Subiect: mucegai

salutare si la multi ani. am si eu o probleme am facut pe buturuga din acvariu un fel de pufseamana cu mucegaiul cum pot scapa de el?

Re: mucegai

Daca e puf, ar putea fi bba.
Pune poze.
De alge se scapa temporar cu apa oxigenata.
Injectezi cu seringa pe alga iar in cateva zile ar trebui sa dispara.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

3

Re: mucegai

boghy1381 A scris:

salutare si la multi ani. am si eu o probleme am facut pe buturuga din acvariu un fel de pufseamana cu mucegaiul cum pot scapa de el?

sa fie vita de vie ?
scoateo fierbeo de 2x sau adauga 2 melci pomacea si 2 ancistrusi cit mai mici
daca esti din bucuresti contacteazama la 0720 215 684 mihai
sa te pricopsesc cu 2 pui de ancistrus albino  :fok

4 Editat de Baracuda (2011-01-04 16:13)

Re: mucegai

Daca buturuga este recent introdusa in acvariu si este din vita de vie, fenomenul este absolut normal. Mizga dispare de la sine in citeva zile.
   Am postat cam in acelasi timp cu colegul pasi_une... scuze!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: mucegai

Acelasi problema o am si eu. In schimb la mine am inteles ca au aparut din cauza ca buturuga, inainte de a fi introdusa in acvariu a stat in mediu umed. Zilnic, cand bag co2 il injectez pe ea, si usor usor dispare...

Etiamsi omnes, sed non ego.

6

Re: mucegai

bradraqua A scris:

Daca buturuga este recent introdusa in acvariu si este din vita de vie, fenomenul este absolut normal. Mizga dispare de la sine in citeva zile.
   Am postat cam in acelasi timp cu colegul pasi_une... scuze!

big_smile
am zis ca ma voi abtine si voi ramine doar o fantoma pe acest forum dar ma maninca palma
daca nu scriu ceva  :apl

Re: mucegai

buturuga e de un an in acvariu si pina acum vro 4 luni nu avea nimic am sa incerc sa postez o poza. pina sa o bag in acvariu am tinuto in apa este speciala pt acvarii am cumparato de la un petshop

8 Editat de Baracuda (2011-01-05 11:49)

Re: mucegai

boghy1381 A scris:

buturuga e de un an in acvariu si pina acum vro 4 luni nu avea nimic am sa incerc sa postez o poza. pina sa o bag in acvariu am tinuto in apa este speciala pt acvarii am cumparato de la un petshop

   Daca este de un an in acvariu, chiar nu stiu care ar putea fi cauza. Ramine ipoteza algelor. O poza ar fi de mare ajutor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: mucegai

Prietene ai probleme cu cu algele. Ca sa poti fi ajutat trebuie sa pui fotografie si sa explici exact cum arata acel "mucegai" ,pe langa mai trebuie spus si istoricul acvariului inpreuna cu metoda de fertilizare.