Subiect: revenire

sal am revenit cu prezentarea, dupa ce am fost drastic  big_smile spulberat cu criticile si cu felul in care arata acvariu am zis ca tre sa fac ceva cu el (sincer nci mie nu-mi placea dar......asta era) dupa achizitionarea unui nr de plante cat mai diversificate ptr nano, acvariul arata cam asa... . ce am facut .. am schimbat tot substratul, am adaugat pietris ce diferite marimi, niste pietre ca si decor cu moss pe ele, la radacina fertilizez cu KUGELN, de la jbl ( sper sa nu gresesc) sunt niste bile , la iluminat inca nu am umblat, tot aceleasi becuri de 8w fiecare ,economice dar cu lumina de 30 w. o sa le schimb cu niste leduri albe (lumina clara ) ca cele de la masina .plantele nu prea stiu cu se numesc in afara de 2 tipuri de moss si vallisneria............. cam atata

sper sa ma ridic macar o treapta pe scara perfectiunii dar , asta decideti voi !!

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

Re: revenire

ca pesti am uitat sa scriu ca sunt 2-neoni, 4- zebre, 1-sanitar, 2-moly stiu ca neonii tre sa fie minim 6 ca sunt pesti de card inca nu am ajuns ca sa mai achizitionez. ca filtru am un hailea intern

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

3 Editat de Cezara (2011-01-04 20:13)

Re: revenire

Ok, e bine ca vrei sa faci schimbari, dar inca mai ai de lucru. In primul rand nu stiu ce se intampla cu substratul tau...de ce ai lasat acele pietre acolo? Daca ai cum, scoate`le...de fapt, si daca n`ai cum usor, incearca totusi sa le scoti, sunt inestetice si deloc practice. Planta din stanga, cea pe care ai pus`o pe piatra, este Marsilea Hirsuta si se planteaza fir cu fir direct in substrat. La fel si cele de pe piatra din drepta, staurogyne, tot in substrat se pun. Sus, in dreapta nu`mi dau seama ce se intampla, cum e plantata planta, sau e pusa pe piatra? Daca e cumva pe piata, mut`o in substrat. Si parerea mea, cel mai bine ar fi, daca tot vrei sa investesti putin, cumpara un subtrat fertilizant, un JBL aquabasis, decat sa te agiti cu bile. Si fundalul ar merge ceva mai inchis, dar aici ramane la latitudinea ta. Numai bine

Etiamsi omnes, sed non ego.

4 Editat de Baracuda (2011-01-04 20:21)

Re: revenire

catalin_fugaru A scris:

ca pesti am uitat sa scriu ca sunt 2-neoni, 4- zebre, 1-sanitar, 2-moly stiu ca neonii tre sa fie minim 6 ca sunt pesti de card inca nu am ajuns ca sa mai achizitionez. ca filtru am un hailea intern

   Bine ai revenit si un an cit mai bun! smile
In privinta celor scrise de tine:
   1. In ce context pomenesti de "nano"? Acvariul tau poate fi asa ceva numai prin capacitate, nu si datorita amenajarii.
   2. Din foto rezulta o schimbare nu tocmai fericita a substratului, se vad cel putin doua marimi/granulatii ale acestuia, care nu prea au ce cauta acolo.
   3. Becuri economice de 8w cu lumina de 30w? Nu se intelege ce ai vrut sa spui.
   4. Ledurile "albe" ca cele de la masina (banuiesc ca ai vrut sa spui auto), nu cred ca te vor ajuta deloc.
   5. Ai uitat sa pomenesti despre Xifo (asa se vad in foto), fapt care, probabil duce la o aproximativa suprapopulare, in cazul in care acvariul este intr-adevar nano.
   Scuze pentru critici dar sper ca te vor ajuta! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: revenire

e un lucru bun ca vrei sa faci schimbari dar nu prea iti iese.
i-ao de la capat cu substratul.pe langa pietrele alea mari care sunt inestetice, pietrisul ala alb are o granulatie cam mare.o sa se stranga multa mizerie printre ele, si o spun pentru ca am facut si eu aceasi greseala. sa nu mai spun ca imi pare a fii spartura de marmura ceea ce nu ti-ar face deloc bine.
asculta ce au scris colegii mai sus!
@bradraqua:cred ca ai confundat moli galben cu xifo, intradevar pozele nu sunt prea clare

6 Editat de Baracuda (2011-01-04 20:42)

Re: revenire

ady vladutz A scris:

@bradraqua:cred ca ai confundat moli galben cu xifo, intradevar pozele nu sunt prea clare

   Tot ce este posibil, mie nu numai culoarea mi s-a parut de Xifo, ci si forma dar se pare ca m-am inselat. Poate ne lumineaza proprietarul pestilor sau pune o poza prim-plan numai cu ei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: revenire

se poate sa grsesc si eu dar au forma botului putin mai diferita(sau asa ii percep eu)

Re: revenire

sunt moly galbeni si cezara acela este moss asa l-am luat de la insomnia si asa mi-a zis el

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

Re: revenire

scz am gresit ala din dreapta este moss
asa ca voi rectifica
^:)^

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

Re: revenire

nano inseamna ca are 25 litrii neutral  smile

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!

11

Re: revenire

Asteptam sa vedem ce modifici, sa ne anunti. Si incearca sa te folosesti de butonul EDITEAZA care se afla in coltul drept de jos al fiecarui post, ca sa eviti postarea mai multor mesaje unul dupa altul.

Etiamsi omnes, sed non ego.

12

Re: revenire

ady vladutz A scris:

se poate sa grsesc si eu dar au forma botului putin mai diferita(sau asa ii percep eu)

   Calitatea pozelor + dioptriile ochelarilor mei = eroare. Sunt Molly!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13 Editat de catalin_fugaru (2011-01-05 19:41)

Re: revenire

asa este moly sunt pozele lasa de dorit
:kiss

NU UITA, ca si TU a-i fost candva la fel! Cel ce respecta intotdeauna va fi respactat!!