Subiect: caras bolnav

am un caras cu cap de leu in varsta de aproape 2 ani.
din cauza ca mi s-a spart acvariul vechi am fost fortata sa cumpar altul si sa il instalez la urgenta mutand pestii direct in el
- 2 carasi si 2 scalari ce convietuiesc impreuna de mai bine de 1 an.
cum am facut mutarea carasul cu cap de leu nu a mai mancat si s-a imbolnavit. de cum am observat ca nu mai manca si statea la suprafata apei l-am izolat dar nu reusesc sa ii dau de leac.
prima data l-am bagat in acvariu separat in apa cu putin sare si albastru de metil dar a continuat sa stea cu burta in sus la neon, am schimbat si l-am trecut pe solutie cu verde de malachit pentru 4 zile si a inceput  de atunci sa manance si sa iasa afara desi avea mai bine de o saptamana de cand n u mai iesise afara. Probelma e ca nu se desumfla. nu stiu ce sa ii iau, ce sa ii dau ca sa se dezumfle abdomenul si sa poata sa se intoarca. zilnic se chinuie si trage de el sa se intoarca dar nu poate.  saracul are burtica cat un balon si se rasuceste. va rog din suflet sa imi spuneti ce sa ii fac sau macar , daca sunteti mai vechi pe site , unde sa citesc cum as putea sa il ajut.
imi e ata de mila de el... si s-a incapatanat atat de mult sa traiasca............

2

Re: caras bolnav

silvia76ia A scris:

am un caras cu cap de leu in varsta de aproape 2 ani.
din cauza ca mi s-a spart acvariul vechi am fost fortata sa cumpar altul si sa il instalez la urgenta mutand pestii direct in el
- 2 carasi si 2 scalari ce convietuiesc impreuna de mai bine de 1 an.
cum am facut mutarea carasul cu cap de leu nu a mai mancat si s-a imbolnavit. de cum am observat ca nu mai manca si statea la suprafata apei l-am izolat dar nu reusesc sa ii dau de leac.
prima data l-am bagat in acvariu separat in apa cu putin sare si albastru de metil dar a continuat sa stea cu burta in sus la neon, am schimbat si l-am trecut pe solutie cu verde de malachit pentru 4 zile si a inceput  de atunci sa manance si sa iasa afara desi avea mai bine de o saptamana de cand n u mai iesise afara. Probelma e ca nu se desumfla. nu stiu ce sa ii iau, ce sa ii dau ca sa se dezumfle abdomenul si sa poata sa se intoarca. zilnic se chinuie si trage de el sa se intoarca dar nu poate.  saracul are burtica cat un balon si se rasuceste. va rog din suflet sa imi spuneti ce sa ii fac sau macar , daca sunteti mai vechi pe site , unde sa citesc cum as putea sa il ajut.
imi e ata de mila de el... si s-a incapatanat atat de mult sa traiasca............

   Completeaza locatia la profil, dupa care cauta aici pe forum despre "mazare" ca aliment recomandat in astfel de situatii. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: caras bolnav

l-am hranit hu mazare pana ieri cand i-am luat spirulina
sa ii dau si mazare si spirulina sau doar mazare?
chiar si hranit cu mazare o saptamana tot nu i s-a dezumflat burtica

4

Re: caras bolnav

doamne nu ii da atata mazare!!! il poti omori! mazare se da o data pe saptamana o boaba si apoi se face pauza de mancare pana excreta din nou. al tau excreta sau e doar umflat?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: caras bolnav

silvia76ia A scris:

l-am hranit hu mazare pana ieri cand i-am luat spirulina
sa ii dau si mazare si spirulina sau doar mazare?
chiar si hranit cu mazare o saptamana tot nu i s-a dezumflat burtica

   Pentru ca ai pus locatia... iti vind un pont (numai tie): pentru stimularea DEFECARII - sulfat de magneziu (sare amara) - 15 grame / 38 litri de apa. Efectul apare in maxim 24 ore. Daca nu apare in termenul asta, se repeta dupa 48 ore.
   Procedura este recomandata mai ales in cazul in care pestele refuza hrana, sulfatul de magneziu este un purgativ puternic, care facindu-si efectul, stimuleaza pofta de mincare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: caras bolnav

el meu excreta si mananca dar e ata de umflat    incat il tine apa pluta cu burtica in sus
saracul aproape si-a sucit o aripioara tot incercand sa se intoarca
si seara si dimineata in iau eu si il scufund pe fundul acvariului ca sa adune mancare , de ieri il hranesc cu spirulina.

7

Re: caras bolnav

mazarea ajuta la excretat, daca el excreta dar sta la suprafata eu zic ca are probleme cu vezica inotatoare. posibil sa fie o infectie bacteriana.
inafara de faptul ca este umflat mai are alte semne, solzi zbarliti..orice?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8 Editat de Lucia (2011-01-06 00:14)

Re: caras bolnav

Buna tuturor! smile

Silvia, ai incercat sa nu-l hranesti deloc 3 zile sa vezi ce se intampla?
E posibil sa-si revina, daca sistemul digestiv se relaxeaza complet (sa zic asa).
In cazul in care nu excreta, atunci este recomandat tratamentul indicat deja de Radu (bradraqua).

Ca si info, cati litri are acvariul?

La cat timp schimbi apa, si cat?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: caras bolnav

acvariul mare are 35 de litri dar cel in care il tin in carantina are 5 litri
a stat fara sa manance si constipat mai bine de o saptamana, incepuse sa isi desire si codita si sa arate din ce in ce mai rau ...asa ca am fost si am cumparat verdele de malahit si dupa prima baita chiar s-a mai inzdravenit ...a inceput sa manance si sa iasa afara...
la inceput imi iesea verde la culoarea boabei de mazare pe care i-a dadusem...acum daca ii dau spirulina iese maro inchis....

10

Re: caras bolnav

Sau sa nu fie foarte dramatic, ar trebui sa incerci macar o zi de post, sa vezi daca starea lui se imbunatateste.

Vezica inotatoare este un organ destul de complicat, si poate reactiona asa din mai multe motive.

A! Si te rog sa-i raspunzi si Allexyei la intrebari fiindca sunt foarte importante.:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: caras bolnav

nu are probleme de constipatie...chiar iese afara
apa o schimbam in acvariul mare cam la 5 zile si schimbam o treime.
problema a aprut de cand l-am schimbat din acvariul vechi in cel nou si neciclat dar a fost o masura de forta majora pentru ca celalalt s-a spart si m-am trezit cu toata apa in sufragerie

Re: caras bolnav

nu are solzi zbarliti doar pe burtica i-a aparut o pata sangerie care s-a restrans cand l-am bagat la tratament cu verde de malahit....inca mai are vinisoare rosii la inotatoare ci codita.
maine daca am timp ii voi face si poze
temperatura din acvariu i-am lasat-o la 25 de grade

13

Re: caras bolnav

silvia76ia A scris:

acvariul mare are 35 de litri dar cel in care il tin in carantina are 5 litri
a stat fara sa manance si constipat mai bine de o saptamana, incepuse sa isi desire si codita si sa arate din ce in ce mai rau ...asa ca am fost si am cumparat verdele de malahit si dupa prima baita chiar s-a mai inzdravenit ...a inceput sa manance si sa iasa afara...
la inceput imi iesea verde la culoarea boabei de mazare pe care i-a dadusem...acum daca ii dau spirulina iese maro inchis....

Vai de mine!
5 L?????

Acvariul mare 35 litri????

Este EXTRAORDINAR DE PUTIN!!!!

Din pacate... exact de asta imi era frica.
Sunt foarte multi pestisori pentru borcanelul cu apa.

Pestii respira apa!
In ea isi elimina excrementele.
In atat de putina apa, e cert ca tot timpul s-au acumulat si se vor acumula substante toxice.

Din pacate pentru dragele vietuitoare de acolo.... singura solutie este achizitia unui acvariu de 100 l, cu filtrare pe masura.
Altfel... vor muri toti pe rand inecati in propriile dejectii, care mi se pare o cruzime.
Toate problemele aparute sunt datorate volumului mic de apa, asta insemnand si igiena precara, acumulare de nitriti, nitrati etc.

Ca solutie... e posibil sa-si revina cu schimburi de apa zilnice, in proportie de 90%, cu conditionator obligatoriu si supliment de vitamine. Ma refer la faptul ca e posibil sa-si revina din pozitia in care se chinuie. Dar de trait.... nu pot sa spun nimic.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14 Editat de allexya (2011-01-06 00:42)

Re: caras bolnav

eu tind sa cred ca e infectie bacteriana, datorita coditei franjurate, petei rosii si faptului ca are probleme cu vezica. dar cel mai bine isi da Lucia cu parerea.

in rest eu nu comentez nimic, carasul meu tot in 35 litri statea cu inca un prieten si 3 sanitari si stiti cu totii cum l-am primit...

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15 Editat de iuliana-24 (2011-01-06 00:57)

Re: caras bolnav

Buna seara fetelor
ce frumos se vede cand se gasesc  multe sfaturi  :sok



Silvia cand s-a spart acv, ce s-a intamplat cu ei???au si cazut,au mai ramas in apa???trebuie

sa iei totul in calcul.

16 Editat de Lucia (2011-01-06 01:09)

Re: caras bolnav

Buna Iuliana! smile wink


...Si sa nu uit!

Aceste randuri nu ti le adresez doar tie Silvia.
Tot timpul ma gandesc la faptul ca acest forum este public si poate citi oricine aceste randuri. Ma gandesc ca poate ajuta pe cineva.

Un meniu diversificat ar conta foarte mult pentru convalescenta lui, dar in atat de putina apa e foarte riscant... resturile alimentare in putrefactie contribuie la incarcatura chimica toxica din acvariu.
Oricat de grijulii suntem anumite particule de hrana, tot raman in acvariu, doar ca de aceea trebuie sa avem filtre biologice puternice.
Sa faca ele curatenie in acvariu.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: caras bolnav

s-a fisurat fundul acvariului , eu nu aram acasa si dimineata cand s-a trezit fratele meu i-a gasit pe fundul acvariului in apa de 2 degete

18

Re: caras bolnav

carasul nu este "cap de leu" ci este un "oranda" cauta pe google si o sa vezi ca lionhead nu are dorsala si este destul de greu sa ai asa ceva deoarece la noi in tara sunt raritati...

19 Editat de tdar65pnt (2011-01-06 19:15)

Re: caras bolnav

aryna A scris:

carasul nu este "cap de leu" ci este un "oranda" cauta pe google si o sa vezi ca lionhead nu are dorsala si este destul de greu sa ai asa ceva deoarece la noi in tara sunt raritati...

Am eu vreo 15 . Sunt supersimpatici .

20

Re: caras bolnav

Ce relevanta au ultimile doua comentarii?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!