Subiect: Guppy

Cateva boli specifice pt. Poecilia reticulata

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Guppy

In cele ce urmeaza va vom prezenta o lista extinsa a celor mai frecvente boli care pot afecta Guppy (Poecilia reticulata), indragitul pestisor din acvariile noastre. Ele sunt impartite in mai multe categorii, in functie de specificul fiecareia:

Otraviri

Otravirea cu apa
Probabil cauza numarul 1 a mortii pestisorilor Guppy este otravirea cu apa contaminata cu diferite metale, minerale si alti compusi chimici. Contaminarea poate proveni de la conductele prin care circula apa sau in urma introducerii de obiecte metalice sau decoruri nepotrivite in acvariu. Apa prea alcalina, prea acida, prea sarata sau cu continut prea mare de clor poate omori si ea pestii.

Otravirea cu hrana
Desi de multe ori ignorat, pericolul otravirii Guppy-lor cu hrana este real. Mancarea ramasa neconsumata in acvariu dezvolta rapid bacterii care omoara pestisorii sau care pot crea probleme de infestare cu ciuperci. Pentru a evita aceste situatii este foarte important sa hraniti pestii doar cu o cantitate de mancare ce poate fi consumata in 5 minute. De asemenea, vitale sunt: filtrarea, aerarea apei si schimbarea regulata a unui procentaj din apa de acvariu.

Otravirea cu dioxid de carbon
Daca pestisorii plutesc mai mult la suprafata apei, cautand aer sa respire, inseamna ca va confruntati cu pericolul otravirii cu dioxid de carbon. Cauzele pot fi: supraaglomerarea acvariului, lipsa aerarii sau o aerare insuficienta, lipsa plantelor sau plante prea putine in acvariu.

Otravirea cu plante descompuse
In anumite conditii, plantele moarte si aflate in descompunere in acvariu pot elibera compusi chimici letali pentru Guppy. In aceste cazuri apa din acvariu miroase puternic a acru. Orice fel de miros suspect provenind din acvariul dumneavoastra trebuie sa va determine sa investigati imediat cauza.Otravirea cu produse de menaj
Multe produse din casele noastre sunt foarte periculoase pentru Guppy: sprayurile de insecte, sapunurile si detergentii, sprayurile pentru plantele de apartament, sprayurile si pudrele contra puricilor si oricare dintre produsele folosite in casele noastre la curatenie sunt letale. Chiar si mainile noastre introduse in acvariu pot transporta agenti patogeni. Spalati-va pe maini inainte de a introduce mana in acvariu.

Micoze

Saprolegniaza
O zona vascoasa, de culoare alba, care pare ca inlocuieste o parte din pielea pestelui indica prezenta infectiei cu Saprolegnia. Pestele/pestii trebuie izolati imediat si tratati.

Ciuperca gurii
Aceasta micoza omoara milioane de Guppy pe an si se prezinta la inceput ca o mica excrescenta alba pe gura pestelui, impiedicandu-l sa o inchida. Ciuperca se extinde in intreaga gura, capatand aspectul unui burete de bumbac. Curand, datorita acestei ocluzii, pestele nu mai poate circula apa prin branhii si, lipsit de oxigenul necesar vietii devine foarte nelinistit, cautand sa respire la suprafata apei. Netratata, aceasta afectiune se soldeaza cu moartea pestelui.

Ciuperca coroana
Prezenta pe pielea pestelui a unor filamente miceliene grupate intr-un manunchi ca de raze, asemanator cu o coroana, indica infectarea cu aceasta ciuperca.

Ciuperca aripioarei si cozii
Pete gri sau albicioase situate pe aripioare si coada, impiedicand pestele sa inoate normal, indica prezenta acestei afectiuni. De multe ori, aparitia acestei siuperci se datoreaza unei temperaturi prea scazute a apei.Inflamarea branhiilor
Aceasta boala, cauzata de o ciuperca, nu si-a gasit inca un tratament care sa aiba succes, astfel ca pestii bolnavi trebuiesc imediat indepartati din acvariu si distrusi. Pestii afectati prezinta operculii deschisi si branhiille inflamate, rosii, bine vizibile. Pestele manca mai putin si inoata oarecum temator.

Infectii bacteriene

Tuberculoza
Aceasta afectiune (desi nu foarte contagioasa) omoara mai multi Guppy decat ne vine sa credem intrucat progresul sau este lent si neobservabil. Pestele nu slabeste ca oamenii afectati de TBC, el ramane bine aspectat pana la moarte. Prezenta bacilului tuberculozei nu poate fi determinata decat in laborator.

Hidrofizia
Pestele afectat de aceasta infectie intestinala prezinta abdomenul umflat, un aspect “zburlit” si inoata cu mare greutate la suprafata apei. Unii pesti stau chiar in pozitie verticala.

Boala vezicii inotatoare
Unii dintre pestii afectati de aceasta boala vor sta pe fundul acvariului, straduindu-se violent sa se ridice si cazand la loc. Altii sunt incapabili sa se scufunde si inoata numai la suprafata apei.

Boala bulelor de gaz
Anumite bacterii invadeaza portiuni din corpul pestilor producand umflaturi pline cu gaz. Desi cauza exacta nu se cunoaste boala se poate trata.

Carente

Rahitismul
Rahitismul este cauzat de carenta in vitamina D, calciu si/sau fosfor. Semnul evident al acestei boli este coloana vertebrala deformata si indoita. Nu exista tratament pentru aceasta boala, dar ea poate fi prevenita prin asigurarea unui iluminat corespunzator al acvariului.Parazitoze

Ihtioftirioza
Ichthyophirius multifilis este un parazit microscopic, care se ataseaza de peste, intrandu-i sub piele si producand local o pata alba. Astfel, corpul pestelui se acopera de aceste pete albe. Pestele bolnav isi pierde apetitul, isi freaca corpul de decorul acvariului si prezinta uneori rani sangerande pe piele. Parazitul traieste si in apa, nu numai pe corpul pestelui. In general, aceasta boala foarte contagioasa este cauzata de scaderea temperaturii apei.

Ichthyophonus
Ichthyophonus hoferi este un organism care ataca in principal ovarele pestilor, dar si in alte parti ale corpului. Pestele se emaciaza, prezentand un abdomen micsorat, isi pierde pofta de mancare si inoata tremurator, cu miscari nenaturale. Nu se cunoaste tratament pentru aceasta boala si evolutia sa este lenta, pestele putand trai luni de zile de la infectare.

Girodactiloza
Gyrodactylus, un vierme parazit care se multiplica extrem de rapid, infecteaza pestele si ii invadeaza branhiile. Operculii sunt deschisi, iar inotul este nesigur, tremurator, frenetic.

Oodinioza
Oodinium limneticum este un parazit unicelular care traieste atat pe corpul pestelui cat si in apa. El patrunde in epiderma pestelui si o distruge, iar corpul pestelui se acopera de puncte albe, mult mai discrete decat cele caracteristice ihtioftiriozei. De multe ori aceste peste nici nu se observa pana la moartea pestelui. Pestele bolnav isi pierde apetitul, isi freaca corpul de decorul acvariului si prezinta uneori inotatoarele lipite de corp. Oodinioza este foarte contagioasa si se declanseaza de obicei atunci cand pestele este slabit.

Paduchii pestilor
Argulus versicolor este specia de paduchi ce populeaza apele dulci si paraziteaza pestii Guppy, localizandu-se in spatele operculelor, unde se hranesc din mucus, solzi sau fluide de sub epiderma.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Guppy

Ce colorit superb au masculii la guppy.Au fost primi pesti pe care i-am avut.

4

Re: Guppy

acvariudevis A scris:

Ce colorit superb au masculii la guppy.Au fost primi pesti pe care i-am avut.

aproape toti am inceput cu guppy smile
de ce ? pur si simplu,iubim coloritul lor deschis si frumos ,existand astfel multe subspecii de guppy smile
ne place sa ii inmultim deoarece sunt foarte usor de inmultit smile
sunt foarte nepretentiosi si usor de intretinut si foarte ieftini smile
chiar si cei mai profesionisti inca aleg sa cresca guppy deoarece se simte atasat de ei inca de cand a inceput big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: Guppy

Ce sa va zic ca, ca am un acvariu mare cu diferiti pesti si doua mai mici cu guppy, din care unul cu endleri de la ciprian (am fost special dupa ei la Bucuresti), nu pot sa ma las de ei, usor de intretinut si frumosi la privit. Este de apreciat expunerea adminului cu privire la bolile care apar la guppy. Eu folosec cateva reguli in intretinerea lor: mancare putina cam de 2/3 ori pe zi, apa la 24/25 grade, schimb de apa la saptamana cam 15% si spalat filtru cu apa din acvariu, lumina cam 10 ore pe zi. Cu ei in acvariu mai am cativa creveti si pomacea (foarte buni la mancat hrana ce cade pe fundul acvariului). Recunosc ca mai mor dar cam unul la o luna sau chiar doua. Din bolile expuse mai sus cred ca e vorba de Boala vezicii inotatoare, stau pe fundul acvariului cam 2 la 3 zile si apoi trec in nefiinta. O femela ff mare si producatoare mi-a murit din cauza stresului. Nu am o puiernita(din cauza sotiei) si pestoaica fata in acvariu puiutii cresteau fara probleme, dar cand acvariul s-a mai umplut, de pestiuci,  cred ca nu a mai vrut a fete si s-a dus cu burta plina. A mai avut cineva un asemenea eveniment tragic in "familie" ?

Bafta la guppy.

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

6

Re: Guppy

eu am pui de guppy ,totul a fost ok dar dupa vreo doua luni au inceput sa-si adune cozile si sa decedeze ,mai ales cei mai mici ultimii fatati ,mai ca zici ca nu mai au cozi,stie cineva de ce si ce tratament sa le aplic,le-am pus si sare si un dezinfectant albastru dar fara rezultate:(

7

Re: Guppy

monirad A scris:

eu am pui de guppy ,totul a fost ok dar dupa vreo doua luni au inceput sa-si adune cozile si sa decedeze ,mai ales cei mai mici ultimii fatati ,mai ca zici ca nu mai au cozi,stie cineva de ce si ce tratament sa le aplic,le-am pus si sare si un dezinfectant albastru dar fara rezultate:(

mie cel mai afectat mi se pare cel din dreapta ...cu tigara in coltul gurii:)

8

Re: Guppy

lol:lol::lol::lol::lol::lol::lol: