1

Subiect: Acvariu cilide Malawi

"Microbul" african m-a luat si pe mine, de aceea m-am hotarat sa fac un acvariu pt africani, mai micut pt inceput. Precizez ca este primul acvariu cu ciclide pe care mi-l fac, de aceea toate ajutoare voastre sunt bine venite. Si acum sa prezint "jucariile":

- acvariu: 140 x 40 x 30. Sticla de 8 mm.
- filtre: 2 x Resun SP 2500
- incalzitor: 150W
- capac home made
- neoane: ma gandeam la 2 neoane, probabil "Day lite" de la Juwel ori "Sun-Glo" de la Hageh.
- substrat: pietris alb
- decor: pietre calcaroase, poate cateva tufe de anubias iar ca fundal, o sa-mi fac comanda de un decor 3D.

In ceea ce priveste filtrarea, ma gandesc serios si la un sump. Aviz celor care se pricep la asa ceva si au mai facut, daca se poate, ii rog sa ma ajute smile Contra cost, evident.

Comanda de acvariu a fost data, o sa il las cam 3 saptamani sa se usuce bine siliconul.

Ca fauna, momentan am 8 pui 1.5 - 2 cm Labidochromis Caeruleus si 5 pui Pseudotropheus zebra O.B.  O sa astept sa se formeze perechi dupa care o sa mai renunt la ei. Intentionez sa mai adaug si o pereche Pseudotropheus Demasoni, si cam astia sunt pestii.

2

Re: Acvariu cilide Malawi

Inaltimea imi pare foarte mica (doar 30 cm) as fi mers macar pe 40 -45, sau cumva ai inversat cotele ?

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

3

Re: Acvariu cilide Malawi

Am modificat dimensiunile, comanda a fost data, iar dimensiunile finale vor fi: 120 x 40 x 35 = 168 L.
Fundalul 3D este pe masa de lucru, am rezolvat si cu filtrarea: TetraTec EX 600 + Resun SP-2500

4

Re: Acvariu cilide Malawi

Cateva poze cu fundalul inainte de cimentare:

Re: Acvariu cilide Malawi

este un proiect interesant, asteptam sa vedem forma finala.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6

Re: Acvariu cilide Malawi

Fundalul arata foarte interesant. Sunt curios cum se va vedea in forma finala, sub apa. Pacat ca ai latimea mica, iar decorul o sa iti ocupe  mult din ea.

7 Editat de air (2011-01-15 22:46)

Re: Acvariu cilide Malawi

Astea sunt posibilitatile, eu sunt din Buzau dar stau la Bucuresti deoarece sunt student, iar spatiul nu-mi permite ceva mai mare. Din aceasta cauza sunt nevoit sa-mi vand si actualul acvariu... Dar am plan pentru la vara sa-mi fac acasa, la Buzau, unul in jurul a 800 L. Mutltumesc pentru sprijin.

PS: Specific ca fundalul este facut de Tibi, nu de mine. A nu se crede altceva big_smile

8 Editat de air (2011-01-27 23:25)

Re: Acvariu cilide Malawi

As vrea sa confectionez MoonLight. Aveti idee cam de cate leduri as avea nevoie ? Multumesc.

9

Re: Acvariu cilide Malawi

Astazi a venit si filtrul extern: Tetra EX 600  :apl

10

Re: Acvariu cilide Malawi

Felicitari cu "microbul africanilor"
foloseste o combinatie intre marine day/light si aqua glo iar despre demasoni mai citeste ca nu se tin pereche,iti trebuie un grup de minim 10-12 bucati

Succesuri  big_smile

11

Re: Acvariu cilide Malawi

Am aflat intre timpe despre demasoni, pacat, imi plac f mult big_smile poate pe viitor. Mersi

Re: Acvariu cilide Malawi

sal air,am vazut ca vrei ciclide malawi si eu am cateva si vreau sa ma cumpar,am tot cautat pe google dar nu am gasit,vreau un sait cu denumirea ciclidei si poza sa stiu si eu de ce dau comanda ,o rugaminte daca sti un sait cu toata familia de ciclide malawi as fi recunoscator,multumesc

13

Re: Acvariu cilide Malawi

Fundalul este gata. Tin pe aceasta cale sa-i multumesc domnului Tibi care a facut o treaba minunata.

14

Re: Acvariu cilide Malawi

In acvariu vor fi cate 3 exemplare din urmatoarele specii:

- Pseudotropheus Zebra O.B.
- Acei Itungi
- Cyrtocara Moori
- Pseudotropheus Elongatus
- Pseudotropheus Crabro
- Labidochromis Caeruleus
- Aulonocara Rubin Rouj

Cu totii sunt pui smile

15

Re: Acvariu cilide Malawi

Astazi a venit si acvariul  :apl , sambata urmeaza fundalul.  :noroc

Re: Acvariu cilide Malawi

air A scris:

As vrea sa confectionez MonnLighet. Aveti idee cam de cate leduri as avea nevoie ? Multumesc.

Presupun ca ai vrut sa scrii moonlight (sau poate habar n-am eu ce e aia MonnLighet, in cazul asta imi cer scuze), oricum detaliaza ideea :noroc

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

17 Editat de visiniu (2011-01-27 23:19)

Re: Acvariu cilide Malawi

:apl   Abia astept sa il vad gata.

18 Editat de radu_dragan (2011-01-27 23:34)

Re: Acvariu cilide Malawi

air?in acvariu nu vor fi si Firefish?gandestete mai bine,eu astept poza finala,pana atunci bafta si rabdare

19

Re: Acvariu cilide Malawi

@Paul Hencz: ai dreptate, am fost neatent smile
@Visiniu: si eu, si eu big_smile
@ b37dra: inca nu, probabil or sa fie in viitor. Pentru moment, doar Aulonocara Rubin Rouje.

20

Re: Acvariu cilide Malawi

Astazi am lipit fundalul, in curand si poze big_smile