1

Subiect: caras care si-a schimbat culoarea

Am un caras cu ochi telescopici care era de un negru minunat...S-a decolorat,a devenit argintiu(parca se cojise),iar acum solzii s-au colorat incet-incet in ...portocaliu.Mai are cateva firisoare negre pe inotatoare.Pestele arata bine,e f mare(aproape 20 cm cu inotatoare),cred ca nu vede,a avut o infectie la ochi,dar este sanatos,inoata bine,se hraneste...
Totusi,de ce s-a schimbat culoarea?Era mai deosebit inainte
Il iubesc oricum,dar as vrea sa inteleg.Poate am facut ceva gresit.

2

Re: caras care si-a schimbat culoarea

poti sa ne spui cati litri are acvariul in care il tii, cat de des faci schimburile de apa si in ce cantitate, daca mai locuieste si cu alti pesti?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

3 Editat de Lucia (2011-01-08 14:55)

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Buna!

Nu trebuie sa-ti faci nicio grija in privinta schimbarii culorii pestisorului.
Cand sunt puiuti foarte mici toti caraseii sunt negri.
Pe masura ce cresc incep sa li se definitiveze o culoare de baza.
In piele exista niste celule (cromatofore) care determina coloritul pestelui.
Ele sunt influentate de anumiti factori cum ar fi lumina acvariului, hrana si bagajul genetic al pestisorului (aici e o poveste mai lunga).
O hrana bogata in betacaroten, va influenta culorile pestelui inspre portocaliu.
Hrana bazata pe alge (spirulina) va intensifica culorile existente de exemplu, rosu.

Spuneam de bagajul genetic...

Datorita faptului ca aceasta specie de pesti este crescuta in acvarii de peste 2000 de ani, oamenii au incercat de atunci incoace, tot felul de incrucisari pentru a obtine exemplare deosebite, placute ochiului.
Asa au aparut voalatii, cap de leu (cei cu excrescenta pe cap si la nivelul fetei), oranda (voalat cu bascuta) etc si variatia de culori, fiindca stim ca in natura culoarea de baza a unui caras este gri (argintie).

Odata cu aceste modificari genetice care tin de aspect (trasaturile fizice), bine-nteles ca le-au fost afectate si sistemul digestiv, locomotor (datorita inotatoarelor lungi), inclusiv asezarea si functionalitatea organelor interne (in special vezica inotatoare la cei in forma de ou).
Datorita tuturor acestor modificari genetice, a fost modificata si functia celulor cromatofore din piele. Adica ele datorita influntei factorilor interni si externi pot sa-si modifice culoarea.
Se spune ca de obicei dupa circa un an, s-ar stabiliza culoarea pestelui, desi este consemnat in literatura de specialitate, ca un peste poate sa dezvolte aceste schimbari de culoare pe tot parcursul vietii lui.

Noi neavand o crescatorie de renume care sa ne garanteze originea pestisorilor (insemnand si culoarea lor smile , ne cumparam un companion de la magazin, sau il primim in dar, si putem avea surprize in privinta culorii.
Schimbarea culorii nu inseamna ca pestisorul este bolnav, in afara unor semne specifice (lipsa apetitului, letargie, inot necontrolat etc) ci pur si simplu ca factorii de mediu, hrana si predispozitia genetica, poate influenta culoritul lui.

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Multumesc pt informatii.Lucia,in special ,ma ajuta mereu cand e vorba de carasi.Cred ca ar putea scrie o carte.Macar o brosura.Ne-ar fi de folos si am preintampina multe neajunsuri,ca sa nu ne mai raspunda la fiecare.
Imi iubesc mult pestisorul,chiar daca era mai frumos inainte,a fost bolnav si l-am salvat cu ajutorul Luciei.Multumesc inca o data.
Inca o rugaminte.Nu stiu daca pestele mai vede.Unul din ochi s-a stafidit practic dupa ce a avut acea infectie urata.iar celalat pare ...gol,in pupila lui parca nu e nimic.Oricum,inoata bine,nu am observat sa se loveasca de decor,se hraneste,desi am impresia ca nu vede hrana,ci pur si simplu inghite orice pana da de mancare.Cum pot sa stiu daca mai vede?Ce pot face pt el?Am incercat sa ii dezvolt un reflex conditionat,fac un zgomot in capac cand le dau mancare,si el urca repede dupa ea.

5

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Locuieste cu alti 2 carasi si cativa sanitari in acvariu de 125 l,capac cu 2 neoane,fara plante(le mananca),fara incalzitor(am observat ca temp este oricum ct,in casa e cald),apa schimb la nevoie,ca fiind carasi cam murdaresc,in general cam 10 l odata,la 7 zile,dar nu e o regula.Ii hranesc cu spirulina.granule negre si rosii 9Trocoprim,cred),mai rar fulgi,ca sa nu inghita aer.Uneori le dau mazare sau cate o frunza de salata,le place.

6

Re: caras care si-a schimbat culoarea

roxi31 A scris:

Multumesc pt informatii.Lucia,in special ,ma ajuta mereu cand e vorba de carasi.Cred ca ar putea scrie o carte.Macar o brosura.Ne-ar fi de folos si am preintampina multe neajunsuri,ca sa nu ne mai raspunda la fiecare.
Imi iubesc mult pestisorul,chiar daca era mai frumos inainte,a fost bolnav si l-am salvat cu ajutorul Luciei.Multumesc inca o data.
Inca o rugaminte.Nu stiu daca pestele mai vede.Unul din ochi s-a stafidit practic dupa ce a avut acea infectie urata.iar celalat pare ...gol,in pupila lui parca nu e nimic.Oricum,inoata bine,nu am observat sa se loveasca de decor,se hraneste,desi am impresia ca nu vede hrana,ci pur si simplu inghite orice pana da de mancare.Cum pot sa stiu daca mai vede?Ce pot face pt el?Am incercat sa ii dezvolt un reflex conditionat,fac un zgomot in capac cand le dau mancare,si el urca repede dupa ea.

Roxi, iti multumesc frumos pentru cuvintele de apreciere, mi-au mers la inima, dar unele dintre ele sunt putin exagerate.
Nu sunt chiar atat de "doxa" in materie de carasei. Aproape in fiecare zi invat cate ceva si tot mai ramane de invatat, si tot ceea ce fac, fac cu inima.
Nu am studii de medicina veterinara, sau alte scoli in materie, asa ca nimic nu ma deosebeste de voi, decat faptul ca poate am cu ceva mai multe ore de studiu pe internet despre aceste fantastice vietuitoare acvatice.

Poate ca o fotografie cu detaliu pe ochiul presupus bun, ar ajuta. Daca poti incearca sa postezi macar una.

Din pacate, teste specifice pentru acuitatea vizuala a pestilor nu am gasit.
Ca si orice fiinta si ei se bazeaza pe celelalte simturi.
El oricum iti simte vibratia vocii cand vorbesti cu el, sau distinge vibratia pasilor tai cand intri in incapere si o distinge chiar si de a altor persoane. Stie cand vii tu sau altcineva.

Daca l-ai invatat cu acel reflex pavlovian e bine, fiindca asa vei fi si tu linistita ca el a mancat, desi eu cred ca s-ar descurca si singur bazandu-se pe simtul mirosului.
Nu stiu ceilalti cat sunt de rapizi in comparatie cu el.. smile tot timpul va fi un mancacios care sa "rada" tot.. smile
Daca el nu prezinta semne vizibile de stress (boala) nu cred ca trebuie sa-ti faci griji.
In momentul in care ar fi apatic, cu semne externe de boala (ciuperci, frecatul de decoratiuni/substrat) bubite/excrescente neobisnuite, pete albe, rosii, gri etc, atunci ar trebui sa-ti ridici un semn de intrebare.
In schimb daca totul decurge normal, lasa-l (sau mai bine zis, lasa-i) asa.

roxi31 A scris:

Locuieste cu alti 2 carasi si cativa sanitari in acvariu de 125 l,capac cu 2 neoane,fara plante(le mananca),fara incalzitor(am observat ca temp este oricum ct,in casa e cald),apa schimb la nevoie,ca fiind carasi cam murdaresc,in general cam 10 l odata,la 7 zile,dar nu e o regula.Ii hranesc cu spirulina.granule negre si rosii 9Trocoprim,cred),mai rar fulgi,ca sa nu inghita aer.Uneori le dau mazare sau cate o frunza de salata,le place.

Ritualul tau e bunicel doar ca vreau sa-ti atrag putin atentia asupra schimburilor de apa. Ziceai de schimb de 10 l de apa. E.. cam.. putin din 125 de l. Ar trebui sa schimbi cca 40 l saptamanal, obligatoriu, si apoi celelalte schimburi la nevoie.

Din cate sapaturi pe net am facut eu, carasii fac parte dintre pestii care nu se supara daca au mai multa apa proaspata decat mai putina. smile
Adica la carasei merge si schimb saptamanal de 50%.

In privinta dietei, e OK. Eventual cand mai ai in casa o nectarina sau capsuni, banane, (fructe cu miez mai moale) aminteste-ti si de prietenii tai acvatici. smile

Ziceai ca ai si sanitari.
Curata o bucatica de castravete de coaja, si tintuieste-o cu o piatra pe fundul acvariului. O vor adora!
Caraseilor, care sunt niste pofticiosi, eu le razui castravetele prin partea de razatoare care face niste fasiute lungi si subtiri, iar zeama rezultata o arunc fiindca ar polua inutil.
Sa vezi atunci concurs de papat castraveti! smile
Castravetele poate fi inlocuit cu succes si de dovlecel, doar ca trebuie acordata atentie la seminte, fiind mai mari decat cele de castravete. Eu le indepartez cu grija, sa ramana cat mai mult miez.
E un spectacol si o bucurie sa-i privesc cum mananca...

Asa ca ... daca te uiti prin bucatarie si gasesti ceva imbietor, incearca-i si pe ei..:) 

Va doresc multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Multumesc pt sfaturi.O sa fiu mai mult decat bucuroasa sa le ofer ceva "bun"de papat.

8

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Roxi, ceea ce am uitat eu sa mentionez sau sa subliniez este faptul ca nu trebuie instituit un meniu exclusiv bazat pe legume. Ci acestea trebuiesc intercalate cu meniul din granule, spirulina etc.

Sa stii ca ma tot gandesc la ochisorul acela.
Cand o sa reusesti am sa te rog sa pui o poza, daca se poate cat mai in detaliu a ochiului. Nu stiu daca ii voi da de capat, dar as vrea sa vad cum arata.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Multumesc pt interes .Ma straduiesc sa fac o poza,dar e f greu.Cu ocazia asta,poate imi spui daca e baietel sau fetita,ca habar nu am.

10

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Am incercat.Am trimis si cate o poza cu colocatarii lui,poate aflu care sunt baietei si care fetite.Multumesc inca o data

11

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Poate e mai clara aceasta.

12

Re: caras care si-a schimbat culoarea

nu ma pricep dar mi se care cam umflat ochiul stang si cel drept diform si distrus.este doar parerea mea nepriceputa

13

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Da,cel care a fost bolnav s-a stafidit,ca sa zic asa,iar celalalt s-a marit mult,probabil compensator.Iar in ochiul marit,parca efectiv vad inauntru,suna ciudat...Nu cred ca vede,dar se hraneste,inoata,nu sta retras,nu a slabit,deci e binisor...As vrea sa il pot ajuta.Daca aveti idei...

14

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Daca cineva imi poate spune sexul pestisorilor as fi recunoscatoare.

15 Editat de iuliana-24 (2011-01-28 00:13)

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Sunt curioasa ai facut,tratament pentru ochisor?Cand a aparut aceasta problema si daca mai vezi si la alt pestisor ceva asemanator?


Este greu sa-i distingi,eu ii am de 2ani si nu am stiut care si cum pana nu a depus oua:))

16

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Ochisorul care s-a stafidit a fost bolnav,a avut o colectie purulenta urata,l-am salvat cu greu,nimenu nu-i dadea sanse,m-a ajutat o colega de forum,Lucia,careia ii multumesc.
Nu tin minte ce tratamente i-am facut,stiu ca ii faceam bai in diferite solutii.A rezistat,dar a pierdut ochisorul.
Cat despre celalalt ochisor,nu pare bolnav,chiar daca e marit,doar ca pupila e rosiatica,nu neagra,ca la ceilalti,si parca se vede in interior(?)
Mai am un singur caras cu ochi telescopici,care are o usoara asimetrie,dar nu pare inflamat.In rest,sunt bine.Toti sunt activi si mancaciosi,chiar si acesta care ,cred eu ,nu vede.Desigur ca se orienteaza dupa alte simturi,eu sunt fericita ca traieste.Cand era bolnav,toata lumea(mai putin Lucia)imi spunea sa renunt,ca e mai scump trat decat un peste nou si ca oricum nu are sanse.
Repet,daca ar fi ceva de facut pt el,ca sa ii fie mai usor,as face orice.
Si,ca sa stie toata lumea,il cheama LUCI,pt ca Lucia m-a ajutat sa il salvez,are un nume comun caci nu stiu daca e fetita sau baietel.
Multumesc pt sfaturi si interes.Astept sugestii si sfaturi!

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Buna Roxi31
da, Lucia este super tipa si pe mine m-a ajutat,am sa incerc si eu sa va ajut cum pot,am sa mai caut si eu sa vad ce gasesc si cum pot sa va ajut.Nici eu nu sunt genul ,care sa renunte chiar daca tratamentul este mai scump decat pestele ,eu cred ca este mai importanta valoarea sentimentala, nu banii. :fok

18

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Buna Fetelor!

Imi pare rau ca nu mai pot sa intru atat de des, precum mi-as dori.

Trec direct la subiect.

Roxi, te rog sa nu te superi, dar primul lucru care trebuie facut acum, este un schimb de apa de 50%.
In unele fotografii se vede ca apa e tulbure, probabil de la faptul ca ai schimbat prea putin.
Te rog sa-mi spui ce sistem de filtrare ai la acvariu (si te rog sa verifici, daca bureteii sunt incarcati, atunci ar trebui spalati bine si storsi, in apa de acvariu rezultata din schimb)

Apoi.. vestea bomba este ca .. ochiul acelui carasel telescopic, Luci, este exoftalmic.
Exoftalmia inseamna acumulare de lichid. Inseamna ca un organ este afectat de o infectie, de obicei rinichii, si atunci nu se mai excreta lichidele.

Acum eu as zice asa.
Faci un schimb de apa cum am spus mai devreme de 50 %. Apa curata ii ajuta foarte mult.
Apoi te inarmezi cu urmatoarele produse: declorinator, eu prefer Sera Aquatan, Sera Baktopur Direct (medicament) si Sera Nitrivec (bacterii lichide nitrificatoare), de acestea vei avea nevoie la sfarsitul tratamentului.

In cazul in care nu vei gasi acest medicament se poate inlocui cu Aquafuran (producator - Aquarium Munster) sau  Furanol (Producator JBL). Daca cumperi unul dintre cele 3 lucruri de la o firma , ar fi bine ca toate sa fie in set, adica de la acelasi producator.
Ele au fost testate sa functioneze unul in urma celuilalt si de aceea e bine ca pentru tratamente sa se respecte instructiunile producatorului impreuna cu produsele lui.

In perioada in care pestii nu sunt bolnavi, se mai poate face cate o exceptie. Oricum nu recomand amestecarea lor.

In pachetul medicamentelor vei gasi toate instructiunile necesare, pe care trebuie sa le respecti 100 %.
Nu e greu, si nici riscant in felul acesta.
Va tin pumnii stransi, si va multumesc pentru increderea acordata.

Daca ai vreo dilema, sau urgenta poti sa-mi trimiti email, prin formularul formului.
Am sa ma stradui sa-l ajut pe Luci si pe prietenii lui, cum stiu eu, si cat ma pricep mai bine.
Mie mi se pare ca si acel Oranda din fotografia  9 este cam.. suparat.
Un peste sanatos care se mai odihneste in timpul zilei, isi tine inotatoarea dorsala ridicata, al tau nu o are asa.
Se poate ca acest tratament  sa arate rezultate pozitive si in cazul lui.

Dupa ce tratamentul s-a incheiat, va fi necesar sa le mentii apa cristal, cu cel putin un schimb de apa pe saptamana de cca 50%.

Multa sanatate si bucurii va doresc!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19

Re: caras care si-a schimbat culoarea

Acel Oranda sta intr-adevar in acel loc destul de mult timp,inotatoarea lui este mereu in aceasta pozitie.Asta dureaza de luni de zile,dar se hraneste bine si nu prezinta alte semne de boala.Am cerut relatii in privinta lui si mi s-a spus ca nu pare a fi bolnav,ci poate nu-i plac curentii de aer din acvariu,acela fiind un loc mai ferit.
  Totusi,ce pot sa fac ca sa ma asigur ca nu e bolnav?
  La Luci,exoftalmia nu inseamna acumulare de lichid(sunt cadru medical),ci doar ca ochiul este iesit din axul orbitei.Acest lucru se poate intampla in cadrul normalului,pt ca sa compenseze prin marirea campului vizual.Ochiul nu pare bolnav,doar umflat.E adevarat ca paza buna trece primejdia rea si ca mai bine previn,drept pt care o sa incerc sa fac ce mi-ai zis,rau nu le face.
Filtrul este aqua fun,cred,cu filtrare mecanica si biologica,pana la 150l,dar cred ca nu face fata la carasi,drept pt care o sa mai adaug un filtru .
Ce parere ai despre sarea grunjoasa,am citit ca le place si ii face sa respire mai bine.
Eu le mai pun din cand in cand,dar mai putin decat e recomandat,caci mi-e cam teama.
Multumesc tuturor pt sfaturi,sanatate si...apa limpede