1

Subiect: melc necunoscut

Recunoasteti melcul?  ( melc cu cochilia conica si partea moalede culoare negra)
http://i55.tinypic.com/fpcvlv.jpg
Multumesc

Re: melc necunoscut

cred ca este melanoides tuberculata

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3

Re: melc necunoscut

Este melc de substrat nu-i stiu exact denumirea dar am si eu prin acvariu

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

4 Editat de adrian t (2011-01-09 00:37)

Re: melc necunoscut

Nu cred ca este melc de substrat(am avut si eu odata o invazie asa ca ii stiu) - i-am vazut ca merg pe pietre, gemuri, chiar si plante. Cochilia seamana cu cea a lui melanoides dar partea vie a melcului este de culoare neagra; in afara de asta ceea ce am eu are activitate diurna.

Re: melc necunoscut

Melanoides tuberculata!
Si melcii de substrat mai ies pe geam si pe nisip, ziua!
Problema este cand ies toti si stau asezati spre suprafata apei.

6

Re: melc necunoscut

cu siguranta este un melc de substrat si dupa parerea mea sunt foarte buni in acvariu

natura inseamna viata

Re: melc necunoscut

cum spune si ciprian este cu siguranta, fara nici o indoiala Melanoides tuberculata. Cat despre invazia ta de melci.... din ce am inteles eu ca spuneai "PE pietre, PE plante, PE geam" ma gandesc sa nu fi fost un Planorbis. Cauta pe net poze cu aman2 si compara wink Bafta si numa' bine

Gott mit uns!

8

Re: melc necunoscut

ciprian01 A scris:

Melanoides tuberculata!
Si melcii de substrat mai ies pe geam si pe nisip, ziua!
Problema este cand ies toti si stau asezati spre suprafata apei.

Conferm! Sunt utili fiindca stand ascunsi in substrat (ar trebui sa aiba o granulometrie destul de mica substratul), eviti zone atoxice. Cand ies pe geamuri, deobicei ori cauta mancare, ori parametrii apei nu-s ok!

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

9

Re: melc necunoscut

Am si eu o intrebare , recunoaste cineva melcii din poza ???
Banuiesc ca i-am luat pe plante dar sa apara acum la atita timp ... Marimea lor este de 3-4 mm si tot apare cite unul ...
Faza este ca un pomaceea a decedat , asa ca sint ingrijorat ...

--- pe undeva in Rahova ---

10 Editat de pelly67 (2011-07-11 21:14)

Re: melc necunoscut

Melcii apar din oua. Ouale sunt mici-mici si aproape transparente. In apa sunt aproape invizibile, le vezi doar daca stii unde sa te uiti. Parintii lor le depun in gramajoare minuscule pe frunzele plantelor. Eclozarea dureaza cateva zile si, daca in perioada asta planta e cumparata, noul posesor va afla in curand ca a primit mai mult decat ceruse.
Melcii cu carapace maronie se numesc Helisoma nigricans

11

Re: melc necunoscut

pelly67 A scris:

Melcii cu carapace maronie se numesc Helisoma nigricans

Este valabil si pt cei din poza ?

--- pe undeva in Rahova ---

12

Re: melc necunoscut

Mircea G A scris:

Este valabil si pt cei din poza ?

Helisoma sau Planorbis... oricum ar fi, de invazie nu scapi big_smile

13

Re: melc necunoscut

Incurajator  smile  daca vreau scap! Problema este ca nu inteleg cum au aparut asa mici si dupa atita timp de la aducerea plantelor .A trecut o luna si jumate de cind am adus plantele ...Unde au stat de n-am vazut nimic si acum apar piticaniile acestea ?
In tot cazul m-am linistit , credeam ca sint periculosi ...sau sint  mad

--- pe undeva in Rahova ---

14

Re: melc necunoscut

Periculosi nu sunt in nici un caz, ba chiar sunt de ajutor in cazul unui acvariu in care exista mancare in exces. In general nu sunt placuti pentru ca se inmultesc cam mult, si ca ar fi cam urati smile

15

Re: melc necunoscut

Frumusetea este relativa !
Multumesc mult pt lamuriri , m-am linistit .  ^:)^

--- pe undeva in Rahova ---

16

Re: melc necunoscut

Periculosi nu sunt decat in ideea ca, la fel ca orice alta fiinta vie, trebuie sa si elimine... asta nu face bine apei tale. Si , daca nu iei masuri, se vor inmulti foarte repede.

17

Re: melc necunoscut

Mircea G A scris:
pelly67 A scris:

Melcii cu carapace maronie se numesc Helisoma nigricans

Este valabil si pt cei din poza ?

Pentru cei din poza ta ai primit raspunsul.

18

Re: melc necunoscut

pelly67 A scris:

Pentru cei din poza ta ai primit raspunsul.

Da , multumesc mult !

--- pe undeva in Rahova ---