1

Subiect: Inceput timid a unui nou set-up

Salutare tuturor cu ceva timp in urma am inceput reamenajarea setup-ului si as dori pareri ,opini ,unde mai trebuie lucrat ce mai trebuie adaugat etc etc
Va multumesc  frumos si nu ma deranjeaza daca sunt si opini negative asa ca  :stupid   :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

2 Editat de Horia (2011-01-10 00:44)

Re: Inceput timid a unui nou set-up

Salut! Bine ai venit. Ai un acvariu foarte frumos. Auzi la el inceput timid big_smile As vrea sa fiu si eu la fel de timid ca tine. Inca odata Foarte fumos acvariul

P.S. Pune te rog cateva detalii despre el...carnetelul il am pregatit, deci sa ii dam drumul big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

3

Re: Inceput timid a unui nou set-up

Salut Horia eu nu am ajuns acum pe forum, am ceva timp dar tot uitandu-ma pe acest forum  cum arata un acvariu si nu o tentativa cum aveam eu pana acum vreo luna jumatate am zis sa incerc si eu . Asa ca am cerut sfaturi si usor usor m-am apucat de treaba mi-am achizitionat un Kit Co2  substrat fertilizant Aquabasis si pietris JBL Manadao si dupa aceea am inceput sa cumpar plante ,dar cum am mai spus si mai sus sunt la inceput de drum  si pana a imi sfarsi opera eu zic ca mai este cale lunga,  dar cu ajutorul celor de pe acest forum sper sa reusesc
O seara buna tuturor astept sfaturi  si opinii :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

4

Re: Inceput timid a unui nou set-up

O sa reusesti timidule lol
P.S foarte frumos :apl

5

Re: Inceput timid a unui nou set-up

:fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

6

Re: Inceput timid a unui nou set-up

un inceput foarte bun, in 2 luni o sa ai jungla acolo, felicitari si la mai mare  :apl

Multi vad, putini cunosc !

Re: Inceput timid a unui nou set-up

Frumos, dar ar trebui niste pietre, radacini ceva, ar fi mai frumos  :pp

Satul de Romania !!!

8

Re: Inceput timid a unui nou set-up

Ceva frumos....incepi sa-ti revii, timid.  lol
Dupa parerea mea, este un nou inceput de succes. Tine-o tot asa si in scurt timp va fi jungla in acvariu, dupa cum spunea si Gabi. Multa bafta in continuare si sa auzim numai de bine !  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: Inceput timid a unui nou set-up

Multumesc baieti pentru aprecieri si opinii   insa nu doresc sa fac jungla si o sa  le tin in frau sper , vreau sa fie urmatoarea ordine plante inalte spate, medi mijloc, si mici fata iar cat despre pietre pentru ca radacini nu mai pun deoarece nu imi permite latimea acavariului 36 cm o sa mai astept pana pe 5 martie cand plec cateva zile pe Transfagarasan Vidraru si o sa imi iau direct din natura fara costuri suplimentare  big_smile  big_smile  big_smile ceea ce imi place mie si ceea ce cred ca s-ar potrivi cu dimensiunea acvariului tiinand cont si de plantele care le am acum in acvariu
O zi buna tuturor :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

Re: Inceput timid a unui nou set-up

salut!felicitari.arata frumos.cat despre ideea cu transfagarasanul ai dreptate.oricum nota 10

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

11

Re: Inceput timid a unui nou set-up

MARCO555 A scris:

Multumesc baieti pentru aprecieri si opinii   insa nu doresc sa fac jungla si o sa  le tin in frau sper , vreau sa fie urmatoarea ordine plante inalte spate, medi mijloc, si mici fata iar cat despre pietre pentru ca radacini nu mai pun deoarece nu imi permite latimea acavariului 36 cm o sa mai astept pana pe 5 martie cand plec cateva zile pe Transfagarasan Vidraru si o sa imi iau direct din natura fara costuri suplimentare  big_smile  big_smile  big_smile ceea ce imi place mie si ceea ce cred ca s-ar potrivi cu dimensiunea acvariului tiinand cont si de plantele care le am acum in acvariu
O zi buna tuturor :fok

   O sa fie frumos peste vreo doua luni. Acum este promitator, se vede ca ai evoluat bine, de cind te-ai apucat de "sportul" asta. Daca totusi vrei sa pui ceva lemn, nu neaparat radacini sau craci foarte mari, poti gasi unele, pe care sa le pui pe lungimea acvariului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Inceput timid a unui nou set-up

radacini si bolovani nu isi au locul acolo.
ai sanse sa scoti un olandez frumos pe care sa iti exersezi tehnica de trimming.

13 Editat de MARCO555 (2011-01-10 16:30)

Re: Inceput timid a unui nou set-up

Multumesc Dan , Merlin si nu in ultimul rand Domnului Radu  stiti ca acest progres se datoreaza in mare parte primei mele vizite in casa dvs deoarece  atunci am vazut prima oara cum trebuie sa arate un acvariu adevarat si implicit sfaturilor dvs legate de luminozitate si filtrare ,cat despre creci pe lungimea acvariului as dori sa dezvoltati putin subiectul insa acum trebuie sa plec la munca si nu o sa mai fiu online pana maine dimineata
O zi buna tuturor  :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

14

Re: Inceput timid a unui nou set-up

MARCO555 A scris:

Multumesc Dan , Merlin si nu in ultimul rand Domnului Radu  stiti ca acest progres se datoreaza in mare parte primei mele vizite in casa dvs deoarece  atunci am vazut prima oara cum trebuie sa arate un acvariu adevarat si implicit sfaturilor dvs legate de luminozitate si filtrare ,cat despre creci pe lungimea acvariului as dori sa dezvoltati putin subiectul insa acum trebuie sa plec la munca si nu o sa mai fiu online pana maine dimineata
O zi buna tuturor  :fok

   Eu zic sa-l rogi pe Merlin sa dezvolte el tema propusa, mi se pare interesanta si ar insemna o treapta urcata in ierarhie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Inceput timid a unui nou set-up

MARCO555 A scris:

Multumesc Dan , Merlin si nu in ultimul rand Domnului Radu  stiti ca acest progres se datoreaza in mare parte primei mele vizite in casa dvs deoarece  atunci am vazut prima oara cum trebuie sa arate un acvariu adevarat si implicit sfaturilor dvs legate de luminozitate si filtrare ,cat despre creci pe lungimea acvariului as dori sa dezvoltati putin subiectul insa acum trebuie sa plec la munca si nu o sa mai fiu online pana maine dimineata
O zi buna tuturor  :fok

eu din pacate nu am vazut acvariul lui Radu live, doar in poze si da, asa trebuie sa arate un acvariu.
eu nu as pune crengi, pt ca nu prea isi au locul din punctul meu de vedere.
ai toate sanse sa scoti un olandez frumos, dar sa mai raresti plante din spate ca sa poti forma tufe din ele, altfel vei avea doar multe plante amestecate care nu vor da prea bine.
lasa-le o perioada sa te hotarasti care iti plac care merg si ramai cu ele.
as incerca sa focalizez prvirea spre ceva anume si in special barclaya.
iar plante de mijloc nu prea vad, as baga ceva cryptocoryne si blyxa.
gazon este ok.
parerea mea este ca acvariul lui marian4232 ar trebui sa fie modelul de urmat.