Subiect: acvariul meu

Acvariul meu : 40hx35lx80L- aprox 110 litri
Filtru...hailea 1200 (nu radeti)
Neoane OSRAM (3) -18w
Locuitori:
9-kribensis
2 scalari
5-zebre
Plante:
2-Echinodorus amazonicus
1-Nimphaea lotus
cateva- Vallisneria gigantea
cateva- Vallisneria spiralis (cred)
ceva bacopa si Blixa japonica

Gott mit uns!

Re: acvariul meu

si pentru distractie atasez si pozele urmatoare:

Gott mit uns!

Re: acvariul meu

Salutare\!arata bine.felicitari.daca ar fii sa iti dau un sfat...scoate cele 2 ghivece....acopare fundalul 3d care e super si parca ar fii mult mai natural fara.parerea mea.si -kribensis care sunt ciclide africane...nu stiu cat de bine se impaca cu scalarii.daca ai ramane doar cu scalarii si fara ghivece cred ca ar fii super.
Scalarii se vede ca sunt sanatosi si foarte frumosi.misto specimene.felicitari.iar daca ar fii sunguri in acvariul tau...lacum e amenajat...ar fii raiul pe pamant pt ei.

felicitari oricum.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: acvariul meu

dan.matei26 A scris:

Salutare\!arata bine.felicitari.daca ar fii sa iti dau un sfat...scoate cele 2 ghivece....acopare fundalul 3d care e super si parca ar fii mult mai natural fara.parerea mea.si -kribensis care sunt ciclide africane...nu stiu cat de bine se impaca cu scalarii.daca ai ramane doar cu scalarii si fara ghivece cred ca ar fii super.
Scalarii se vede ca sunt sanatosi si foarte frumosi.misto specimene.felicitari.iar daca ar fii sunguri in acvariul tau...lacum e amenajat...ar fii raiul pe pamant pt ei.

felicitari oricum.

eu ma gandeal la altceva.... adica complet invers de cum ai spus tu... o sa dau scalarii si zebrele si o sa raman doar ci kribensis de aia am ghivece....

Gott mit uns!

Re: acvariul meu

sau!ai perfecta dreptate.eu ziceam sa tii scalrarii ca nah....miau placut.dar poti sa il faci de ciclide atunci .si bagi atunci niste roci,pietre,buturugi si o sa fie mult mai natural.faci biotop de ciclide.Eu mam gandot la scalri ca era drumul mai scurt si mai usor.dar merge foarte bine cum zici si tu.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

6 Editat de Kribensis (2011-01-10 16:16)

Re: acvariul meu

o sa am in acvariu cam 1-2 perechi de kribensis si poate ...poate 1-2 perechi de hemicromis bimaculatus si... cam atat
ce zici de pozele cu icrele?

Gott mit uns!

Re: acvariul meu

mda.super pozele cu icrele.de ce sunt?super tare claritatea.cu bimaculatus cred ca te pot ajuta eu.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

8 Editat de Kribensis (2011-01-10 16:20)

Re: acvariul meu

icrele sunt de danio rerio( zebra) cat despre hemicromis ramane sa mai vb kand o sa ma hotarasc

Gott mit uns!

Re: acvariul meu

aha!~super!ok.Uite de ce ziceam ca te pot ajuta.Is tatic si eu smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

10 Editat de Baracuda (2011-01-10 16:28)

Re: acvariul meu

pigeon mov A scris:
dan.matei26 A scris:

Salutare\!arata bine.felicitari.daca ar fii sa iti dau un sfat...scoate cele 2 ghivece....acopare fundalul 3d care e super si parca ar fii mult mai natural fara.parerea mea.si -kribensis care sunt ciclide africane...nu stiu cat de bine se impaca cu scalarii.daca ai ramane doar cu scalarii si fara ghivece cred ca ar fii super.
Scalarii se vede ca sunt sanatosi si foarte frumosi.misto specimene.felicitari.iar daca ar fii sunguri in acvariul tau...lacum e amenajat...ar fii raiul pe pamant pt ei.

felicitari oricum.

eu ma gandeal la altceva.... adica complet invers de cum ai spus tu... o sa dau scalarii si zebrele si o sa raman doar ci kribensis de aia am ghivece....

   Perfecta ideea, mai ales cu adaugarea citorva Hemichromis (Bimaculatus, Lifalili sau Bangui). Colegul care te sfatuia sa faci un acvariu biotop pentru aceste ciclide, nu stiu daca stie ca, fiind intr-adevar ciclide africane, au cu totul alte cerinte decit cele de Malawi si Tanganika. Deci chestiunea cu rocile nu este tocmai ce le trebuie (roci calcaroase - exclus).
   Poti incerca sa inlocuiesti ghivecele cu citeva roci plate, cu ajutorul carora poti construi adevarate ascunzatori (pesteri). Mult succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11 Editat de Kribensis (2011-01-10 16:29)

Re: acvariul meu

dan, ai pm referitor la puii de hemicromis, bradaqua multumesc pentru opinie!

Gott mit uns!

Re: acvariul meu

"' Deci chestiunea cu rocile nu este tocmai ce le trebuie.
   Poti incerca sa inlocuiesti ghivecele cu citeva roci plate, cu ajutorul carora poti construi adevarate ascunzatori (pesteri). Mult succes!''

  Asta am zis si eu sau cel putin am incercat.oricum ai perfecta dreptate.Rocile dau ascunzisuri mult mai naturale ca si ghivecele.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

13

Re: acvariul meu

dan.matei26 A scris:

"' Deci chestiunea cu rocile nu este tocmai ce le trebuie.
   Poti incerca sa inlocuiesti ghivecele cu citeva roci plate, cu ajutorul carora poti construi adevarate ascunzatori (pesteri). Mult succes!''

  Asta am zis si eu sau cel putin am incercat.oricum ai perfecta dreptate.Rocile dau ascunzisuri mult mai naturale ca si ghivecele.

   Eu avind mai mult de scris, ai postat inaintea mea. Nu este nicio problema, important este sa stim ca Hemichromis si Pelvicachromis nu pot fi asimilati ciclidelor africane tipice.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariul meu

corect!este in fucntie de lac /origine:lalawi etc etc.asta e singurl impediment si pentru mine ce ma retine sa pun intrun singur acvariu speciile care imi plac. da scuze,inteleg acum!si la mine face la fel..imi vin replyuri pe mail cuintarziere si nu mai stiu ce si cum.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

15

Re: acvariul meu

astept si alte pareri daca mai doreste cineva ....

Gott mit uns!

16

Re: acvariul meu

Acvariul este dragut, iar aia mici, care eu ii stiu ca pelvicachromis, sunt super simpatici dar din pacate, prea putin populari. Numai bine :fok

Etiamsi omnes, sed non ego.

17

Re: acvariul meu

multumesc

Gott mit uns!

18

Re: acvariul meu

as dori sa aflu si alte pareri pls..... Critici! vb serios criticati ca sa stiu unde modific

Gott mit uns!