1 Editat de lk_stefan (2011-04-26 18:22)

Subiect: salutare

Acvariul meu:
Eheim  60x30x30  54 L
Filtru eheim aquaball 130 ,  incalzitor resun 50w, iluminare  1-15w t8  osram 830 +1-24w T5 865 Doua pietre cu java moos
Vallisneria americana, ludwigia repens, anubias, ceretophyllum, marsilea hirsuta,sagitaria subulata , didiplis diandra, heteranthera zosterifolia, ranunculus inundatus, ludwigia repens rubin, riccia,staurogyne repens,rotala macandra,hygrophila guyanensis.
Vietuitoare: 11 neoni, 2 corydoras albino, 2 ancistrus , 4 gupy M,   1 melc neritine , 15 red cherry shrimp mari+ multi micuti.

Re: salutare

Salutare si bine ai venit.
Asteptam cateva poze cu acvariul tau.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3 Editat de lk_stefan (2011-01-10 18:23)

Re: salutare

cateva poze dupa aproximativ 3 luni de la start-up.

4 Editat de lk_stefan (2011-01-10 18:00)

Re: salutare

rog daca stie cineva daca anubiasul l-am plantat bine  in substrat s-au trebie pus pe buturuba

L-am plantat cu o luna si ceva in urma ,ia cazut o frunza  insa nu i-a dat nici-o alta frunza sau pui

5

Re: salutare

Dupa cum ai presupus, asa e trebuie ancorat de o buturuga, crenguta sau pietroi si a se evita zonele in care lumina bate direct pe el. In rest totul pare in regula la tine. Sa auzim de bine

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: salutare

Multumesc lui Horia si lui Emilian pentru ajutor.
Am sa-i gasesc un loc pe buturuga si sa vad daca incepe sa creasca.

Re: salutare

Dupa ce vei fixa anubiasul pe craca prinde te rog și acel mușchi tot pe crengi mai spre vârf si ai sa vezi ce bine va da.Multa Bafta și ape limpezi  :acv

8 Editat de lk_stefan (2011-02-01 02:25)

Re: salutare

La 10 zile de la prima tunsoare  si montat inca un neon de 13 w t5 daylight 765.   Fertilizant Ferropol 8ml saptamanal la schimbare apa si  Easy Carbo  1ml pe zi.           
Va salut si ape cat mai limpezi.

9 Editat de lk_stefan (2011-02-21 14:39)

Re: salutare

La aproximativ o luna de la prima tunsoare si montat bomba CO2
Inlocuit filtru intern eheim 2008 cu eheim aquaball 130

10 Editat de lk_stefan (2011-03-20 01:24)

Re: salutare

Noi poze si inlocuirea bombei co2 cu butelie stingator g3 cu co2.

Re: salutare

foarte frumos !! vezi sa nu bagi niste lenor in acariu smile)

"Money bring bitches, bitches bring lies"

Re: salutare

Mai bine cumparai un filtru extern, cu bani de pe vechiul filtru si cat ai dat pe cel nou cumparai unu extern si nu iti ocupa atata spatiu, ca sa nu mai zic de eficienta smile

Satul de Romania !!!

13

Re: salutare

Probabil deja ai simtit trecerea la butelie! smile Acum va trebui sa ai grija la cantitatile de fertilizant.Reactorul ala,spun despre acel "plimba bula" are un randament deplorabil mai bine incercai cu un difuzor sigur ai fi avut un randament superior. Spor!

14 Editat de lk_stefan (2011-04-04 20:17)

Re: salutare

Adaug cateva poze dupa inlocuirea neonului narva 15 w 765 cu un  osram 15w 830 lumina calda, un schimb de culoare foarte vizibil.
Am renuntat la marsilea si am inlocuito cu staurogyne repens.

15

Re: salutare

Te cred ca e mai vizibil ,are mai multi lumeni decat 765, si acel "8" din fata iti zice ca se apropie mai mult de fidelitatea cadrului de iluminare,in schimb da lumina aceea usor galbuie.Daca iti place lumina lui,sa sti ca e un tub destul de bun ,cu mult "rosu" ,se apropie de nevoile plantelor mari,daca vrei si gazoane ar trebui sa-l combini cu un tub mai "rece" un 865 sau si mai bine un 965,oricum tuburi de la 6500K pana la 8500k,asta pentru a da mai mult "albastru" de care au nevoie mai ales plantele mici...si nu numai,albastrul favorizand dezvoltarea mai putin in inaltime cat in coroane mai mari mai bogate,frunze mai mari.

16 Editat de lk_stefan (2011-04-26 18:50)

Re: salutare

Vin cu noi poze la doua saptamani dupa inlocuirea celui de-al doilea neon de 13 w 765 cu un osram 865 de 24w T5 plus ca am inceput sa folosesc si macronutrienti PPS-Pro de la Cristi Ionescu pe langa ce foloseam eu adica ;ferropol,  ferropol 24 si easycarbo.

17

Re: salutare

Acvariul s-a umplut de plante semn ca conditiile din acvariu sunt destul de bune.  Adaug cateva poze:

18

Re: salutare

Adaug cateva poze noi ptr. colegii mei.

19

Re: salutare

Foarte frumos, se vede ca stapinesti multe din... secrete! Sincere felicitari! :apl  ^:)^

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!