1 Editat de kukov (2011-01-11 13:31)

Subiect: prima experienta din acest domeniu

salut! ma numesc Robert,sunt din bucuresti,am 16 ani si sunt la primul mei acvariu(cam paralel cu acest hobby momentan).Acvariul de de 125L(50/50/50)
Pesti din acvariu sunt :
1X pui beta
4X neon
Aparatura:
-tetraex600
-skimer eheim
-bomba co2 cu difuzor ceramic
-incalziitor 75w
-lampa 2x18w si 1x18w neoane
Plante:
cuba, helferii, staurogine, blzxa, Monosolenium Tererum-Moss pe buturuga mopan, java moss , rotala macadra, echinodorus tenellus
In pricipla as vrea sa populez acvariul pana capat experienta cu neoni si scalari.
Daca aveti sfaturi pentru un incepator sunt bine primite.

Re: prima experienta din acest domeniu

Salutare si bine ai venit Robert. Pentru primul acvariu arata foarte bine, mai ai un pic de lucrat la ordonarea plantelor. In rest sa auzim numai de bine.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3 Editat de kukov (2011-01-11 14:52)

Re: prima experienta din acest domeniu

sa iau neoni primi si pe urma sa iau scalari?
P.S. acesta e fost luat de la o persoana cu experienta asa.nu este facut de mine :fbr

4

Re: prima experienta din acest domeniu

Oh, bine ai venit printre noi. E ok acvariul in stadiul de acum, doar o redecorare ar merge, cum a zis si sefu` :fbr  Parerea mea e sa iei neoni, ca sa ajungi la un card mai marisor de 8-9 poate, si scalarii, dar sa ii iei de dimensiuni mici.

Etiamsi omnes, sed non ego.

5 Editat de Edisonjohn86 (2011-01-11 18:17)

Re: prima experienta din acest domeniu

Cand mai pozezi opreste blitul la aparat, si incearca sa dai pe functia macro ( invarti de  rotita si selectezi floarea), si parerea mea este ca sunt cam multe plante , si trebuiesc aranjate cum a zis si Seful Suprem. Fa alte poze si pune sa vezi diferenta  :frogp
PS. Fa cu lumina stinsa in camera noaptea  :fok

Satul de Romania !!!

6 Editat de ionutz.m (2011-01-11 19:34)

Re: prima experienta din acest domeniu

Salut!Felicitari pentru acvariu si din cate am vazut eu din poze si descriere... nu cred ca esti paralel cu acest hobby!Bafta :fok !

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

Re: prima experienta din acest domeniu

Bine ai venit printre noi Robert.Mie unul îmi place ce a ieșit la tine în acvariu.Ar trebui sa maschezi cumva tubulatura din partea dreapta și ar fi Ok.Multa bafta cu noul hoby  :sok

8

Re: prima experienta din acest domeniu

multumesc pentru incurajari :fbr . momentan masa pe care este nu poate suporta o gerutate mai mare.cand rezolv cu asta o sa mut toata aparatura pe peretele din spate .sper sa nu se mai vada de plante. e normal ca bomba cu CO2 sa elimine 5-6 bule secunda?
Si am observat un comportament ciudat la pesti 1 sta in fata ,1 in spate langa incalzitor si doi langa piatra. Pesti neon nu traiesc in bancuri?

Re: prima experienta din acest domeniu

kukov A scris:

multumesc pentru incurajari :fbr . momentan masa pe care este nu poate suporta o gerutate mai mare.cand rezolv cu asta o sa mut toata aparatura pe peretele din spate .sper sa nu se mai vada de plante. e normal ca bomba cu CO2 sa elimine 5-6 bule secunda?
Si am observat un comportament ciudat la pesti 1 sta in fata ,1 in spate langa incalzitor si doi langa piatra. Pesti neon nu traiesc in bancuri?

Eu zic ca sau certat  :stupid

Satul de Romania !!!

10

Re: prima experienta din acest domeniu

kukov A scris:

multumesc pentru incurajari :fbr . momentan masa pe care este nu poate suporta o gerutate mai mare.cand rezolv cu asta o sa mut toata aparatura pe peretele din spate .sper sa nu se mai vada de plante. e normal ca bomba cu CO2 sa elimine 5-6 bule secunda?
Si am observat un comportament ciudat la pesti 1 sta in fata ,1 in spate langa incalzitor si doi langa piatra. Pesti neon nu traiesc in bancuri?

Paracheirodon innesi sau neon-ul este peste de banc; pentru ca pestele sa se simta bine trebuie tinut in grup de minim 6; asta nu inseamna ca vor sta toti tot timpul impreuna.

Multi vad, putini cunosc !

Re: prima experienta din acest domeniu

salutare si bine ai venit

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

12

Re: prima experienta din acest domeniu

UPDATE! Poze cu noi locatari. in curand va veni si mobila :sbr