Subiect: Primul meu acvariu!

Salutare tuturor!Numele meu este Cristi,sunt un incepator in aceasta activitate si m-ati ajuta si pe mine cu niste idei de amenajare a acvariului meu.Este un acvariu de 75 l,60/30/40.Am un incalzitor de 150 w,filtru aquael.Toate cele bune!

never say never

Re: Primul meu acvariu!

salut!e frumos!sincer nu are cine stie ce...dar are ceva totusi ..care imi place la el!are un ''vino-n coa''.Arata bine,felicitari.cred ca are vanatajul ca ai numai xifo.Nu stiu,astept si alte pareri.mie unu imi place cevala el multdar nu stiu ce.:)

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

3

Re: Primul meu acvariu!

Bine ai venit printre noi. Din fericire ai nimerit bine, pentru ca mai ai muuulte de invatat. Sper sa ma insele privirea, dar cred ca ceea ce putem admira sunt plantute artificiale. Daca zic bine, atunci fa`le pachet si trimite`le la gunoi. Aici e chestie de gust, dar acvariul tau pare fooarte aglomerat de pietrele de dimensiuni mult prea mari. Substratul ar trebuie sa fie undeva de la o granulatie de 2-3mm. Cam asta e de remarcat la prima vedere...numai bine, si sper sa`ti doresti sa avansezi. :fok

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Primul meu acvariu!

Mai aveam putin si te laudam.....pentru un incepator arata bine, dar scapa de plantele de plastic. Nici nu stii cata mizerie se aduna printre pietrele alea mari.

Re: Primul meu acvariu!

Sunteti siguri ca sunt de plastic ? aia din spate stanga cu frunze late nu pare si nici aia mare . :omfg

Satul de Romania !!!

6

Re: Primul meu acvariu!

Sunt din plastic... :fmad

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

Re: Primul meu acvariu!

Bine ai venit printre noi  :fok .La acvariul tău sunt foarte multe de spus.Dupa cum spune mai sus și Cezara trebuie sa schimbi multe lucruri:
Pitrisul trebuie schimbat pentru ca din cite vad eu în acvariu la tine este ceva cam mare și nu este bun pentru plante.
Plantele îmi fac impresia ca sunt din plastic dar ai și naturale doua dintre ele stingă spate și dreapta fata.
Ai și ceva pietre calcaroase în acvariu.
Sper sa nu te superi pe noi și sa rezolvi micile probleme.Ape limpezi  :acv

8

Re: Primul meu acvariu!

Bine ai venit.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

Re: Primul meu acvariu!

toate sfaturile sunt binevenite!omul cat traieste invata,nu?multumesc tuturor si cu siguranta va veni o zi cand o sa imi permit si eu sa dau sfaturi altora,o sa renunt la pietrele calcaroase si la planta de plastic(cea din dreapta fata,singura de alt fel).TOATE CELE BUNE!

never say never

10

Re: Primul meu acvariu!

Ok, in cazul in care doar aceea este de plastic, scapa de ea, si ai grija, ca si cea din stanga fata, nu este planta acvatica si in curand va muri.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Primul meu acvariu!

ionutz.m A scris:

Sunt din plastic... :fmad

Ti-am spus eu ca nu sunt din plastic, totusi sunt fotograf de meserie, si am ochiul bine format  :frogp  :frogp  :frogp  :frogp  :frogp

Satul de Romania !!!

Re: Primul meu acvariu!

Mici imbunatatiri,ca sa zic asa!Multumesc tuturor pentru sfaturi!

never say never

13

Re: Primul meu acvariu!

salut sunt Lucian de la care ai luat ieri plantele ,vad ca le-ai plantat deja , cum au fost ?
s-au mentinut bine?

Re: Primul meu acvariu!

Ce planta este asta cu frunze albe?pare a fii planta de ghiveci....

15

Re: Primul meu acvariu!

chiar este de ghiveci, nu este o planta submersa dar este vanduta ca fiind. rezista cu indulgenta cateva luni in acvariu