Subiect: amd vs intel

vreau sa-mi fac o configuratie noua si nu cred ca sunt hotarat. poate sa-si dea oricine cu parerea dar as vrea si cateva argumente. de ce e ala mai bun, sau de ce e ala mai prost.

Re: amd vs intel

Defineste ce urmeaza sa ruleze pe acel sistem, detalii care pot fi hotaritoare in crearea unui wishlist. Daca ti-as spune ca prezentul post este editat pe un pentium III / 500 mHz, vei spune ca daca ai vedea asa ceva pe strada, nu te-ai apleca sa-l iei de jos.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

Re: amd vs intel

Sunt multe de spus pe aceasta tema si probabil ca niciodata noi nu o vom rezolva echitabil sau corect, dar daca ne referim numai la un raport pret/performanta AMD este imbatabil, lucru la care Intel esueaza lamentabil

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: amd vs intel

mda. poi in pretul intel-ului eu cred ca se plateste si reclama. poi in general o sa fie un calculator pentru gaming
concluziile la care am ajuns pana acum cu procesoarele este ca
-intel are mai mult cache ca si amd
-amd are mai multe nuclee
care e mai importanta din aceste 2 caracteristici ?

5

Re: amd vs intel

eu am trecut de la AMD pe intel, si zilele trecute am luat un Quad cu un cacke de 8192, pot sa zic ca e o diferenta enorma

Re: amd vs intel

Si eu folosesc acasa un intel iar la servici am amd, dar pot sa-ti spun camai toata lumea crede, inclusiv Intel credea ca tot ce conteaza sunt MHz multi la procesor si asta acuma s-a dovedit a nu fi chiar de-ajuns. Acum, nu conteaza doar numarul MHz-lor ci si numarul instructiunilor/tact pe care le poate executa acel procesor, unde iar, AMD e in frunte.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

7 Editat de bogdan666 (2011-01-12 22:28)

Re: amd vs intel

instructiunile fiind L1 nu ?
sa zicem ca procesorul are
1 frecventa
2 cache
3 nuclee
4 instructiuni
daca amd e in frunte cu 1 3 4 atunci e in frunte nu ?

@geany poti sa exemplifici mai mult diferenta si exact procesoarele ?

Re: amd vs intel

Un procesor normal, indiferent de frecventa si cahace executa o instrucţiune / ciclu maşină, pe cand noile procesoare aparute sunt de tip MEM ( maşina cu execuţie multiplă).
Procesoarele MEM extind paralelismul temporal de tip pipeline la unul spaţial bazat pe aducerea şi execuţia simultană a mai multor instrucţiuni maşină.De fapt sa fiu mai exact nu e vorba de procesoare MEM ci de procesoare cu arhitectura MEM, avand ca principal deziderat depăşirea barierei de o instrucţiune / tact şi atingerea unor rate de procesare de mai multe instrucţiuni / tact. Si asta se pare ca a reusit AMD mai bine. Binenteles ca procesarea datelor tine si de tipul memorilor si chiar a harddiskului cu care lucreaza

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

9

Re: amd vs intel

pai amd era de un 3600+ nu era el cine stie ce, ....dar mergea destul de bine,iar pe intel am fost nevoit sa ma schimb pentru ca pe placa veche de baza a AMd-ului sau umflat condesatori...si am zis sa trec pe platforma de intel si am cumparat si placa de baza si procesorul un quad core 2,4 q6600,ceea ce zic ca e de ajuns momentan...e adevarat ce zice si paul,conteaz si memoria,hhd si diferenta este mare,proceseaza mult mai repede, fac mult mai multe comenzi

10 Editat de Paul Hencz (2011-01-13 00:06)

Re: amd vs intel

Un singur lucru vreau sa-ti mai spun ca sa vezi ca am avut dreptate in primul post, adica ca nu o sa reusim noi sa rezolvam aceasta dilema, si sa te convingi ca nu sunt un fan infocat al AMD-ului. Procesorul AMD este mult mai pretentios la temperatura. Adica se incinge mult mai tare si daca nu are o racire eficienta, risca sa se prajeasca  repede, pe cand cei de la  Intel au rezolvat aceasta problema mai bine. Tot ce ti-am scris pe acest topic sunt parerile expertilor. Si eu am avut aceasta problema asta a ta mai demult si m-am documentat o groaza de vreme, dar inca nu am ajuns la o parere concreta ca sa pot sa dau un sfat sigur cuiva. De aceea ti-am spus c-am tot ce stiu eu despre ele, dar hotararea definitiva tu o vei lua. Sau mai astepti si alte opinii.
Apropo, pentru un calculator pentru gaming cel mai mult sau macar pe locul doi conteaza placa video, acolo se vede puterea adevarata...

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

11

Re: amd vs intel

Nu se merita investitia intr-un procesor Intel, cand poti sa dai mult mai putini bani pe un AMD care isi face treaba foarte bine. Am citit acum ceva timp, ca la tehnologia dual-core, cei de la AMD ar avea "niscaiva" avans in fata celor de Intel, cel putin asa a reiesit din teste.

Pe laptop am Intel, iar pe Pc merg cu un AMD Athlon II X2 250, si sunt mult mai multumit de AMD.

12

Re: amd vs intel

Un singur lucru vreau sa-ti mai spun ca sa vezi ca am avut dreptate in primul post, adica ca nu o sa reusim noi sa rezolvam aceasta dilema, si sa te convingi ca nu sunt un fan infocat al AMD-ului. Procesorul AMD este mult mai pretentios la temperatura. Adica se incinge mult mai tare si daca nu are o racire eficienta, risca sa se prajeasca  repede, pe cand cei de la  Intel au rezolvat aceasta problema mai bine. Tot ce ti-am scris pe acest topic sunt parerile expertilor. Si eu am avut aceasta problema asta a ta mai demult si m-am documentat o groaza de vreme, dar inca nu am ajuns la o parere concreta ca sa pot sa dau un sfat sigur cuiva. De aceea ti-am spus c-am tot ce stiu eu despre ele, dar hotararea definitiva tu o vei lua. Sau mai astepti si alte opinii.
Apropo, pentru un calculator pentru gaming cel mai mult sau macar pe locul doi conteaza placa video, acolo se vede puterea adevarata...

Are dreptate Paul, sunt mult mai pretentioase la caldura. Si inca ceva, daca te intrepti spre AMD, sa te feresti de AMD Phenom Triple Core, am inteles ca sunt AMD Phenom Quad-Core cu un nucleu stricat. Succes

13

Re: amd vs intel

Ar mai fi ceva se evidentiat:
- Urmareste cit de des a schimbat intel si amd platforma (soclurile pt procesor).
- Gura lumii spune ca amd isi optimizeaza procesoarele pentru jocuri, pe cind intel pentru office si multimedia
- Incet incet placa video incepe sa aibe o importanta primordiala in gaming

Asta in situatia in care,asa cum ai spus, sistemul va fi unul pentru jocuri. Pina una alta, se pare ca intelul ar fi pe val, in ceace priveste raportul proprietati/pret, iar la capitolul consum de curent/temperatura pastilei surclaseaza lejer amd-ul. Greu de hotarit.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

14

Re: amd vs intel

eu zic asa. un sistem bine facut nu poate fi doar pentru jocuri. daca e bun poti sa rulezi orice pe el
AMD Phenom II X4 955 Black Edition asta e procesorul ales de mine intr-un final
daca tot s-a adus vorba si de placile video referitor la nvidia si ati, nvidia PhysX e din ce in ce mai pronuntat in gaming. ati are ceva inlocuitor pentru PhysX? sau afecteaza cu ceva jocurile daca nu exista acest PhysX ?
cineva mi-a zis ca ar fi bine sa iau placa video cu cipset amd daca trec pe amd

15

Re: amd vs intel

Si ATI sunt foarte bune, si sunt facute de AMD (sau AMD facut de ATI), eu am un ATI HD Series si n-am avut probleme la niciun joc pana acum.

16 Editat de Avatar (2011-01-13 04:54)

Re: amd vs intel

Eu vad mai simplu lucrurile. Intel, pentru ca lucrez pe pc in diferite programe care solicita procesoarele la maxim. Las AMD'ul pt gameri, unde din cate am citit nu este procesorul atat de solicitat pe cat placa video. 
Cu alte cuvinte, nu cred ca este unul mai rau sau mai bun decat celalalt, trebuie doar sa stii tu ce vrei de la acel procesor, pentru ce vrei sa-l folosesti mai mult.

Insa asta este doar parerea unui consumator, atat de amd cat si de intel de-alungul anilor.

Concluzia: nu as schimba intel pt amd. Folosesc 3dMax, Autocad, Photoshop, etc si merge bine, poate la 3dMax s-ar dori un quadcore  :- . Ca si jocuri, am incercat pe el Modern Warfare 2 (cel mai tare shooter ever), a mers super cu toate pe high.

PS: ATI HD am si eu...la jocurile noi, se cere pixel shader minim 3. Puteti incerca acest site: http://www.systemrequirementslab.com/cyri/

17 Editat de bogdan666 (2011-01-13 10:43)

Re: amd vs intel

la jocuri mai noi se cere pana si pixel shader 4 si sunt placi care suporta 5.
chestia e urmatoarea, placa de baza suporta crossfire de la ati si nu sli de la nvidia. de aia intrebam de PhysX de la nvidia ce se intampla daca lipseste aceasta tehnologie ?

Re: amd vs intel

La placa video nu conteaza neaparat cipsetul (adica nu trebuie sa fie neaparat amd) dar seria Radeon HD de la 3k pret de la 120 in sus, pana la 6k cu pret de aprox 1800-sau peste 2000 (vezi Placa video Asus Radeon HD6970 2GB DDR5 256-bit), zic eu ca conteaza. Acuma totul depinde de buget. Oricum la evolutia jocurilor din ziua de azi si daca esti un gamer ``fanatic ``orice ai opta vei fi multumit pe moment dar s-ar putea sa fi dezamagit mai tarziu (mai in gluma, mai in serios, vorbind).

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: amd vs intel

este vorba de procesarea hardware a efectelor– tehnologie de inalta clasa ce permite reprezentarea fizica a particulelor, a imaginilor in miscare fluida, ( steaguri in vant, muschi faciali, etc) Toate placile video mai noi incepand cu  seria Geforce 8xxx in sus beneficiaza de aceasta tehnologie si se bazeaza pe lansarea driverului Forceware 177.83. Deci este vorba mai mult de parte soft si ajuta la o imagine mult mai realista si cu detalii mai clare, dar cam atat

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

20

Re: amd vs intel

pe partea video sa zicem ca as beneficia de un buget de 1000 ron. ce mi-ai dat tu intradevar e super dar am gasit doar la 1600, ceea ce depaseste cu mult.
oricum inca nu am studiat si ofertele de la ati. le-am studiat doar pe cele de la nvidia. daca mai ai niste propuneri de placi video astept.
si va multumesc pentru raspunsuri pana acum