Subiect: Salutare tuturor

Ma numesc Geo , am 34 de ani si sunt din Giurgiu . Dupa foarte multi ani m-am hotarat sa-mi refac un colt de natura chiar in camera mea . Mentionez ca am mai avut acvariu cred ca acum vreo 16 ani dar din cate vad lucrurile s-au schimbat foarte mult de atunci . Am revenit cu un acvariu Eheim Aquastar 60  :
- capacitate 54 l
- filtru intern Eheim
- incalzitor Eheim 50w
- capacul original al acvariului cu neon de 15 w
- background pe albastru ( am vrut negru dar s-a castigat cu 2 voturi la 1)
Deocamdata l-am populat cu :
- 3 xipho(1 mascul si 2 femele)
- 10 gupy(2 masculi si 8 femele )
Plantele sunt artificiale deocamdata dar nu pentru mult timp (visiniu stie despre ce este vorba - a propos cand vii pe la Giurgiu ?).
Voi prezenta cateva imagini si sunt dispus la orice sfaturi si voi incerca sa le si pun in aplicare . Va multumesc pentru gazduire si sper sa avem o frumoasa colaborare .

Re: Salutare tuturor

Salut, si bine ai venit. Asteptam pozele cat mai repede si apropo scapa de plantele alea tot cat de repede

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Salutare tuturor

Am promis cateva poze :

Re: Salutare tuturor

cu banii pe care i-ai dat pe plantele artificiale iti luai niste plante sooper de pe forum.

Re: Salutare tuturor

plantele artificiale nu le-am cumparat , le-am primit si le-am pus acolo doar pentru a nu fi acvariul "gol"(cred ca bucura mai mult ochiul cu plantele acolo) , asta pana cand un prieten (de aici de pe forum) din Bucuresti imi va aduce plante sa-l plantez . asta se va intampla saptamana viitoare , sper .

6

Re: Salutare tuturor

Ei, da... te salut inca o data si bine ai venit printre noi !
Bobarnaci vrei? Uite cativa  smile
- scapa repede de plantele alea (desi stiu ca nu vor sta acolo f mult)
- mai "ingroasa"putin substratul (nu de alta, dar ti-am promis niste plante... iar in sticla nu prind radacini)  smile
- cele 8 femele de guppy te vor pricopsi in curand cu o armata de mostenitori
- daca este posibil, incearca sa mai umbli putin la lumina... cei 15 W sunt cam putini, incearca sa ajungi undeva pe la 0,5 W/L
Cam atat, deocamdata... in rest, ape limpezi si pesti sanatosi.

Si nu uita... aici vei gasi oameni dispusi sa te ajute macar cu un sfat, atunci cand ai nevoie.

Re: Salutare tuturor

Daca vei planta acvariul cu plante naturale s-ar putea ca neonul ala de 15W sa nu fie suficient, dar pana acolo mai este, sa vedem ce si cate plante vei pune

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

8

Re: Salutare tuturor

Salut bine ai venit si scapa cat poti de repede de plantele artificiale , gandeste cum ar fi o lume numai cu copaci din   plastic  :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

Re: Salutare tuturor

asa este . se va rezolva , sper saptamana viitoare.

Re: Salutare tuturor

Salut . Ceva modificari ?  Astept sa pui o poza mai recenta . :fok

Re: Salutare tuturor

Cam asa arata acvariul meu dupa un un an si doua luni.
Plante :
-hygrophila corymbosa augustifolia
-sagittaria subulata
-nimphaea lotus red
-nimphaea lotus green
-cabomba aquatica
-cryptocoryne
-o cioata cu moss
Vietati:
-molly
-xypho
-platy(adulti si pui)
-1 conchonius
-melci pomacea(adulti si pui)
-4 cory

12

Re: Salutare tuturor

foarte aglomerat si fara logica, ai un acvarist foarte bun in giurgiu marius minu tine legatura cu el ca sigur ai ce invata. spor la treaba.

Re: Salutare tuturor

Acvariul arata destul de bine ,e curat ,fara alge , ma bucur  :apl   mai trebuie putin cizelat , poate ne intalnim sa mai schimbam cate o parere , una ,alta ... :fok

14 Editat de Gupanu (2012-02-29 19:20)

Re: Salutare tuturor

Bine ai venit Geo...sau mai bine zis bine ai revenit   :sok  .intradevar o evolutie impresiunanta de la plante de plastic la cele..."reale"...si eu as zice...ca ii putin aglomerat...si prefer plantele mult mai grupate...dar important ii tie sa iti placa.... bafta

http://www.youtube.com/watch?v=sjnCj_FelIE

15

Re: Salutare tuturor

Salutare Geo:) Acvariul tau fiind un loc de unde alti prieteni ai tai sunt aprovizionati cu plante si pestisori eu zic ca arata foarte bn.
Si intradevar ai creat un colt de natura in care si de care se bucura plantele, pesti, melcisori dar cel mai mult tu si prieteni tai care in curand o sa primesca o noua serie de plante si pesti:)
Si inca o data iti multumesc pentru plante si pomacea.
Ape limpezi:P