1 Editat de Mr LeBron (2011-01-13 13:42)

Subiect: Mi-a murit un scalar:((

Marti, în urma cu 2 zile, mi-a murit un scalar. Stătea culcat lângă o planta.
Astăzi când m-am trezit a murit și cel de-al doilea scalar exact în aceeași poziție, lângă aceeași planta.
Sa fie de vina sârma pe care a legat-o tata de planta? (sârma a fost curățata)
Am 4 carași : 2 negrii și 2 aurii, și o pereche de xifo in 36 Litrii
Acvariul are L 60  l 30  H 30
Pe fundul acvariului mai am și nisip verde din Hornbach(5kg)...
Acvariul îl am de pe 30 Dec 2010.

Mai am o problema...femela fixo ii ciupește pe carași. Am "exilat-o" 2 zile în alt acvariu și apoi am pus-o înapoi. Prima săptămâna a stat cuminte, dar apoi a început din nou. Menționez ca are burta:)

Ce mi s-a părut ciudat a fost ca scalarul a murit pe fundul bazinului și nu s-a ridicat la suprafața

Va rog ajutați-ma, spuneți-mi care e problema, nu vreau sa îmi moara și carașii, vânzătorul de unde am luat peștii a zis ca scalarii sunt rezistenti sad(

Am uitat sa mentionezca nu au mancat nimic de cand i-am luat. Am fost la un pet-shop si mi-a recomandat MARAWI si SERA DISCUS. Dar nici nu s-a atins de ea neutral

2 Editat de pasi_une (2011-01-13 13:58)

Re: Mi-a murit un scalar:((

pentru scalari ai nevoie de minim 40L pentru carasi la fel....
daca ai vazut ca nu maninca puteai intreba pe forum si te sfatuiam sa le cumperi larve rosii
nu le refuza indiferent de situatie
sunt sigur ca pestii tai au murit de foame si de la o filtrare slaba neutral

3

Re: Mi-a murit un scalar:((

stai asa, in 36 litri ai scalari, carasi???  :omfg xifo .. si te miri de ce mor??? pai ca sa li se termine suferinta, de aia mor. pacat ca pestii nu au instinctul sinuciderii.

vanzatorul este un bou! sunt rezistenti dar sunt si foarte pretentiosi !! si aici ma opresc cu etichetarile... dar 4 carasi = 200 litri! xifo ciupesc carasii pentru ca le place mucusul de pe corpul lor, iti garantez ca in ritmul asta iti vor muri si carasii.

ori cumperi acvariu de 200 litri si pastrezi carasii, ori dai carasii (pe toti, da!) si pastrezi doar xifo.

asta ca sa nu mai vorbesc de nisipul verde, de faptul ca acvariul nu este deloc ciclat....

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Mi-a murit un scalar:((

In primul rand bine ai venit printre noi. Se pare ca ai inceput acvaristica cu stangul, iar colegii mei desi au fost foarte piperati au perfecta dreptate. Iti recoman ca inainte sa mai faci alte greseli sa postezi acvariul tau cu toate specificatiile tehnice si cateva poze aici http://www.acvariidevis.ro/forum/forum/ … ariul-tau/ Cere sfaturile colegilor si incearca sa ii asculti fara sa te superi de reprosurile lor, oneori mai uita ca ai facut si ei candva greseli. In rest sa auzim numai de bine.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.