Subiect: Compatibilitate

Salutare. De curand am amenajat un acvariu de 20 litrii cayman 40 clasic. L-am plantat si am in el o pereche endleri si una de guppy. As vrea sa stiu daca pot pune cativa creveti red sherry, daca s-ar intelege, daca crevetii ar putea sa se inmulteasca. Daca nu ce specie de pesti as putea baga sa se inteleaga cu cherry? Ramirezii imi plac foarte mult. Ma gandeam la o pereche de ramirezi cu cativa creveti rcs.

Nimeni nu e nascut invatat !

2

Re: Compatibilitate

ramirezi clar nu, crevetii vor fi o delicatesa pentru ei. plus ca e cam mic acvariul de 20 litri pentru 2 ramirezi.
eu as zice sa ramai la ce ai acum, nu as mai adauga nici un peste.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Compatibilitate

Multumesc ! Si sa pun cei 10 creveti? O sa fie bine mititeii? yikes O sa traiasca ?  smile

Nimeni nu e nascut invatat !

4

Re: Compatibilitate

catalin818 A scris:

pun cei 10 creveti? O sa fie bine mititeii? yikes O sa traiasca ?  smile

Eu in momentul asta am doua femele de guppy in acvariu (180l) si nu au parut sa fie deloc interesate de creveti dar cand am avut si masculi unii mi-i fugareau nu am vazut sa mi-i pape dar nici nu am stat orea mult pe ganduri cu ei. Am zis ca daca mi-i alearga (nu era des) pe astia mai mari si stiind ca guppy isi mananca proprii pui am zsi eu ca puii mei de creveti nu ar avea sanse.
Asta am facut eu. La alti colegi poate nu au fost probleme de compatibilitate dar eu, repet, stiind ca isi manaca puii am ales asa

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Compatibilitate

Horia A scris:
catalin818 A scris:

pun cei 10 creveti? O sa fie bine mititeii? yikes O sa traiasca ?  smile

Eu in momentul asta am doua femele de guppy in acvariu (180l) si nu au parut sa fie deloc interesate de creveti dar cand am avut si masculi unii mi-i fugareau nu am vazut sa mi-i pape dar nici nu am stat orea mult pe ganduri cu ei. Am zis ca daca mi-i alearga (nu era des) pe astia mai mari si stiind ca guppy isi mananca proprii pui am zsi eu ca puii mei de creveti nu ar avea sanse.
Asta am facut eu. La alti colegi poate nu au fost probleme de compatibilitate dar eu, repet, stiind ca isi manaca puii am ales asa

Ma gandesc ca in 180 de litrii au unde sa se ascunda creveciorii tai, insa la mine in 20 litrii......sper sa scape ,macar cei maturi.Iinca nu am nicio buturuga ceva unde sa se ascunda ,am decat 5x5 cm de moss prins pe o piatra si acvariul bine plantat. Am inteles ca nici corydorasii nu papa crevetei.  Multumesc pentru raspunsuri ! :noroc

Nimeni nu e nascut invatat !

6

Re: Compatibilitate

Poti baga linistit cory, sae, neoni, rhodostomus, rasbora, lerri si mai sunt si altii.

!!! FARA !!! Conconius, calistus, tetrazoni, botia, ramirez, xifo, molly, gupi (eu am avut vivipari cu creveti dar au crescut de mici daca pui mari sunt sanse foarte mari sa ii pape)

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

7

Re: Compatibilitate

Daca vrei sa se inmulteasca si sa traiasca linistiti fara stres atunci fa-ti un acvariu(parerea mea minim 40l) numai pentru creveti,vorbesc din proprie experienta!!!

Sa fii OM ii lucru mare!!!

Re: Compatibilitate

catalin818 A scris:

am in el o pereche endleri si una de guppy.

Guppy si Endlerii stiam ca hibrideaza, deci in curand vei avea niste pesti ciudati... nici Guppy nici Endleri.