Subiect: Sfaturi

Va salut. sunt incepator pe aici si in ale acvaristicii. sper sa nu deranjez pe nimeni cu toppicul meu sau cu intrebarile. Ma numesc Bogdan, 20 ani, Buzau. am un acvariu de 60l, pt inceput zic ca este suficient, iar ca pesti, din cate m-am documentat cel mai simplu de crescut ar fi guppy si xifo. plantele nustiu cum se numesc. ca "bonus" la plante am avut si niste melci, care isi fac treaba cum trebuie sa curete peretii acvariului. acum am si eu cateva nelamuriri : 
- cum imi dau seama cand o pestoaica trebuie sa fete sa o pun in "maternitate" pt ca am inteles ca puii pot fii mancati de restul pestilor ?
- care e femela la guppy ?
- ce pesti ar mai fii compatibili cu ai mei, in afara de sanitari pe care trebuie sa-i cumpar neaparat.
- mai este cinva din buzau, pt sfaturi, schimburi sau indrumari cu acvariul ?
atasez si niste poze, sper sa va placa.
ma bucur ca existati, numa` bine.

Re: Sfaturi

1

Re: Sfaturi

2

Re: Sfaturi

3

5 Editat de BuBu (2009-04-21 17:05)

Re: Sfaturi

Salut si bine ai venit Bogdanelmv in primul rand ai facut o alegere buna ca ai inceput cu acesti pesti sunt frumosi si rezistenti si usor de inmultit!
2.parerea mea e ca te-ai cam grabit un pic cu amenajarea acvariului daca vrei un acvariu de apa dulce scoicile marine nu au ce cauta acolo 1.pt ca nu fac bine pestilor si 2 pt decor!
3.Te-as sfatui sa pui macar nisip natural si plantele sa le pui in el ca sa poata sa creasca bineinteles plantele scoase din ghiveci! wink

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

6 Editat de BuBu (2009-04-21 17:03)

Re: Sfaturi

Cam asa arata o femela si dupa pata neagra de la burta o recunosti ca are pui!Femele sunt mai putin colorate si au cozile mult mai mici ca ale masculilor!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

7

Re: Sfaturi

Salut! Am si eu o intrebare...Si eu sunt incepatoare, am un acvariu de 20l si am tot guppy si xipho:D. intrebarea este..as putea sa pun cativa pesti ghost glass cat impreuna cu guppy si xipho?...S-ar intelege?....am auzit ca ghost glass cat sunt destul de linistiti...

8

Re: Sfaturi

Cred ca da nu am experienta cu acesti pesti dar din auzite sunt pasnici!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

9

Re: Sfaturi

aha...multumesc:D

Re: Sfaturi

multumesc si eu de sfaturi. am nisip natural sub cel mov si roz. scoicile le-am fiert in apa cu sare si au mai fost tinute in apa. imi mai plac neonii, cred ca imi iau si din aceea vreo 3-4 perechi. deja fac prea multi pesti tongue

Re: Sfaturi

salut si bine ai venit.
cum spunea si colegul mai devreme, scoicile nu prea  au ce cauta in acvariu. nu are importanta daca le ai fiert sau nu, ele sunt de apa sarata , marine,  si in al 2-lea rand contin mult calciu ceea ce da o duritate mare apei, cam dauneaza la pestisori big_smile .
femela de guppy tre sa fie neagra la burtica in partea inferioara si i se unfla putin butica. fata cam o data la 4 saptamani +/- cateva zile.
bafta.

Re: Sfaturi

salut baietzi. am si eu o problema la care astept raspuns cat mai repede. acum 10 minute m-am apucat sa fac curat in acvariu, o sa urmez sfaturile voastre si o sa scot scoicile. am scos plantele si pe ele am observat o chestie gelatinoasa, zici ca-s icre, dar nu are de unde sa fie pt ca am doar guppy si xipho. sa fie oare de la melci, ca astia nustiu cum se inmlutesc. astept raspuns cat mai repede. va multumesc.

Re: Sfaturi

de care melci ai? nu mai stiu exact cum se numesc dar sunt mici si maronii nu? parerea mea e sa scapi de ei ca daca incep sa se inmulteasca o sa ti se umple acvariu si apoi o sa regreti.presupun ca sunt oua de melc ce ai gasit tu

Re: Sfaturi

ms de raspuns

Re: Sfaturi

da sunt ouale de melc si se inmultesc foarte mult, la mine sa rezolvat inmultirea lor cu ajutorul ancitrusului care am vazut ca lo mananca ouale la melci si nu se mai inmultesc.
bafta.

Re: Sfaturi

Salut. in sfarsit, mi`a fatat si mie o femela de guppy, si acum astept sa fete alta. cred ca am vreo 30 pui, sunt o gramada big_smile:D abea astept sa fete si ce-a de-a doua:P
va salut

Re: Sfaturi

bafta.
sa-ti fie sanatosi.

18

Re: Sfaturi

cunosc acest sentiment de bucurie cand ai vazut primii puiuti de pestisori.eu am acvariu de jumatate de an si asa am inceput si eu...aici am primit foarte multe sfaturi si acum totul e ok.alaturi de gupi si
xifo poti sa mai ai :moly,platy.o zi buna

laura-rac

Re: Sfaturi

datorita sfaturilor voastre, acvariul a ajuns asa. postez si poze cu maternitatea de guppy.
Multumesc

Re: Sfaturi

1