1

Subiect: staurogyne

Pana acum aveam un covor superb de staurogyne, crescuse incredibil, nu dadea semne de probleme. De o saptamana in schimb moare, se topeste. frunzele se albesc si cad, ori le gasesc plutind ori se topesc direct.
Nu am schimbat nimic in fertilizare, lumina, co2..absolut nimic, totul e ca pana acum. 1ml micro, 1ml PPS Pro, 1.5 ml Easy carbo, lumina 10 ore 1 tub osram 865 15W si 1 osram fluora 18W la 50L net.

Deja jumatate din covor s-a dus, au ramas doar tulpinile chele. am zis ca s-a oprit dar astazi alte 2 plante sunt afectate. am 2 covoare, unul mai in fata care nu are absolut nimic, unul pe centru care este decimat. deci nu este ceva sa afecteze toate plantele...

apa oxigenata nu am mai bagat de 2 saptamani.

ce d-zeu poate fi?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2 Editat de allexya (2011-01-14 14:19)

Re: staurogyne

asa era inainte, doar ca intre timp se mai intinsese

http://lh5.ggpht.com/_oupUXxdb-tY/TTAUYNIg2ZI/AAAAAAAAB3E/I__WYxkPZ9Y/s400/DSC07971.JPG

asa arata acum, parca este mancata de ceva sau arsa

http://lh4.ggpht.com/_oupUXxdb-tY/TTAUWmlBA7I/AAAAAAAAB3A/eGogq6N052s/s400/DSC08476.JPG

http://lh6.ggpht.com/_oupUXxdb-tY/TTAUVAbp4qI/AAAAAAAAB28/U3SjNif6eaQ/s400/DSC08477.JPG

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

3

Re: staurogyne

deci nu stie nimeni nu? uite asa s-a pierdut o mare parte din efectivul de staurogyne sad bine ca mai am plante neafectate. nici schimbul de apa, nici schimbarea bombei nu a ajutat, s-au topit efectiv

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4 Editat de Ancistrus (2011-02-11 18:45)

Re: staurogyne

Am zis ca daca tot este deschisa discutia asta despre staurogine, sa pun si eu o intrebare ca sa nu mai deschid topic nou, si cu scuze pentru colega @allexya (poate primim raspunsuri amandoi smile). Are cineva staurogyne cu ancistrusi in acelasi acvariu? Adica nebunii astia care mi-au mancat toti echinodorusii, mananca si staurogyne?

5

Re: staurogyne

Ancistrus A scris:

Am zis ca daca tot este deschisa discutia asta despre staurogine, sa pun si eu o intrebare ca sa nu mai deschid topic nou, si cu scuze pentru colega @allexya (poate primim raspunsuri amandoi smile). Are cineva staurogyne cu ancistrusi in acelasi acvariu? Adica nebunii astia care mi-au mancat toti echinodorusii, mananca si staurogyne?

Eu am si una si alta, in cazul meu, singurele plante "terminate" de Ancistrusi au fost Pogostemon Helferi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de Ancistrus (2011-02-11 18:28)

Re: staurogyne

Nu se intelege foarte bine din poza (este mancata frunza doar pana la nervuri, asa cum fac cand mananca salata verde), este facuta acum, cu telefonul, care nu are calificare de fotograf wink. Oricum mai au un pic si-mi transforma Echinodorus osiris in Aponogeton fenestralis lol. Mi-au mai mancat si Cryptocoryne pontederiifolia.

LE: Acum am vazut ca exista pe YouTube si un scurt metraj despre ancistrus+echinodorus, care este destul de asemanator cu ce se intampla si la mine:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zi4UH8fU988[/youtube]

7 Editat de narcis.b (2011-02-11 19:18)

Re: staurogyne

Allexya trebuie sa fi fost vreo mica modificare ,ceva care transforma fierul  Fe2+ necesar plantelor,acesta se oxideaza in Fe3+ inutil plantelor aparand carenta de Fe, microelementele si vitaminele se descompun in prezenta chelatorului rezultand o carenta de microelemente si vitamine, ca rezultat al acestor carente Ph creste.Probabil datorita cresterii Ph, amoniul(NH4) din apa este convertit in amoniac(NH3), NH4 fiind un bun fertilizant in timp ce NH3 este extrem de toxic. Unele plante depoziteaza NH4 in frunze ca si nutrient de rezerva. NH4 transformandu-se in NH3 plantele se auto otravesc. Asa se explica ''topirea peste noapte'' a unor plante ,in cazul tau Staurogyne...
Oricum...1ml de macro ,imi pare foarte putin,chiar si micro...
Ahhh ...tarziu de tot am citit data editarii threadului...acum...mi-am luat-o!  :apl Spre ca itre timp Allexya sa fi rezolvat problema! :sok

8

Re: staurogyne

multumesc Narcis pentru raspunsul tau, chiar si asa tardiv  :kiss o data cu desfiintarea bombei am rezolvat si problema cu staurogyne. aparent din cauza ei faceau spuma la suprafata apei si plantele o duceau usor spre moarte, aceasta fiind cea mai afectata. si totul s-a produs dupa ce am marit cu putin portia de drojdie.
dupa ce am ramas fara bomba staurogyne si-a revenit foarte frumos si nici spuma nu mai am tongue


crezi ca fertilizez putin pentru 50L net? 1ml micro si 1ml macro? fara co2? 33W?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

9

Re: staurogyne

Fara CO2 ,sugerez marirea doar a dozei de macro la 1,5 apoi dupa o peroada chiar 2ml.Ma bucur ca ai reusit sa lamuresti problema.Intotdeauna, cand mersul acvariului e liniar si apar modificari in ritmul de crestere al plantelor inseamna ca ai modificat ceva in sistem ,chiar si numai daca schimbi directia curentilor de apa :sok