Re: Perspicacitate

Ai dreptate air, bravo.
Hai ma baieti si voi cu o problema, ceva...

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

22

Re: Perspicacitate

Ai dreptate air, bravo.
Hai ma baieti si voi cu o problema, ceva...

La asta am stat cu tata sa ma gandesc .. smile)

23 Editat de Paul Hencz (2011-01-19 21:46)

Re: Perspicacitate

Alt raspuns corect vine de la merlin21, felicitari

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Perspicacitate

La probl. nr. 6 - Pune camila in barca, pe apa si cu cutitul face un semn pe barca cat s-a scufundat in apa.(Legea lui Arhimede spune ca masa unui corp scufundat intr-un lichid este egala cu volumul de apa dislocuit). Apoi scoate camila si baga nisip in barca pana se scufunda la semnul facut anterior dupa care cantareste pe rand nisipul si afla greutatea camilei.
Au raspuns corect air si merlin21
Problema nr. 7 In imagine se vede o figura geometrica. (Laturile de 1m si liniile punctate sunt puse doar ptr. a vedea ca dimensiunile sunt egale, in rest nu au nici o relevanta) Se cere sa trasati oricate linii doriti pentru a impartii desenul in patru figuri egale ca arie dar si identice ca forma. Raspuns pe PM pana maine la 20:00

P.S. Daca pana maine nu mai posteaza nimeni nici o problema nu voi mai posta nici eu si topicul se poate inchide din partea mea.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Perspicacitate

Vin si eu cu una:Un tip este gasit impuscat intr-o masina. Se stie ca impuscatura a venit din exterior. Usile sunt incuiate, geamurile ridicate si niciunul spart. Nu a avut cum sa intre nimeni. De asemenea, masina nu are trapa. CUM a fost impuscat? raspunsul pe pm.

Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!

Re: Perspicacitate

Asta mai mult ca sa nu se inchida ... :sok

Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!

Re: Perspicacitate

Air a raspuns corect la probl. 7

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Perspicacitate

Acesta este raspunsul la probl. 7. air este singurul care a rezolvat problema. Din pacate nici eu nu am reusit sa rezolv inca problema lui costinbanu



Problema nr. 8 - 3 misionari si 3 canibali se afla la marginea unui rau, cu scopul de a trece pe celalalt mal. Ei au la dispozitie o barca de doua persoane. Daca la un moment dat, pe un mal sau pe celalalt numarul canibalilor intrece pe cel al misionarilor, misionarii sunt in pericol de a fi mancati de canibali. Problema consta in a afla cum pot trece raul cele 6 persoane in deplina siguranta. Raspuns pe PM pana maine la 16:30

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Perspicacitate

Air este primul care a dat raspunsul corect si la problema mea.

Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!

30

Re: Perspicacitate

Problema nr. 9 O ambarcatiune se afla in port (deci apa e linistita). Pe lateralul barcii atarna o scara. Cea mai de jos treapta a scarii atinge apa. Distanta dintre doua trepte este de 20 cm, iar lungimea totala a scarii este de 180 cm.
Daca mareea creste cu 15 cm in fiecare ora, in cat timp va ajunge apa la a saptea treapta de sus in jos? Astept raspuns pe PM pana maine la ora 16.30

Re: Perspicacitate

air a dat raspuns corect la probl. 8

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

32

Re: Perspicacitate

Primul raspuns corect: Paul Hencz

33

Re: Perspicacitate

Problema nr. 10 Vrei sa faci trei chiftele. Pentru a fi facuta, fiecare chiftea trebuie sa se prajeasca 5 minute pe fiecare parte. Ai o tigaie in care din pacate incap doar doua chiftele in acelasi timp.
Care este timpul minim in care poti praji cele trei chiftele si cum poate fi obtinut?
PM pana maine la 16.30

34

Re: Perspicacitate

Raspuns corect din partea lui Paul Hencz la problema nr. 10.

35 Editat de geany (2011-01-21 16:26)

Re: Perspicacitate

Problema 11

intr-o camera goala un tip este gasit spanzurat de tavan.Niciun indiciu pe ce s-ar fi putut suii sa ajunga pana acolo sa se lege.De asemenea,pe jos este apa,nu foarte multa,dar este.Cum a ajuns tipul la tavan?

36

Re: Perspicacitate

Raspuns corect si din partea lui geany la problemele 9 si 10.

37 Editat de geany (2011-01-21 16:28)

Re: Perspicacitate

Raspuns corect la problema 11 Paul Hencz

38 Editat de Paul Hencz (2011-01-21 23:09)

Re: Perspicacitate

La probl. 8 raspunsul : pentru inceput merg cu barca 2 canibali, unul din ei aduce barca inapoi si il duce si pe cel de-al 3-lea canibal pe malul destinatie unul din ei aducand barca inapoi, merg spre malul de destinatie 2 misionari si barca se intoarce cu un canibal si un misionar, barca duce pe malul de destinatie pe cei 2 misionari, canibalul de pe malul de destinatie aduce barca inapoi, il ia pe unul din canibali si il duce pe malul de destinatie dupa care se intoare si il duce la destinatie si pe ultimul canibal , sper ca intelegeti ceva.
Singurul raspun as venit de la air

Problema nr. 12 - Un imparat condamna trei ostasi la moarte. Se vor numii O1, O2 si O3. Le spune ca le da o sansa sa-si castige libertatea daca cel putin unul dintre ei v- a raspunde corect la o ghicitoare. Le arata 5 caciuli (2 albastre si 3 rosii) , sunti legati la ochi apoi li se pune cate o caciula in cap si sunt asezati in sir indian, O1 in fata, in spatele lui O2 si ultimul O3. Sunt apoi dezlegati la ochi si fiecare il vede pe cel/cei din fata lui, adica O3 vede caciulile lui O2 si O1. O2 vede doar caciula lui O1 si O1 nu vede nimic. Nici unul nu stie ce caciula are el in cap. Primul este intrebat O3 ce caciula are, dar cu tristete spune ca nu poate fi sigur daca are rosie sau albastra. O2 este intrebat al doile dar nici el nu este sigur. Dupa ce a auzit ce au spus primii doi, O1 raspunde cu siguranta ca are caciula ............ si se salveaza de la moarte atat pe el cat si pe ceilalti. In situatia data mai sus, daca ati fi in locul lui O1, ce ati raspunde si cum justificati raspunsul, ca sa va salvati pielea voastra si a celorlalti? Raspuns pe PM pana duminica la 12:00

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Perspicacitate

am editat postul de mai sus, a fost o mica greseala, scuze

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Perspicacitate

Raspunsul la problema mea era ca masina era decapotabila.

Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!