Subiect: Caras unflat

Mai devreme am citit de carasi cu probleme si bateam in lemn sa nu-i apuce si pe ai mei. Si se pare ca nu am scapat. Carasul meu cel batran s-a unflat ca un balon, asta acum o saptamana. Din cate am studiat este vorba de un parazit intestinal. Pestele nu vad sa elimine ceva.

Unflat, solzi zbarliti si ochii iesiti din orbite. L-am pus intr-un recipient de 2 litri cu o pastila de baktopur, conform instructiunilor, timp de 30 de minute. Dupa 30 de minute l-am transferat intr-un acvariu de carantina si am pus baktopur direct conform instructiunilor. Dupa trei zile nici o schimbare, am continuat tratamentul inca trei zile, fara nici un efect.

L-am trecut pe pastile comestibile de baktopur. Aste a fost ieri. Sunt curios daca astea isi vor face efectul.

Are cineva o alta metoda care da rezultate mai bune? Sau e o alta afectiune si nu o tratez eu bine?

Re: Caras unflat

Cam asa arata. E cam neclara poza dar se vede cat de unflat e.

Re: Caras unflat

Sincer la cum arata nua rezistat,nu?Am Patit si eu asa cu un caras batran,se umflase asa de tare ca statea cu burta in sus deasupra apei.

4 Editat de Lucia (2009-12-07 12:31)

Re: Caras unflat

Bietul de el.. :-( Si eu am avut un carasel asa, dar s-a vindecat cu Baktopur exact cum ai descris si tu. Din cartulia pe care o am de la sera, ei spun ca simptomele bolii corespund hidrofiziei (sau hidropiziei) ciprinidelor, si cam asta ar fi tratamentul, baktopur.

Daca mananca poate niste mazare n-ar strica, are efect laxativ. Eu cumpar congelata. Las apa sa fiarba, cand da in clocot pun niste boabe asa necongelate, si o las sa fiarba sa se inmoaie.
Sa-i alegi o bucata sau doua mai moi fara cojita.
Mazarea rau nu-i va face 100%, daca e combinata si cu baktopur poate il va ajuta sa elimine. Eu oricum o data pe saptamana le dau mazare, fiindca o mananca cu multa placere, dar cam murdareste apa.
Multa sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.