Subiect: Pietris negru

Va salut!
De cateva zile ma bate gandul sa pun pietris negru in acvarii, ca sa fie un contrast mai mare, sa se distinga crevetii etc. Pietrisul respectiv este tratat, vopsit in vreun fel sau este el asa de la mama lui? Gasesc prin Bucuresti?

(scuze daca nu am postat unde trebuia)

2

Re: Pietris negru

Pietrisul negru e vopsit, sau cel putin cel pe care l-am cumparat eu avea un miros puternic de diluant. L-am spalat de mai multe ori in apa rece si a disparut mirosul. Si "producatorul" recomanda tinerea lui 24 ore in apa rece. L-am folosit o perioada ca substrat si n-am observat sa schimbe proprietatile apei (cu teste 5 in1).
La a doua intrebare nu pot sa-ti raspund smile.
Eu l-am luat de aici http://www.animaniashop.ro/produs.php?id=1292&produs=Evidecor-pietris-negru-1-Kg , doar ca nu expediaza o comanda sub 100 lei.
O zi buna.

Re: Pietris negru

MUltumesc.

4

Re: Pietris negru

Salut,gasesti la Hornbach,este vopsit 100%,parca userul gaby_po23 vindea 25kg la 100ron.
Numai de bine!

5

Re: Pietris negru

daca te mai intereseaza pietris negru , se gaseste gratuit pe marginea lacului din piatra neamt
eu  am avut  in fostul meu acvariu si era  super misto (gratuit)
singura problema e cum  sa ti-l trimit daca  mai ai nevoie (cred ca la soferi la microbuzul de piatra - bucuresti)   nr meu 0757768023