Subiect: reproducerea Hemigrammus erythrozonus( neonul roz)

a incercat cineva sa-i reproduca? am 2 femele "gestante" si as vrea sa stiu care ar fi conditiile optime pentru ca ele sa depuna. am citit pe un site ca ei pot fi separati pentru depunere fie pe pereche, fie pe grup. eu as vrea sa incerc varianta pe grup( sa pun ambele femele simultan+ 1 sau 2 masculi). este valabil si pentru ei varianta cu intunericul ca la neonii albastri? astept raspuns din partea celor mai experimentati si va multumesc anticipat

ceea ce faci te reprezinta

2

Re: reproducerea Hemigrammus erythrozonus( neonul roz)

bafta cu inmultirea. daca iti iese poate imi vinzi si mie un pont .am si eu 6 neoni roz :fbr

Re: reproducerea Hemigrammus erythrozonus( neonul roz)

chiar nimeni nu-mi poate da un sfat?

ceea ce faci te reprezinta

4

Re: reproducerea Hemigrammus erythrozonus( neonul roz)

Pentru reproducere foloseste un acvariu mic 5,10 litri pe fundul acvariului pune o plasa si in acvriu cteva plante ex(cabomba) lumina sa fie mai slaba temperatura de 26,28g C ph 6-6,5 gh intre 4-8. nu este un peste greu de reprodus se poate sa ai pui si pe perechi si in grup nu sunt sensibili la lumina ca si neonii puii se cresc usor la inceput se dau infuzori 3,4 zile dupa care se trece pe artemia .Daca perechea nu a depus in primele 3,4 ziel o scoti din acvariu o hranesti iar cam o saptaman cat mai variat (larve negre ,coretra ciclop),dupa care o pui iar la depunere. Bafta multa.

Re: reproducerea Hemigrammus erythrozonus( neonul roz)

am incercat, in mare, cam cum spui tu, mai putin valoarea ph( nu am teste). intr-un acvariu micut am pus plasa la 2-3 cm de fund, am bagat 2 fire de cabomba, incalzitor(apa cam la 26 grade) si aer de la pompa cu o piatra, lumina doar din camera. am bagat acolo 2 perechi dintre care una a depus cred ca peste 100 de icre dar s-a format o mazga alba pe ele si nu a eclozat niciuna. i-am scos pe toti 4 si i-am bagat  in acvariu comun, iar appa din cel mic am aruncat-o. cealata femela nu a depus inca si ma gandeam sa mai fac o incercare, dar nu stiu cum sa-i aleg masculul acum. sti cumva ce ar fi putut cauza acea mazga?

ceea ce faci te reprezinta

6

Re: reproducerea Hemigrammus erythrozonus( neonul roz)

Acea mazga se numeste Saprolegnia si este o ciuperca care afecteaza in general icrele .
Icrele nefecundate in primele ore devin mate apoi aceasta ciuperca le invadeaza formand acea mazga.Primele icre contaminate vor transmite ciuperca  si celorlalte icre bune.Aceasta ciuperca este raspunzatoare pentru majoritatea esecurilor in reproducerea pestilor ovipari.Icrele se pot albii si din cauza parametrilor inadecvati ai apei (Ph- Gh) .
Pentru prevenirea aparitiei se foloseste imediat dupa depunere si indepartarea perechilor Triplafavina.

Re: reproducerea Hemigrammus erythrozonus( neonul roz)

multumesc de raspunsuri, dar mai am o intrebare, unde se gaseste Triplafavina in pet shop-uri sau in farmacii umane si cum se dozeaza. nu stiu daca am sa mai incerc acum cu cealalta femela dar e bine de stiut pt viitor.

ceea ce faci te reprezinta

8

Re: reproducerea Hemigrammus erythrozonus( neonul roz)

danystyle A scris:

multumesc de raspunsuri, dar mai am o intrebare, unde se gaseste Triplafavina in pet shop-uri sau in farmacii umane si cum se dozeaza. nu stiu daca am sa mai incerc acum cu cealalta femela dar e bine de stiut pt viitor.

in piata la obor. 5 lei sticluta  :-