21

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

mam uitat azi cum sau unde as putea pune un alt neon....sincer nu va unde as putea pune pe capacul de la un aquapro 60 inca un droser si un neon..a mai facut cineva cva de genu?..sau droserul ce il are ,suporta inca un neon?...

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

In functie de ce iti doresti de la bazin,modifici ,inlocuiesti.O solutie buna ,zic eu ar fi sa inlocuiesti tubul din standard-ul capacului cu unul de 24w juwel ,osram 865,965,t5.Bineinteles ca trebuie sa schimbi si balastul\droser-ul conform sursei.Daca te ajuta putin simtul practic si reusesti sa inlocuiesti actualul tub cu recomandarea data,vei putea avea un bazin plantat decent care va merge bine ,bineinteles daca vei corela corect restul elementelor esentiale in fotosinteza.

23

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

Ce lungime are unul d 24w,pt ca,capacu are 60cm

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

24

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

catalin cirstea A scris:

In functie de ce iti doresti de la bazin,modifici ,inlocuiesti.O solutie buna ,zic eu ar fi sa inlocuiesti tubul din standard-ul capacului cu unul de 24w juwel ,osram 865,965,t5.Bineinteles ca trebuie sa schimbi si balastul\droser-ul conform sursei.Daca te ajuta putin simtul practic si reusesti sa inlocuiesti actualul tub cu recomandarea data,vei putea avea un bazin plantat decent care va merge bine ,bineinteles daca vei corela corect restul elementelor esentiale in fotosinteza.



i mi poti spune daca gasesc neon de 24w la lungine de 40 si cva de cm?

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

25 Editat de aspi (2011-02-05 22:47)

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

salut..pana la urma am gasit un kit cu blaster elecrtonic, cu cleme,de 36w...si am luat 2 neoane philips 15w/827...osram nu gasisem pe unde am cautat...sunt ok?...

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

26

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

La 24 W sunt neoanele T5 lungime 55 cm, iar neoanele 827 eu cred ca-ti vor crea probleme cu algele. Neoane bune pentru plante sunt T5 865 sau 965.

27

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

Ancistrus A scris:

La 24 W sunt neoanele T5 lungime 55 cm, iar neoanele 827 eu cred ca-ti vor crea probleme cu algele. Neoane bune pentru plante sunt T5 865 sau 965.

Buna
te rog dezvolta putin subiectul iluminarii cu 2700K
multumesc

28 Editat de Ancistrus (2011-02-06 01:41)

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

imi A scris:

te rog dezvolta putin subiectul iluminarii cu 2700K

In mare este vorba de spectrul coloristic pe care il are acea temperatura de culoare (mai pe rosu), mai multe despre iluminare poti citi aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/100/iluminatul/

29

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

adica spectrul spre rosu favorizeaza algele?
care din ele?
(ex. rio 125 T5 2*28 o iluminare  calda+una rece)

30 Editat de Ancistrus (2011-02-06 02:18)

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

Juwell folosesc alt sistem de iluminat de aia nu stiu ce sa zic despre tuburile de la Rio, dar stiu ca toti care au Juwell si-au schimbat neoanele cu Osram T5 865/965. Este mult de citit despre lumina si temperatura culorii, si sincer nu am timp acum de studiu in domeniu, de aia ti-am dat acel link, sunt documentatiile si munca unor oameni care au studiat aceste specte.
PS:

imi A scris:

care din ele?(ex. rio 125 T5 2*28 o iluminare  calda+una rece)

Personal as renunta la lumina calda.

31 Editat de aspi (2011-02-08 17:16)

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

am scos neonul care era standard in capacul de acvariu este un "NARVA 15W/760 DAYLIGHT"...sa inteleg ca nu este unul tocmai adecvat?

fata de ce am cumparat eu philips 15w/827, are o lumina mult mai alba...(asta inseamna day light)...ma refer la neon ca in ingleza stu..;)))

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

32

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

Pai la ce neon ai bagat mai bine il lasai pe Narva ca era daylight. Cumpara un 865 http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/2119 … 13---Osram si sa vezi ce lumina frumoasa o sa ai in acvariu, 827 asta cred ca da lumina rosie, o sa te saturi repede de el.

33

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

"Personal as renunta la lumina calda."
ce alge sunt favorizate de lumina calda?

34

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

da, nu neg nu e o lumina f placuta..am combinat am pus pe cel vechi si unul nou care chiar da o nuanta rosiatica, nu arata rau dar parca mai bn era un day light..o sa iau unul maine..ca azi me lene sa ies din casa..ms

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

35

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

am cautat osran de 15w/865...sau/965...si nu am gasit..mam suparat si mam dus la jbl si am luat unu de 15w 4000k solar...pt plante...si am scapat de o grija.ms

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

36

Re: ILUMINARE LA UN ACVARIU DE 64L

Ancistrus A scris:

Juwell folosesc alt sistem de iluminat... stiu ca toti care au Juwell si-au schimbat neoanele cu Osram T5 865/965.


Si eu am un RIO si am intampinat probleme cu iluminatul din doua cauze:
1. sunt exclusivisti cei de la Juwel
2. pret pe masura

Ca sa remediez cred ca o sa trec pe JBL au aceleasi dimensiuni pretul e  asemanator si al doilea pas mai aveam nevoie de lumina si am mai luat 2 neoane de la OSRAM un 865 si un 830. Luam OSRAM 965 dar nu au T5 PE 39 W.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic