1

Subiect: salutare acvaristi

ma numesc popescu alexandru din bucuresti.am un home made de 87 litri net,capac facut de mine cu 3 neoane chinezesti si fundal spate confectionat tot de respectivul  :pp , cu o ciorba de pestisori amestecati ca specii.acum 20 de ani am mai avut eu ceva pestisori dar am luat pauza si acum am inceput iar ca amator sa ma droghez cu microbul asta al acvaristici.

Re: salutare acvaristi

Salutari si bun venit. Acvariul arata bine dar castelul ala din fundal nu prea se potriveste si ar mai merge ceva plante pe acolo.
Sune-ne ce pesti ai si ce neoane folosesti.
In rest sa auzim de bine.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: salutare acvaristi

Bine ai venit printre noi.
Castelul tau este superb, iar de crenguta din lut ce sa mai zic am ramas fara cuvinte.
Glumesc, renunta la ele pana nu iti fac pestii infarct.
Daca mai creste si ceva iarba prin acvariul tau ar fi minunat. In rest sa auzim numai de bine, distractie placuta si spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: salutare acvaristi

Renunta si la pietrele colorate. Legat de crenguta, din lut sa fie ? Poate sa fie si vita-de-vie, asa se face, se duce maduva. Ape limpezi.

Re: salutare acvaristi

salut si bine ai venit printre noi!colegii mei au perfecta dreptate,deci la impartasesc parerea in totalitate.castel,pietre out.crenguta..daca e din vita de vie ..merge imbracata in moss.daca nu...out.oricum nu arata rau acvariu sincer acum dupa atatea critici...usor plantat..pentru inceput e bine...putin pesti...iarasi bine....lumina pare ok.felicitari

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: salutare acvaristi

a!si felicitari pt fundal maestre.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

7

Re: salutare acvaristi

salut bine ai venit printre noi

8

Re: salutare acvaristi

Salut si bine ai venit.
Asa cum au spus si unii colegi mai ai cate ceva de schimbat in acvariu si as repeta ce a zis "seful suprem", in prima faza scoate tot ce este artificial din punct de vedere al decorului.
Initial am crezut ca o sa te ierte fiindca e rapidist si doar o sa-ti ureze bun venit, dar mai bine asa, e modul cel mai rapid de a intra pe drumul cel bun.  lol
In rest ape cat mai limpezi si sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: salutare acvaristi

asa arata acvariul meu azi dupa cu facelift  :acv

10

Re: salutare acvaristi

punctez la ceea ce ar mai trebui sa te documentezi:

substrat
castele si ulcele
aranjament plante
fundal ( zici ca ia foc acvariul )

11 Editat de narcis.b (2011-02-13 14:19)

Re: salutare acvaristi

Bun venit.Pentru ca ai accesat un forum de acvaristica trebuie sa sti , criticile vor fi pe masura,pe considerentul ca toti userii vor sa se perfectioneze.Asa ca mai toti iti vom spune ce nu e ok,cel putin la prima vedere,in bazinul tau.Deci ,fundalul,daca nu e stresant pentru tine in mod sigur pentru pesti nu e curativ,pestii ,chiar daca ii crestem in captivitate trebuie sa incercam sa respectam si sa simulam biotopul lor.Substratul asemeni nu e ok,atat d.p.d.v al coloritului cat si al granulatiei,e prea grosier,astfel asimileaza mizerie in exces...Decorurile...evident ca zgarie retina,principial mai ales,intucat nu te astepti sa te scufunzi intr-un lac sa sa dai de diverse constructii care mai de care mai falnice. Pentru ca vrei substrat ,recomand plantare mai abundenta a acvariului.
Ape limpezi!

12

Re: salutare acvaristi

salutare din nou.azi am sa va prezint acvariul facut de mine de aproximativ 22-24l pe care al am acasa si pe cel vechi de 87l de la servici si cum arata el azi 31-III-2011.INCEP CU CEL MIC:6 neoni populari+1 rosu;2 sanitari:2 ancitrusi albino;5 xifo-diverse natii;2 molly pestriti+1 negru;6-7 pui guppy;pomaceea si alti melci comunitari;pietris de 2-4(hornbach)+1-2 maini de nisip normal;incalzitor..neon 20w(china)..filtru(sun-sun-china..cel mai mic gasit la tarabagiul din obor )..plante de toate natiile.le multumesc colegilor forumisti pentru donatiile facute in plantute si citva pesti

13

Re: salutare acvaristi

IAR AICI ESTE ACVARIUL CEL MARE.diferenta este in schimbarea filtrului tetratec1000 in aquafan3 si citva pesti si plante.....10 neoni;3 conchinius;4 rasdora;4callistrusi;10 gupyy;2 sae;3 sanitari verzi;4 molly;4 xifo;5 zebre;2 sanitari hoplo;6 ancitrusi puisori; un guram..etc etc etc

14

Re: salutare acvaristi

Ai fost foarte aproape sa prezinti doua acvarii frumusele si cu set-up-uri corecte. Nu s-a intimplat asta pentru ca:
   1. Ambele acvarii sunt suprapopulate, in cel mic fiecarui peste ii revin cite 1,05 litri de apa, in cel de-al doilea cite 1,5 litri
   2. In acvariul mic, pietrele sunt asezate artificial (imita monumentele de la Stonhenge)
   3. La acvariul mic, backround-ul nu are nicio legatura cu realitatea, seamana cu o soba de teracota.
   Daca vei corecta aceste neajunsuri, acvariile pot fi notate pozitiv.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15 Editat de Ancistrus (2011-03-31 18:10)

Re: salutare acvaristi

Citez din colegul @coco (sper sa nu se supara pe mine smile) Mai ai de corectat la capitolul

coco A scris:

castele si ulcele

big_smile