Subiect: Un mic ajutor va rog

Imi poate spune si mie cineva cu ce as putea inlocui carbunele activ din filtru deoarece am inteles ca absoarbe si nutrientii?Multumesc!

2

Re: Un mic ajutor va rog

salut                                                                                                                                       il poti inlocui cu un burete normal sau cu vata perlon

3

Re: Un mic ajutor va rog

tase79 A scris:

salut                                                                                                                                       il poti inlocui cu un burete normal sau cu vata perlon

perfect adevărat :sok

Re: Un mic ajutor va rog

Eu am inlocuit carbunele activ, si buretele si vata cu sera siporax  lol  lol ...

5

Re: Un mic ajutor va rog

Daca vrei sa reduci Nitrati/Nitriti/Amoniac, poti folosi : Seachem Matrix/ADA Bio-Rio + vata.
Vezi ca mai conteaza si celelalte medii de filtrare smile

daca ai alte intentii nu stiu smile

6

Re: Un mic ajutor va rog

albu81 A scris:

Daca vrei sa reduci Nitrati/Nitriti/Amoniac, poti folosi : Seachem Matrix/ADA Bio-Rio + vata.
Vezi ca mai conteaza si celelalte medii de filtrare smile

daca ai alte intentii nu stiu smile

   Tot respectul pentru nivelul cunostintelor tale dar... atentie la faptul ca nu toata lumea isi permite sa cheltuie sume importante pentru acest hobby. Fac referire la recomandarea tuburilor Giesemann intr-un alt topic si acum la Matrix de la Seachem.
   Corect este sa recomandam o gama cit mai larga de produse, atragind atentia asupra costurilor ridicate ale celor mai bune si posibilitatea de procurare a acestora, lasind colegii sa aleaga ce li se potriveste.
   Sunt aproape sigur ca tuburile Osram se folosesc pe o scara atit de larga si pentru ca sint mult mai ieftine decit Giesemann, Dennnerle, Hagen, Juwel, AquaMedic, etc., dupa cum Siporaxul este folosit si pentru ca este mai ieftin decit Matrix, Eheim Substrat Pro Biomedium, etc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!