1

Subiect: Pomaceea hartuiti de scalari

Dupa cum spune si titlul am o problema intre pomaceea si scalari!De ceva vreme scalarii(3-4cm) ciupesc melcii,acestia speriati de moarte nici nu-si mai scot tentaculele  :scry ...Problema nu o cunosc,nu cred ca vreau sa-i manance:)),poate din joaca :stupid nustiu.Nu-mi place sa-i vad mai tot timpul stand intr-un loc si chinuiti de scalari Speciile din cate stiu eu sunt compatibile,si daca cineva a mai patit-o il rog din suflet s-a ma ajute si pe mine.Multumesc :fok !

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

2

Re: Pomaceea hartuiti de scalari

Poate din simpla curiozitate incearca sa vada cum sunt la gust. Glumesc ^:)^  Am si eu scalari intr-un acvariu si sunt mult mai mari dar nu am auzit niciodata ca un scalar , cel putin ai mei, sa fie tentat de vreun melc.

Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

Re: Pomaceea hartuiti de scalari

exact cu aceeasi problema ma confrunt si eu cam de 1 saptamana. scalarii au fost printre ultimii pesti pe care i-am bagat in acvariu si i-am cumparat cand erau pui, acum s-au facut mari si au inceput sa fac pe nebunii, de fapt unul singur e mai agresiv. cum imi prinde melcul pomaceea ca se catara pe peretele din fata il ataca pana il darama de pe perete, odata ajuns jos nu mai are nici o treaba cu el. daca pomaceea incerca sa iasa la suprafata pt a lua aer catarandu-se pe ceilalti pereti ai acvariului (cei laterali si cel din spate) nu ii da nici o importanta. explicatia care mi-am dat-o eu ar fi ca scalarii incerca sa isi protejeze teritoriul si cred ca teritoriul lor este zona din fata a acvariului unde, de altfel isi fac veacul in fiecare zi. incearca sa observa comportamentul lor si poate ajungi la vreo explicatie. si xipho mai imi ciupea melcul dar cred ca din pura curiozitate pt ca am vazut ca asa mai facea si cu alte chestii de prin acvariu (ridica pietricele cu gura, cigulea din lemn...)

4

Re: Pomaceea hartuiti de scalari

Cati litri la cati scalari?
probabil pestii se simt stresati.
sau poate asta este natura lor, eu aveam betta care faceau asta, desi era singur in 15l.

5

Re: Pomaceea hartuiti de scalari

Si mie mi se intampla la fel! Dar nu-ti fa griji! Melcii vor trai ca se adapteaza repede.
Daca la mine se intampla asta de vreo luna si ceva si inca mai traiesc nu e o problema.
Si oricum scalarii sunt agresivi cand au spatiul mic, mie imi ataca si pe betta.

6

Re: Pomaceea hartuiti de scalari

Pai, nu ii mai tineti in acvarii mici!
Scalarii nu sunt pesti de acvarii mici, si nici betta nu sunt pesti sa fie tinuti cu scalarii.  :stupid

7

Re: Pomaceea hartuiti de scalari

Iam primit de la un prieten si imi voi schimba acvariul in luna care vine! tongue  tongue  tongue