1

Subiect: bine v-am gasit !

va multumesc ca existati!
sper sa avem o colaborare frumoasa.
am un acvariu de 130 litri,ma consider inca o incepatoare cu toate ca am inceput cu pasiunea asta acum 2-3 ani.
imi iubesc caraseii ca pe niste copilasi,sufar alaturi de ei cand sunt bolnaviori...
dar veti descoperi voi care sunt micile noastre bucurii pe parcurs
va pup

Traieste clipa !

2

Re: bine v-am gasit !

bine ai venit. mai pune niste pietris ,ascunde filtrul ie uraaaat strica tot apa nu este prea limpede.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: bine v-am gasit !

Bine ai venit printre noi.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: bine v-am gasit !

BINE AI VENIT

5

Re: bine v-am gasit !

va multumesc ca m-ati primit in comunitatea voastra.
in momentul cand a fost facuta poza, pietrisul era scos.ii faceam si lui o baitza smile)
promit ca voi posta poze mai noi,dar da-ti-mi idei unde sa ascund filtrul wink stiu ca ne e chiar dragut.apa e cristal acum.in schimb am o problema cu un carasel.am postat la topicul despre bolile carasilor.
ma scuzati daca nu sunt familiarizata cu index,topic...etc.....sunt novice.
multumesc

Traieste clipa !

6

Re: bine v-am gasit !

olika A scris:

va multumesc ca m-ati primit in comunitatea voastra.
in momentul cand a fost facuta poza, pietrisul era scos.ii faceam si lui o baitza smile)
promit ca voi posta poze mai noi,dar da-ti-mi idei unde sa ascund filtrul wink stiu ca ne e chiar dragut.apa e cristal acum.in schimb am o problema cu un carasel.am postat la topicul despre bolile carasilor.
ma scuzati daca nu sunt familiarizata cu index,topic...etc.....sunt novice.
multumesc

Bine ai venit, intuiesc o persoana de calitate, avem nevoie de asa ceva... smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: bine v-am gasit !

Salutari si bine ai venit. O intrebare: planta din fundal este naturala sau din plastic? Mie imi pare ca e artificiala, dar nu bag mana in foc.
In rest numai bine si ape limpezi

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

8

Re: bine v-am gasit !

Paul Hencz A scris:

Salutari si bine ai venit. O intrebare: planta din fundal este naturala sau din plastic? Mie imi pare ca e artificiala, dar nu bag mana in foc.
In rest numai bine si ape limpezi

m-ai prins...era din plastic dar nu mai exista de cv vreme in acvariul meu wink

Traieste clipa !

Re: bine v-am gasit !

Foarte bine ai facut ca ai scos-o, nu isi avea locul intr-un acvariu care se respecta

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

10

Re: bine v-am gasit !

Bine ai venit, te-ai inhamat la o munca destul de grea. Pentru marea majoritate a incepatorilor in acvaristica carasii sunt principala atractie, nu contest sunt niste pesti superbi dar in aceeasi masura cu nevoi speciale fata de restul pestilor. Daca insa esti hotarata sa continui cu ei sunt cateva persoane cu ceva experienta pe acest forum care au sau au avut carasi si te pot indruma. Cat despre filtru nu stiu mai exact cu cel fel de planta sa-l maschezi pentru ca se stie carasilor le mai place din cand in cand sa mai pape verdeata. In rest astept evolutii viitoare si ape limpezi. Multa bafta si sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: bine v-am gasit !

de mica imi doream un acvariu.
acum 2 ani visul mi s-a indeplinit.am inceput cu unul "de capatat":) de 40l.
apoi sotul meu l-a facut pe acesta.
la inceput am avut "oratanii micute" smile guppy,moly,dar cu timpul au devenit putin cam agresivi cu caraselul meu,si pentru ca se tot inmulteau intr-un ritm alert am hotarat sa ii "marit".
acum sunt bine merci la Tulcea la un alt iubitor de pestisori.
daca ma puteti ajuta,va rog sa-mi recomndati o plantuta care sa nu placa la gust copilasilor astora.mentionez ca mai au putin si imi mananca si urechile smile) asa sunt de mancaciosi.
pupici

Traieste clipa !

12

Re: bine v-am gasit !

nu cred ca poti creste plante intr-un acvariu cu carasi. poate doar anubias, cu frunze groase, dar in rest nu stiu nici o planta care sa nu cada pe masa mincaciosilor

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

13

Re: bine v-am gasit !

eu am in acvariul carasilor urmatoarele plante: Vallisneria, Nymphaea lotus Red, Echinodorus ozelot , Microsorum pteropus "Windelov", Christmas Moss, Limnobium laevigatum. le am de aproape un an in acvariu, si nu lipseste nici macar o bucatica de frunza.  big_smile

14

Re: bine v-am gasit !

merci de informatie.
voi incerca si eu.
daca nu merge le bag un ficus  lol  tongue

Traieste clipa !

15

Re: bine v-am gasit !

am uitat sa spun ca pe sticla din spate am abtipild cu plante si corali...le stiti voi pe cele din comert...
ei bine....incearca sa manance si verdeata aia  lol  asa k nu stiu ce sa zic...voi incerca totusi...

Traieste clipa !

16

Re: bine v-am gasit !

In locul acelui autocolant cu corali , parerea mea ar fi ca ar arata mult mai bine un autocolant negru.

Doua culori ce le ador

17

Re: bine v-am gasit !

olika A scris:

de mica imi doream un acvariu.
acum 2 ani visul mi s-a indeplinit.am inceput cu unul "de capatat":) de 40l.
apoi sotul meu l-a facut pe acesta.
la inceput am avut "oratanii micute" smile guppy,moly,dar cu timpul au devenit putin cam agresivi cu caraselul meu,si pentru ca se tot inmulteau intr-un ritm alert am hotarat sa ii "marit".
acum sunt bine merci la Tulcea la un alt iubitor de pestisori.
daca ma puteti ajuta,va rog sa-mi recomndati o plantuta care sa nu placa la gust copilasilor astora.mentionez ca mai au putin si imi mananca si urechile smile) asa sunt de mancaciosi.
pupici

   Poti incerca cu specii de Anubias si Echinodorus, mai robuste. Oricum ar trebui ca din hrana pestilor sa nu lipseasca masa vegetala (hrana vegetala dedicata carasilor).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: bine v-am gasit !

nu lipseste masa vegetala chiar daca nu am plante
le servesc zilnic o portie de salata sau spanac.
merci de sfat oricum.

Traieste clipa !