1

Subiect: carasel bolnavior

AJUTATI-MA VA ROG!!!!!!!!!
mi-am gasit unul din carasei azi dimineatza intr-o pozitie tare ciudata.
sta numai pe partea dreapta pe fundul acvariului,cateodata mai si pluteste la cca 5 cm si are burtica putin cam umflata.
daca ii bat in geam isi revine pt cateva secunde.
mentionez ca de aprox.2 luni s-a retras intr-un colt al acvariului si doar la ora mesei era si el mai vesel.
nu l-am mai vz de ceva vreme facand vreun "carnacior".
ii hranesc cu granule medii Royal de la Sera si salata tocata.
astept un raspuns,rugandu-ma sa-l gasesc pe Berry(asa il cheama) sanatos maine dimineata.
va multumesc

Traieste clipa !

2 Editat de iuliana-24 (2011-01-21 14:42)

Re: carasel bolnavior

Buna Olika!
bine ai venit,pentru inceput,daca ai posibilitatea sa-l muti separat in cazul in care nu este singur,ii dai o zi de mazare (fiarta si decojita,congelata,nu conservata)si nu multa. A doua zi nu-i dai nimic ,deloc toata ziua si-l urmaresti vezi daca excreta ceva.Intre timp mai da detali despre acvariu,daca este singur sau ai si alti pestisori,ce-ai mai vazut la el si poate niste poze mai bune.De ce a trebuit sa treaca 2 luni pentru a vedea ca nu-i este bine?



Intr timp am gasit eu ceva dar nu ajunge.Acvariul tau are 130L si din cate am vazut eu sunt 7 carasei ??Cel despre care spui tu ,ca este bolnav, cred ca este cel mare,sincer astept sa fie detaliat acel acvariu.

3

Re: carasel bolnavior

Buna Iuliana.
intr-adevar,am 7 carasei.De ziua mea am primit 3.Nu stia lumea ca ei au nevoie de mai mult spatiu de miscare,si acum n-am ce face...sunt copilasii mei.
Berry a devenit apatic de cv vreme,statea ascuns,dar alte semne de boala nu avea.
azi nu le-am mai dat papica si pare putin mai "vioi"
o sa il trec pe mazare dupa cum mi-ai spus si asteptam rezultatele.
multumesc de sfaturi.

Traieste clipa !

Re: carasel bolnavior

Astept un raspuns referitor la excremente,asta dupa ce a avut o zi fara papa si o zi de mazare.La un singur carasel este nevoie de 60L,dar atata vreme cat vei putea mentine apa cristal, eu una zic ca nu-i problema,dar tinand seama ca vor creste si ei???Mai am o rugaminte,incearca sa-l verifici (vizual),la aripioare,codita,burtica etc,vezi daca  mai are si altceva.De cate ori ii hranesti tu deobicei,in mod normal si cu ce (doar cu granule medii de la Sera)?

5

Re: carasel bolnavior

ii mai hranesc cu Fish Fix 2 si salata sau spanac(depinde ce gasesc)
le dau papica de 2 ori pe zi,de obicei seara le servesc salatica.
i-am dat azi mazare si a facut un mic "carnacior" ,cam de 3 cm.
e de departe lungimea cu care m-a obisnuit.:)
are inca burtica umflata si tare.
l-am examinat si pe codita are o mica pata neagra si un opercul este zdrentuit bine.
incerc sa ii fac o poza sa vedem daca se vede bine.
nu e mare,e punctul acela negru.
pana la ora 16.00 nu i-am dat nimic de mancare,apoi i-am dat 4-5 bobite de mazare.
avea o foame de lup smile
spune-mi te rog,azi ii mai dau cv sau asteptam rezultate?
merci frumos,pupici.

Traieste clipa !

Re: carasel bolnavior

Parerea mea este ,sa astepti sa vezi rezultatul ,nu are nimic daca nu papa azi,nu se distinge bine ,dar din cate vad eu are si vinisoare rosi in codita?Am rugamintea sa te uiti si la cei nou veniti este, posibil sa aiba si ei si totusi sa fie la inceput.De cat timp ii ai ,pe cei noi in acvariu cu el? Azi nu papa, si-l urmaresti, iar maine le dai Bakto tabs si nimic altceva,in mod normal cand incepi cu Bakto tabs o ti asa 5 zile si intre timp nu le dai si alta hrana.Il vom urmari in fiecare zi, sa vedem daca apar schimbari,ai grija si la apa sa fie cristal.Am sa te rog sa le iei si spirulina  ( de la Sera) nu o vom folosi acum dar,o vom folosi cand se va rezolva aceasta problema. Astept vesti.

7

Re: carasel bolnavior

intr-adevar are vinisoare mici rosii pe codita.
ceilalti carasei nu prezinta nici unul din semnnele astea.
ii am din luna noiembrie.
sunt voiosi si mancaciosi.
merci de sfat,maine trecem pe Bakto tabs.
pe bolnavior l-am separat de 2 zile.
le dau tablete si celorlalti?
pupici

Traieste clipa !

8 Editat de iuliana-24 (2011-01-22 16:51)

Re: carasel bolnavior

Ar fi super daca ai putea sa le dai,dar nu uita nimic altceva de papa,decat Bakto tabs si-l (ii) urmaresti,daca apar schimbari vb.La ce temperatura stau ei?Se pare, ca ai problemele ,de cand au venit si noii locatari si sunt sigura ca nu i-ai tinut separat inainte ,de-ai pune impreuna ,sa le faci un tratament preventiv  :-


Sunt tare curioasa daca excreta?

9

Re: carasel bolnavior

Berry era mai letargic cam cu 2 sapt inainte de a sosi cei mici.
apa are temperatura constanta de 24 grade.
saptamanal fac schimb de 20-30 litri pe care o tratez cu Aquatan si Aquaria clear de la Sera.
tot atunci curat si filtrle.

Traieste clipa !

10

Re: carasel bolnavior

azi nu a excretat inca nimic.
tinem legatura....:*

Traieste clipa !

Re: carasel bolnavior

Inca ceva,atunci cand excreta se vede si ceva transparent in fecale?

Re: carasel bolnavior

Inca ceva,atunci cand excreta se vede si ceva transparent in fecale?

13

Re: carasel bolnavior

nu am vz nimic transparent.

Traieste clipa !

Re: carasel bolnavior

ok,nu ai mai zis ce face,mananca,excreta, ce-i mai face codita,pata de care ziceai ???

15

Re: carasel bolnavior

l-am trecut pe tratament cu bakto pur tablete de la sera.
pata e tot acolo,cel putin ma bucur ca nu se extinde.
nu a mai excretat nimic,nici nu cred ca ar avea ce fiindca in afara de mazarea de acum 2 zile refuza sa manance macar o granula.
asteptam acum rezultatele de la bakto.
daca intervin ceva schimbari te anunt. :*

Traieste clipa !

16 Editat de iuliana-24 (2011-01-24 21:34)

Re: carasel bolnavior

sa inteleg ca nu vrea sa manance sau? a mancat bakto tabs? daca-i dai Bakto tabs, nu-i mai dai si altceva.



inca ceva de cand il ai i-ai facut deparazitare interna?

17

Re: carasel bolnavior

nu am gasit la pet shop-ul de la mine din cartier bakto tabs si am luat bakto pur.
maine voi merge sa caut bakto tabs.
nu i-am facut niciodata deparazitare.
te rog invata-ma ce am de facut,macar cei pe care ii am sanatosi sa ii previn de alte boli.
nu vrea sa manance nimic deocamdata dar am observat o mica ameliorare.
macar a inceput sa dea dintr-o aripioara. pana in seara asta era aproape pierdut. :*

Traieste clipa !

Re: carasel bolnavior

daca ai pus Bakto pur ,termina cu el si in timpul tratamentului,sa pape mai putin(mancare normala)il faci 5 zile si-l urmaresti vezi daca apar schimbari .Daca iei Bacto tabs, nu-i da acum,cat timp are Bakto pur in apa.Inca ceva,fiecare medicament contine alta substanta activa ,nu poti sa spui ceva si sa iei altceva,in cel mai rau caz sa difere firma, dar nu substanta  activa a medicamentului.Care este treaba cu pata,sunt curioasa daca se retrage sau trece.

19

Re: carasel bolnavior

a inceput sa se retraga pata,e din ce in ce mai mica.sper ca in 2 zile sa nu o mai aiba.
dar ce ne facem inca cu burtica?
este umflata intr-o parte de cand s-a imbolnavit si vad ca nu se mai retrage deloc.
e posibil ca toata treaba asta sa fie de la vezica inotatoare?combinat presupun si cu ceva bacterii...offffffff
ma oftic pentru ca am grija de ei mai ceva ca de mine si sufar sa vad ca se intampla asa ceva.
multumesc ca imi esti alaturi.

Traieste clipa !

Re: carasel bolnavior

Buna,super nu te impacienta,o luam incet sa terminam mai intai cu Bakto pur,vreau sa stiu daca papa si daca ai vazut ca excreta ceva si cum arata acele excremete.