Subiect: Creveti prea cuminti

Salutare,
Am doua acvarii cu creveti, intr-unul am RCS, in celalalt varietatea verde (cei de la magazin mi-au spus ca sunt Neocaridina Heteropoda, nu Caridina Babaulti, motiv pentru care ii tin separati). Conditiile din cele doua acvarii sunt similare dar comportamentul carcalacilor difera. In timp ce in gaşca de rosiori se vede miscare, mai inoata cate unu odata la cateva minute, in acvariul cu "legionari" e o pace cam nefireasca. Nu am mai vazut de cateva zile un crevete sa inoate. Am unul de exemplu, care sta de cateva zile intr-o gaura a unei buturugi. Din cand in cand isi mai arcuieste coada, mai vantura inotatoarele, cine stie ce l-o framanta... In rest, ceilalti, ori stau si se uita fix si mai fac uneori cativa pasi, ori "tricoteaza" ca orice femela din specia asta.
In acvariu mai am doi neoni. Nu au existat conflicte intre specii, nimeni nu se simte amenintat, jignit etc. Cam de o saptamana si neonii prefera un anumit colt al acvariului. Stau unul langa altul de parca ar pune la cale ceva si singura miscare o fac la ora mesei.
Aveti idee ce ar putea determina acest comportament?
(nu de altceva dar mi-e sa nu planifice o revolta ceva, o rasturnare de regim)
Multumesc.

2

Re: Creveti prea cuminti

vezi aici ce si cum, http://www.shrimpnow.com/

Re: Creveti prea cuminti

da mai multe detalii despre acvariu (marime, decoruri, parametrii apei, filtrare etc.) precum si nr. crevetilor verzi. Apeopo si neonii numai 2, sunt c-am putini, acestia sunt pesti de cird si prefera compania semenilor lor. Ar trebui sa ai minim 5-6 buc.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu