1

Subiect: Salut

Salut.
Ma numesc Florin  si sunt din Bucuresti .
Am mai avut acvariu cu ceva timp in urma dar am renuntat(tot incepator ma numesc big_smile  ).De curand m-am apucat din nou de acvaristica  :apl , am un acvariu homemade dim 104 L X 40 lX 48 H ~200 litri ,fara capac(urmeaza sa vina,tot homemade),utilat cu un filtru Aquael + un filtru burete cu piatra,termometru,un incalzitor tot de 200W , o pompa de aer Resun ,un neon Ostam36 W.
Este populat cu: 4 zebre,4Molli,5 carasi,11 neoni,2 ancistrusi,2cory,2 scalari,6 xifo, 4Guppy+pui ???+Adulti in acvariu de carantina (in jur de 50) si citeva fire de vallisneria si ca substrat pietre,coral si scoici (Stiu ca nu sunt bune,in curand voi pune substrat ptr plante)

Re: Salut

:fconf inceputul este groaznic din descrierea ta.Speram sa te documentezi foarte serios.
Bine ai venit  :acv

Re: Salut

Citeste bine de tot forumul.
Ai foarte multe de invatat

Bun venit pe forum!

4 Editat de Paul Hencz (2011-01-22 02:09)

Re: Salut

Salut si bun venit. Pesti multi si compatibilitate foarte proasta intre ei. Trebuie neaparat sa renunti la unele specii. Cauta pe forum la compatibilitate pesti si citeste atent
Numai bine si ape limpezi
ASTEPTAM SI POZE!!!

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

5

Re: Salut

salut si bine ai venit

6

Re: Salut

buna Florin.
nu sunt o cunoscatoare dar din experienta iti recomand sa ii mai triezi.
eu am tinut guppy si molly alaturi de carasei si mi i-a zdentuit serios.
mult succes.

Traieste clipa !

7

Re: Salut

Salut , bine ai venit ! Ar fi fost bine daca ai fi pus niste poze.

Doua culori ce le ador

8

Re: Salut

Bun venit! Uffff! E belea mare la tine! Ai de citit...Sa nu te miri daca colegii de forum te vor intreba daca plantezi Telina si Pastarnac in bazin,e posibil ca intrebarea sa-si aibe locul ei! smile

9

Re: Salut

Ce e la tine... un fel de varza a la..., incompatibilitate intre speciile de pesti, prezentare haotica, sunt foarte curios de niste poze

10

Re: Salut

Pun si poze,dar nu dati cu pietre, :stupid  incercati cu pitricele big_smile

11

Re: Salut

Salutare! Pt inceput scoate toate "macadanele" alea de pe fundul acvariului (mie mi se par a arata ca niste roci marine) si scoate si scoicile. In locul lor pune aquabasis de la jbl si peste pietris cu granulatie 2-3mm sau 1-3mm si o sa arate si mult mai bine.
Ape limpezi! big_smile

Re: Salut

Nu dam cu pietre dar scoate urgent scoilcile alea din acvariu ca nu fac bine deloc apei si in special pestilor (se dizolva si contin mult calcar), iar pietrele ale sunt mult prea mari, pune niste pietris de 2-3mm ca e mult mai bun pentru plante si arata si mult mai bine. Si astea sunt sfaturi numai in prima faza, ca mai ai multe de facut.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

13

Re: Salut

chiar asta aveam de gand sa fac
ca si substrat vreau sa pun aquabasis+manado sau(si)ceva pitris de 2-4 mm se poate sa le combin?in ce cantitati?

14

Re: Salut

E destul de bun Substratul fertil de la jbl,manado si el e bun,dar plantele stau cu greu inradacinate in el,cel putin pana se dezvolta sistemul radicular ti le va scoate fiecare pestisor ce se agata de ele...

15

Re: Salut

Nu recomand manado. Am folosit eu la un nano de 22L si dupa 1 luna am scapat de el. Zici ca sta pe suprafata apei asa se misca.
Incearca un pietris natural/cuartos de 2-3mm.

16

Re: Salut

stii cumva unde pot gasi pietris natural/cuartos de 2-3mm?

Re: Salut

Cred ca filtrul este foarte mic pentru un acvariu de 200 litri, ia un filtru mai mare si monteazal corespunzator, nu il arunca in apa ca pe ala de il ai acum :frogp

Satul de Romania !!!

18

Re: Salut

Stiu ca este mic,dar atat cu asta am ramas de la vechiul acvariu si nu mai am suportul de prindere
vreau sa iau un jbl 900 e, dar nu pot acum