1 Editat de tuntila (2011-01-23 15:53)

Subiect: va salut si bine v-am gasit! :)

big_smile salutare tuturor!
ma numesc cristi, am 32 de ani si sunt din cluj (floresti).

azi mi-am amenajat un acvariu, nu e tocmai primul, am mai avut cand eram mic, prin generala, apoi inca unul de cativa ani, dar nu am avut timp pt el...insa e primul plantat. smile

acvariul e marca hailea, dimensiuni 60x30x40cm, si pt el mi-am luat urmatoarele:
-neon 24w, iluminarea standard din capacul acvariului
-filtru hl-bt 400, a venit impreuna cu acvariul
-incalzitor sera 100w
-substrat jbl aqua basis plus, o punga de 2,5l
-nisip cuart 1 -3kg
-nisip cuart 3 -4kg
astea le-am asezat pe cel fin in partea din fata, in ideea unui "gazon", iar pe cel mai mare in spate. sunt mai mult amestecate, dar asta ar fi ponderea...
-o radacina
-10 plante, dintre care cryptocoryne willisii, vallisneria spiralis, cabomba aquatica, echinodorus rubra, bacopa monieri (astea le scriu de pe etichete  tongue )
in apa am pus sera nitrivec si aquatan.
voi reveni cu poze, maine (poimaine), cand (sper ca) se limpezeste apa (s-a tulburat de la careva dintre solutiile de mai sus).
si voi reveni si cu niste idei de populare. astept si sfaturi  big_smile

2

Re: va salut si bine v-am gasit! :)

salut bine ai venit  :sok

3

Re: va salut si bine v-am gasit! :)

a si era sa uit ape limpezi  :noroc

4

Re: va salut si bine v-am gasit! :)

Salut si bine ai venit printre noi!Dupa cum vad tot mai multi clujeni sunt pasionati de acvaristica. :apl  Te asteptam cu poze.Ape limpezi si pesti sanatosi :fok

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!

5

Re: va salut si bine v-am gasit! :)

am promis ca revin cu poze...

asa arata ieri, 3-4 ore dupa ce l-am umplut cu apa:
http://img441.imageshack.us/img441/7739/picture066j.jpg
asa arata acuma:
http://img52.imageshack.us/img52/6433/picture068qi.jpg



astept sfaturi si critici big_smile


pt populare m-am gandit la vreo 8-10 neoni, 2-4 plecto (3-4 cm, cand cresc ii dau), vreo 4 zebre si inca ceva micuti, sa fie vreo 20 in total. prea multi?

6 Editat de Paul Hencz (2011-01-23 15:49)

Re: va salut si bine v-am gasit! :)

salutari si bun venit clujeanule. Acvariul arata bine, cat despre pesti unii vor spune ca sunt prea multi, altii ca nu. Depinde de tine cum ii vei ingriji, cum v-a face fata filtrarea si depinde si de schimburile de apa, etc. Ideea e ca sunt c-am la limita maxima. Nu ai spus nimic despre iluminare, ce neoane folosesti?
In rest numai bine si ciclare buna si rapida.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

7

Re: va salut si bine v-am gasit! :)

acesta este neonul, are 24w, e un tub dublu, unul alb si unul cu nuanta albastra, asa am cumparat acvariul. pun si o poza:
http://img194.imageshack.us/img194/1944/picture073hv.jpg

Re: va salut si bine v-am gasit! :)

Daca vrei un acvariu bine plantat, v-a trebui sa schimbi lampa aia sau cel putin sa mai adaugi un neon de 15W (preferabil mai mare, cat sa iti incapa sub capac), de la Osram sau Philips model 865, sau aqua glo si/sau flora glo de la Hagen.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

9 Editat de ionutz.m (2011-01-24 00:26)

Re: va salut si bine v-am gasit! :)

Arata bine acvariul.Mai am si eu ceva de adaugat langa cele spuse de domnul Paul.Ar trebui sa lipesti un autocolant albastru sau negru,incalzitorul il poti pune langa filtru si le maschezi cu plante, moss-ul(daca e moss)pe care ai pus pietre il poti pune pe radacina legandu-l cu ata de pescuit.Ape limpezi sa ai :fok Bafta!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita!