41

Re: Spartura de lava

Cum am zis ca sa nu incarc forumul cu o suta de postari pun aici tot ce tine de mine si uite ca vin cu o alta intrebare.


Am bagat in acvariu PPS si nu la mult timp (dupa 4 -5 zile) am observat ca melcii mei, pomacea s-au dus in Raiul melcilor. Aveti cumva intamplari similare? Imi ataca si colonia de creveti ca sincer am trecut printr-o perioada mai grea cu ei nu s-au inmultit au murit cativa da nu am facut legatura.


Multumesc

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

42 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:37)

Re: Spartura de lava

:fmad

43

Re: Spartura de lava

Pps e de la un coleg de al nostru si nu am auzit nimeni sa se planga de el - pps. Am facut teste de apa si sunt in parametri. NU sunt foarte exacte ca sunt 5 in 1 dar sunt  in grafic. De cupru recunosc nu am facut ca e mai scump. Vad care e viata melcilor ramasi acum in continuare ca am renuntat la PPs daca nu mai mor trec inapoi pe Feropol daca tot mor e altceva.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

44 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:36)

Re: Spartura de lava

:fmad

45

Re: Spartura de lava

Are dreptate merlin,ca de obicei dealtfel smile , nu ai pierdut melcii de la PPS. Sulfat de cupru intra in suita de fertilizare "micro" dar in cantitate foarte mica.Efectul de care vorbesti trebuie sa aibe alte cauze,ceva schimbari in acvariu, fie in  bine si se poate si asta dar nu asa de pe o zi pe alta,fie in rau...si aici prima chestie care imi vine in minte ar fi schimurile de apa,acum primavara sunt probleme mari cu schimburile de apa de la reteaua de apa,asta pentru ca odata cu viiturile de primavara sunt carate nenumarate elemente ,multe din ele nocive si pt exemplare mult mai evoluate dacat melcii,evident aici fac referire mai ales la metalele grele.In perioada asta chiar si gradinarii acvatici au probleme cu schimburile de apa,iar plantele nu raspund atat de rapid la astfel de elemente.Ar mai putea fi motivul si o eliberare rapida de nitrit ,asta in schimb ar afecta un pic si crevetii,care s-ar comporta in prima faza nelinistiti ,alergand prin acvariu fara tinta.Asta e ce imi vine in minte acum smile

46

Re: Spartura de lava

Pai am dat si eu vina pe apa si de aia am facut teste. Stiu ca nu sunt 100% corecte dar am vrut sa vad care e treaba. Moartea melcilor a venit cam la 3-4 zile dupa schimbarea apei. EU  am asociat moartea melcilor cu ferilizantul ca de atunci am schimbat si feropolul dar nu m-am candit la ce a zis Narcis ca acum sunt mai multe elemente in apa. Acum sa vad care e problema mai stau :omfg

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

47

Re: Spartura de lava

Spre rusinea mea, si din bunate am acceptat un pestisor in acvariu si nu ii stiu numele.
Ma puteti ajuta? Ma intereseza daca papa creveti smile
http://img863.imageshack.us/img863/4661/peste.jpg

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

48

Re: Spartura de lava

Gurami pupaciosi sau Kissing Gourami (Helostoma temmincki), de ce ii spune asa? Vezi poza de mai sus smile, si ca orice gurami eu zic ca papa toti crevetii care le intra pe gura.

49

Re: Spartura de lava

Multumesc de raspuns. Eu mai am acasa o perecehe de gurami albastri si nu am avut victime in randul crevetilor. Au mancat uni langa alti. Dar cine stie, toate au un inceput...

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

50 Editat de Ancistrus (2011-04-05 13:23)

Re: Spartura de lava

Ancistrus A scris:

si ca orice gurami eu zic ca papa toti crevetii care le intra pe gura.

Horia A scris:

Eu mai am acasa o perecehe de gurami albastri si nu am avut victime in randul crevetilor. Au mancat uni langa alti. Dar cine stie, toate au un inceput...

Ok, in cazul asta voi reformula: si ca majoritatea pestilor eu zic ca papa toti crevetii care le intra pe gura.

PS: Cand vine vorba de "ce pesti mananca creveti" multi se asteapta la pestisorul ucigas, care eventual bate crevetele matur pana il omoara, dupa care il dezmembreaza si il mananca :omfg (exista si pesti in genul asta: puferii de apa ducle/salmastra, ex: Tetraodon travancorius, Tetraodon nigroviridis). Aici este vorba de fapt de ce pesti ar manca crevetii care ii pot inghiti, deci daca nu ii pot manca maturi ii mananca de pui, si ce pesti nu ar manca deloc creveti (vegetarienii+unii sanitari: Ancistrus, Corydoras, Otocinclus s.a.)

51

Re: Spartura de lava

Ancistrus A scris:

Cand vine vorba de "ce pesti mananca creveti" multi se asteapta la pestisorul ucigas, care eventual bate crevetele matur pana il omoara, dupa care il dezmembreaza si il mananca


Nu te contrazic...hazlie replica  big_smile
Pentru mine, si doar in numele meu zic  si din ce am obesrvat  sunt
1. pesti pasnici care nu streseaza crevetii (neoni rhodo, rasbora - characidele) speciile bentonice dupa cum ai amintit si tu familia de cory, ancistrus;
2. cei nenorociti pe care cu ochii mei :omfg am vazut cum ii papau si aici amintesc tetrazoni, calistus, cononus, vivipari cand cresc si fac muschi.


Repet nu te contrazic - zic doar din ce am vazut cei 2 gurami de care am zis nu sunt pe lista No 2 ca altfel erau la donatie. Imi plac gurami, ii am de mici dar mai mult imi plac crevetii.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

52

Re: Spartura de lava

Gurami am si eu - piticii Colisa, sunt singurii pesti de pana acum, care vaneaza omoara si mananca puii de Ancistrus... am si creveti in alt acvariu, dar cu Colisa in acelasi acvariu ar deveni hrana vie sigur smile

53

Re: Spartura de lava

Uite chiar vroiam sa imi iau colisa ca imi sunt tare dragi si nu am avut pana acum dar daca zici ca imi papa creveti nu ami iau renunt. Merg doar pe characide ca astia au gura prea mica ca sa mi-i manance  big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

54

Re: Spartura de lava

Daca vrei ceva frumos si care sa convietuiasca pasnic cu crevetii iti recomand Pseudomugil gertrudae s-au Microrasbora galaxy.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

55

Re: Spartura de lava

Am vrut si eu Galaxy dar nici in Galati nici in Constanta nu am gasit. Abea abea am facut rost de 2 Otto si aia de la Ploiesti. E micuta piata pe aici, e mai degraba un obor unde vin toti cu pestii lor si vand...si cum viviparii sunt la putere... ia si cauta ceva mai special. Au fost 10 cory Panda si 10 leopard (jori parca  big_smile ) si pana sa aduc banii de la masina....spuff

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

56 Editat de Ancistrus (2011-04-06 11:30)

Re: Spartura de lava

Horia A scris:

Merg doar pe characide ca astia au gura prea mica ca sa mi-i manance  big_smile

Ok hai sa vedem atunci cat de cuminti sunt Characidae-le, in prima poza de mai sus este o imagine de aproape a unei guri de Nematobrycon palmeri, iar in a doua poza este pestele intreg, ca sa stii despre care peste este vorba big_smile

PS: Asa au gura cam toate Characidae-le big_smile

57

Re: Spartura de lava

Mama ce fioros pare in prima...chiar mi-ar fi teama sa bag bana in acvariu iar in a doua l-as puntea confunda cu usurinta cu un neon negru  big_smile.

Ca sa nu ma mai iau de toata familie... vreau sa merg pe combinatia: neoni rosii, rhodo, rasbora si daca spatiul imi permite (180l) as mai pune inca niste neoni...negri si cardinali. Am tabelul ala care are valori informative cm/l si cand o sa cumpar o sa vad cati

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

58

Re: Spartura de lava

Horia A scris:

Am vrut si eu Galaxy dar nici in Galati nici in Constanta nu am gasit. Abea abea am facut rost de 2 Otto si aia de la Ploiesti. E micuta piata pe aici, e mai degraba un obor unde vin toti cu pestii lor si vand...si cum viviparii sunt la putere... ia si cauta ceva mai special. Au fost 10 cory Panda si 10 leopard (jori parca  big_smile ) si pana sa aduc banii de la masina....spuff

Ai sa gasesti la Coralis in Dr. Taberei vis-a-vis de Billa daca vei avea drum in Bucuresti. O buna ocazie ar fi sambata asta cand este programata intalnirea. Cat despre ce ti-a spus Ancistrus, cam are dreptate si in aceasta privinta ar trebui sa te hotarasti daca ti si creveti impreuna cu pestii, acestia ar trebui sa fie absolut inofensivi. Sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

59

Re: Spartura de lava

Horia A scris:

Mama ce fioros pare in prima...chiar mi-ar fi teama sa bag bana in acvariu iar in a doua l-as puntea confunda cu usurinta cu un neon negru  big_smile.

Palmeri este considerat o caracida cuminte wink. Daca voiam sa te sperii puneam o poza cu verisorul lui mai mare Pygocentrus (piranha) big_smile

60 Editat de Horia (2011-04-06 11:50)

Re: Spartura de lava

Va multumesc de sfaturi. Asta incerc sa fac...o armonie si de aia tot caut pe net, ma documentez si unde nu gasesc raspunsul vin ''la locul de dat cu capul'' si voi ma ajutati...cu sfaturi  big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic