1 Editat de stefyx (2011-01-24 02:14)

Subiect: S.O.S Salvati CARASUL!!! POZE !!!

Deci am un acvariu cu 3 carasi. Au fost mai de mult 4 , unul a murit( nu stiu de ce )
Acvariul este de 50-60 litri
Temperatura 22-23 C. I-am hranit cu purici/ gold flake ceva..de vreo 2 ori pe zi
Au filtre, le-am schimbat... Saptamanal am schimbat 20-30% apa

Si unul din carasi sta pe fund, e bolnav, parca e umflat, solzii iesiti in afara, nu mananca, de-abia se misca.
Nu stiu ce sa-i fac!. Ajutati-ma va rog!


Le-am pus o substanta pentru stabilizarea PH-ului dupa ce l-am vazut bolnav...n-a avut nici un efect...

2

Re: S.O.S Salvati CARASUL!!! POZE !!!

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … laborator/

3

Re: S.O.S Salvati CARASUL!!! POZE !!!

ok in primul rand ai acvariu prea mic pentru cati carasi ai. dar de asta vorbim mai incolo.. ceilalti sunt ok nu dau nici un semn de probleme?
ai cum sa il izolezi?

ma gandesc la hidropizie. tratamentul ar consta in sera  baktopur direct iar apoi sa fie hranit cu sera baktotabs 5-7 zile. ai grija ca avariu sa fie aerat in timpul tratamentului,si nu le dai de mancare pe parcurs lui. ar fi bine daca l-ai izola, daca nu ai cum.. o sa faci tratamentul in acvariul comunitar.
dupa tratament schimbi 50% din apa...daca pestele inca mai arata simptomele repeta tratamentul...cand pestele e sanatos conditionezi apa cu aquatan si nitrivec pt ca baktopur direct distruge bacteriile ajutatoare si din acvariu si din filtru...tot ce ti-am zis eu scrie in hartiuta de la baktopur direct...sper sa te ajute smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: S.O.S Salvati CARASUL!!! POZE !!!

Banuiesc ca e tarzie postarea mea.. dar..
Niciodata, dar niciodata in ultimii 6 ani de acvaristica - de cand cresc pesti la modul serios - NU am reusit sa salvez vre-un peste care a facut hidrofizie.. practic este ultima faza prin care trece pestele in suferinta. Am incercat chiar pe carasei identici cu cel din poza- uneori am reusit sa revina solzii la normal dar au murit dupa cateva zile.. boala, de fapt infectia- are loc la nivelul organelor interne. De obicei cand cedeaza rinichii - atunci se produce si hidrofizia - si atunci tratamentele sunt tardive.. sau cel putin la mine asa a fost.

5

Re: S.O.S Salvati CARASUL!!! POZE !!!

Gabii A scris:

Banuiesc ca e tarzie postarea mea.. dar..
Niciodata, dar niciodata in ultimii 6 ani de acvaristica - de cand cresc pesti la modul serios - NU am reusit sa salvez vre-un peste care a facut hidrofizie.. practic este ultima faza prin care trece pestele in suferinta. Am incercat chiar pe carasei identici cu cel din poza- uneori am reusit sa revina solzii la normal dar au murit dupa cateva zile.. boala, de fapt infectia- are loc la nivelul organelor interne. De obicei cand cedeaza rinichii - atunci se produce si hidrofizia - si atunci tratamentele sunt tardive.. sau cel putin la mine asa a fost.

   
   Da, tardiva interventia, probabil ca userul "stefyx" s-a orientat deja catre alt hobby... lol Despre imposibilitatea de a vindeca hidropizia , as fi mai rezervat. Dupa cum bine spui, ea nu este o boala in sine, ci mai degraba unul din simptomele altor afectiuni patologice. La nivel mondial s-a constatat ca, in cazul unui tratament corect al afectiunii de baza, o data cu vindecarea acesteia, dispare/se vindeca si hidropizia.
   In sprijinul afirmatiei mele:
FISH DISEASE - Diagnosis and Treatment
Second Edition
EDWARD J. NOGA, M.S., D.V.M.
Professor of Aquatic Medicine
Department of Clinical Sciences
College of Veterinary Medicine
North Carolina State University
Raleigh, North Carolina

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!