1 Editat de cipi (2011-01-25 02:42)

Subiect: salutari la toata lumea

Sunt Cipi, si sunt din Sighisoara, de mic miam dorit un acvariu, dar nu mia permis spatiul. Momentan acvariu e in constructie, deci e un acvariu home made cu dimensiuni 700L/450l/500h (dimensiunile sunt in milimetri big_smile). De ceva timp ma tot documentez (pe la pet shop-uri). Mi sa spus ca in acvariul acesta pot tine lejer 8-10 ciclide africane, dar dupa informatiile de pe site mam lasat pagubas, Trebuie un acvariu mult mai mare sad.
As dori ceva sfaturi despre ce pesti/plante pot baga in acvariu de dimensiunile de mai sus. Vreau un acvariu colorat (daca pot sa spun asa, nu stiu daca ma exprim bine) si pesti cat mai vioi si jucausi. Doresc din nou ceva sfaturi legate si de iluminare acvariului in functie de ce plante/pesti imi recomandati. Astept sfaturi si sper sa iasa ceva frumos dupa sfaturile voastre

Scuzele mele daca nu am postat unde trebuie

2

Re: salutari la toata lumea

Buna
i-ti va trebui filtrare: un filtru extern cu capacitate cat mai mare de filtrare
avem un coleg in mures cine face capace cu iluminat cu tot la preturi rezonabile
in functie de speciile alese substrat(pt ciclide cat mai fin, la plantat exista substraturi dedicate)
gasesti pe forum plante frumoase la pret bun
sistem co2??,schimb apa la picatura??,fertilizare??
pesti si nevertebrate:forum, prieteni....
succes

3 Editat de Baracuda (2011-01-25 11:54)

Re: salutari la toata lumea

cipi A scris:

Sunt Cipi, si sunt din Sighisoara, de mic miam dorit un acvariu, dar nu mia permis spatiul. Momentan acvariu e in constructie, deci e un acvariu home made cu dimensiuni 700L/450l/500h (dimensiunile sunt in milimetri big_smile). De ceva timp ma tot documentez (pe la pet shop-uri). Mi sa spus ca in acvariul acesta pot tine lejer 8-10 ciclide africane, dar dupa informatiile de pe site mam lasat pagubas, Trebuie un acvariu mult mai mare sad.
As dori ceva sfaturi despre ce pesti/plante pot baga in acvariu de dimensiunile de mai sus. Vreau un acvariu colorat (daca pot sa spun asa, nu stiu daca ma exprim bine) si pesti cat mai vioi si jucausi. Doresc din nou ceva sfaturi legate si de iluminare acvariului in functie de ce plante/pesti imi recomandati. Astept sfaturi si sper sa iasa ceva frumos dupa sfaturile voastre

Scuzele mele daca nu am postat unde trebuie

   Bun venit, in acvariul tau (am inteles ca vrei sfaturi in privinta popularii), intr-adevar este greu sa cresti ciclide africane. Documenteaza-te in prvinta familiilor Characidae, Cyprinidae si eventual Anabantidae (Colisa). Toti sunt deosebit de frumosi, potriviti ca dimensiiuni si viu colorati.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: salutari la toata lumea

imi A scris:

sistem co2??,schimb apa la picatura??,fertilizare??

sistem co2??? e pentru plante?? nu afecteaza pestii co2?? team intrebat toate astea ca nu mia spus nimeni de asa ceva. cam ce preturi au (asa informativ). fara sistem co2 nu traiesc plantele??
"schimb de apa la picatura??" explicami ce au vrut sa zici te rog... schimbat apa in anumite proportii zilnic??
"fertilizare??" nu am destul spatiu in apartament sa pot inmultii pestii daca la asta teai referit.

bradraqua am sa incep sa ma documentez de pestii din familiile ce mi le-ai amintit.

multumesc mult pt sfaturi si puteti veni inca cu sfaturi pt popularea acvariului ca mai e destul de mult pana sa bag primul pestisor in acvariu big_smile

5 Editat de Baracuda (2011-01-25 16:17)

Re: salutari la toata lumea

cipi A scris:
imi A scris:

sistem co2??,schimb apa la picatura??,fertilizare??

sistem co2??? e pentru plante?? nu afecteaza pestii co2?? team intrebat toate astea ca nu mia spus nimeni de asa ceva. cam ce preturi au (asa informativ). fara sistem co2 nu traiesc plantele??
"schimb de apa la picatura??" explicami ce au vrut sa zici te rog... schimbat apa in anumite proportii zilnic??
"fertilizare??" nu am destul spatiu in apartament sa pot inmultii pestii daca la asta teai referit.

bradraqua am sa incep sa ma documentez de pestii din familiile ce mi le-ai amintit.

multumesc mult pt sfaturi si puteti veni inca cu sfaturi pt popularea acvariului ca mai e destul de mult pana sa bag primul pestisor in acvariu big_smile

   Ar trebui sa-l rogi pe colegul "imi" sa-ti traduca postul sau, nici eu nu am inteles mare lucru! lol Unde ar fi trebuit sa se afle, semnele de punctuatie lipsesc, iar unde nu lipsesc, mai bine ar fi lipsit! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: salutari la toata lumea

bradraqua A scris:

   Ar trebui sa-l rogi pe colegul "imi" sa-ti traduca postul sau, nici eu nu am inteles mare lucru! lol Unde ar fi trebuit sa se afle, semnele de punctuatie lipsesc, iar unde nu lipsesc, mai bine ar fi lipsit! lol

lol  lol  chiar elegant ,Radu! :apl
Prietene,bun venit si din partea mea! Intai ar trebui sa citesti cate ceva despre acvaristica atat despre partea de fauna cat si despre flora.Apoi poti sa te gandesti ce iti doresti sa cresti in acvariu.Functie de pretentiile ce ti le doresti putem sa te ajutam cu privire la utilarea acvariului in bune conditii si evident de puterea ta financiara :-  :sok

7

Re: salutari la toata lumea

Narcis, de foarte multe ori imi doresc sa revina "bogdivaio" pe forum, el nu avea eleganta de care pomenesti si poate ca era mai bine. :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: salutari la toata lumea

Buna
scuze ca nu am fost destul de ecsplicit
am enumerat cateva idei, consider nu extravagante,sa nu para mura-n gura
daca mesajl supara nu trebuie sa fiti delicati
am sa iau aminte si ma abtin (poate nu sunt atat de "bun" cum par)
succes

9 Editat de Paul Hencz (2011-01-25 23:15)

Re: salutari la toata lumea

cipi A scris:
imi A scris:

sistem co2??,schimb apa la picatura??,fertilizare??

sistem co2??? e pentru plante?? nu afecteaza pestii co2?? team intrebat toate astea ca nu mia spus nimeni de asa ceva. cam ce preturi au (asa informativ). fara sistem co2 nu traiesc plantele??
"schimb de apa la picatura??" explicami ce au vrut sa zici te rog... schimbat apa in anumite proportii zilnic??
"fertilizare??" nu am destul spatiu in apartament sa pot inmultii pestii daca la asta teai referit.

bradraqua am sa incep sa ma documentez de pestii din familiile ce mi le-ai amintit.

multumesc mult pt sfaturi si puteti veni inca cu sfaturi pt popularea acvariului ca mai e destul de mult pana sa bag primul pestisor in acvariu big_smile

Despre sistemul de CO2 eu zic ca nu ar trebui pentru inceput sa-ti bati capul, nu face rau pestilor daca e folosit cum trebuie, dar e cam scump si e necesar pentru un acvariu bine plantat cu specii de plante mai deosebite, dar ca incepator nu-ti recomand, poate mai incolo. Schimbul de apa la picatura se refera la un sistem automat de schimbare a apei,in cantitati foarte mici dar incontinu, legat la reteaua de canalizare a locuintei, la fel nerecomandat unui incepator(asta daca nu esti cumva de meserie). Fertilizarea se refera tot la plante , care in afara CO2-lui, mai au nevoie de cateva micro si macro elemente chimice, pe care le gasesti in comert, si despre care te poti documenta pe forum, pe care de altfel le recomand si eu pentru un acvariu plantat. Filtrarea acvariului este foarte necesara asa ca in afara de specile de pesti cu care vei popula acvariul e bine sa te documentezi si despre tipurile de filtre. Si citeste neaparat despre CICLAREA ACVARIULUI
Si nu in ultimul rand, bun venit printre noi.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

10

Re: salutari la toata lumea

Mam hotarat cam ce pestisori voi baga in acvariu big_smile
-1sau 2 perechi de ramirezii (mai ramane sa ma documentez mai mult despre acesti pestisori,am citit ca fiind teritoriali acesti pestisorii si ca baieteii sar bate ca prostii cand se intalnesc)
-15-20 de neoni sau nas rosu (Hemigrammus bleheri)
Mai ramane sa aleg plantele, iar despre filtru si incalzitor sper sa le pot procura pana saptamana viitoare cand voi ridica sticla si o voi lipi big_smile
Ca substrat va fi ceva fin, granulatie 1mm max.
Mam gandit sa pun si o buturuga in acvariu, din cate am citit vita de vie, stejarul si fag sunt bune pt acvarii... Azi am fost prin padure si miam amles o craca de stejar (mie unu imi place cum arata big_smile). Lemnul este uscat (din spusele lu tata care e modelor in lemn), urmeaza sa il pun la fiert itre 10 si 15 ore, dupa care il voi lasa in apa pana nu mai elimina tanin si se lasa pe fundul vasului in care il voi tine.
Paul ms de informatii si ca miai explicat ce a vrut sa zica imi.
Cat despre ciclarea acvariului am inceput sa citesc big_smile

Daca am spus sau fac vreo prostie in legatura cu nr pestilor din acvariu sau cu craca aceea de stejar va rog din suflet atragetimi atentia acuma.

11 Editat de narcis.b (2011-01-26 11:51)

Re: salutari la toata lumea

Pentru plante,granulatia  aleasa de tine nu prea e ok,aerarea substratului aproape ca nu va exista ,de aici probleme cu lipsa bacteriilor aerobe si aparitia anaerobelor,probleme ce ar putea aduce un dezechilibru chiar vital...ar mai fi multe de spus la capitolul asta.Ideal 2-3mm,inpaci si capra si varza  smile Sigur ca cel mai bun ,atat estetic cat si practic este filtrul extern,dar nu e musai!
Sti ,Radu ca si eu l-am mai pomenit intr-un post!Cam pe acelasi motiv  lol
@imi - prietene aici nu ne suparam asa de amorul artei.Lucrurile sunt simple,daca vrei sa dai un sfat si crezi ca esti in masura sa-l faci,atunci explici frumos si clar mai ales ca ai deaface cu un incepator.Pe bune,reciteste postul tau intr-un moment mai lipsit de mandrie de acvarist  wink  si sigur te vei distra...sau... :sok

Re: salutari la toata lumea

Bun Venit ! big_smile

Re: salutari la toata lumea

Bine ai venit!

14

Re: salutari la toata lumea

dupa parerea mea, principala problema a unui incepator este frustrarrea. apoi ar mai fi lipsa informatiei, pentru care poate fi acuzat , informatia existind in cantitati suficiente pe net, apoi intervine partea financiara.

paul, de ce nu recomanzi tu sistem co2 si schimb la picatura unui incepator?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

15

Re: salutari la toata lumea

Mersi pt corectia facuta nasrcis.b, voi cumpara substrat de 2-3 mm

bobi e adevarat ce zici si tu in legatura cu incepatorii, totusi am postat aici pt a afla  cat mai multe nume de famili de pestisori ca sa ma documentez despre ele si sa aleg ceva frumos (la partea asta sunt inca deschis opiniilor, nu este batuta in cuie alegerea facuta de mine).

Multumesc la toata lumea pt urarile facute si voi inceca sa va tin la curent cand voi amenaja acvariul

16 Editat de narcis.b (2011-01-27 11:52)

Re: salutari la toata lumea

Mda,pentru ciclide cam trebuie spatiu,fara palnte,roca multa,filtrare si curenti de apa pe masura... Dar daca vrei pesti jucausi si colorati sfatul lui bradraqua e pe masura, pe langa din cei mai "neodihniti"pesti ar mai fi zebrele,pe mine personal ma dor ochii numai cand ma uit la ele,tetrazona cand sunt mici sunt deosebit de jucausi,desi sunt un pic mai nesociabili,adica ceva mai rai,apoi pentru a avea si niste "sefi" intradevar ar merge o pereche de Ramirezi.E greu sa iti spunem noi ce pesti sa pui,trebuie sa-ti placa tie si abia apoi putem vorbi pe tema lor.Plante sunt destule din cele ce nu au necesitati deosebite,cel putin pt. inceput,apoi cand vei devenii un erudit wink in acvaristica vei sti ce anume vrei si cu ce efort! big_smile  Nu ar fi rau ca inainte de a cumpara orice pt acvariu sa cauti si pe net si respectiv sa pui intrebari aici pe forum,pentru a incerca sa te ajutam...Ape limpezi  si spor! A ,sa nu uit e f.f.f important sa citesti aici  ,de acest lucru se leaga intreaga activitate de acvarist!

17

Re: salutari la toata lumea

narcis.b am citit acuma vreo 2-3 zile postul lui coco big_smile, dar pe langa el am mai citit altele asemanatoare despre ciclul azotului (ciclarea acvariului), as fi dat si celelate site-uri unde am citit, dar mi frica sa nu fac reclama si sa fiu pedepsit ca atare pt reclama asa ca ma abtin cu privire la site-uri big_smile
as vrea sa iasa ceva frumos si din cauza asta incerc cat ma tine buzunarul sa tin cont de sfaturile voastre.
multumesc mult inca o data pt sfaturi si ape limpezi si pestisori sanatosi la toata lumea. sper ca in curand sa va pot prezenta si eu micul meu acvariu.

18 Editat de Paul Hencz (2011-02-05 01:06)

Re: salutari la toata lumea

bobi A scris:

dupa parerea mea, principala problema a unui incepator este frustrarrea. apoi ar mai fi lipsa informatiei, pentru care poate fi acuzat , informatia existind in cantitati suficiente pe net, apoi intervine partea financiara.

paul, de ce nu recomanzi tu sistem co2 si schimb la picatura unui incepator?

Ai enumerat tu cam toate cauzele pentru care nu am recomandat.
In alta ordine de idei sa cresti si plante frumoase si pesti sanatosi si mai ales sa le intretii corespunzator ca si incepator nu e imposibil dar trebuie recunoscut ca e mai greu.
Oricum sfatul meu nu se vrea inteles in sensul ca CO2-ul ar dauna, din contra, dar daca intelege prima-data cum e cu pestii, zic ca iar fi mai usor si cu plantele pretentioase. C-am la fel si cu sistemul de schimb la picatura al apei.
Asta e parerea mea si fara suparare nu trebuie neaparat sa fie toata lumea de acord cu ea, nici chiar colegul cipi.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: salutari la toata lumea

Paul Hencz A scris:
bobi A scris:

dupa parerea mea, principala problema a unui incepator este frustrarrea. apoi ar mai fi lipsa informatiei, pentru care poate fi acuzat , informatia existind in cantitati suficiente pe net, apoi intervine partea financiara.

paul, de ce nu recomanzi tu sistem co2 si schimb la picatura unui incepator?

Ai enumerat tu c-am toate cauzele pentru care nu am recomandat.
In alta ordine de idei sa cresti si plante frumoase si pesti sanatosi si mai ales sa le intretii corespunzator ca si incepator nu e imposibil dar trebuie recunoscut ca e mai greu.
Oricum sfatul meu nu se vrea inteles in sensul ca CO2-ul ar dauna, din contra, dar daca intelege prima-data cum e cu pestii, zic ca iar fi mai usor si cu plantele pretentioase. C-am la fel si cu sistemul de schimb la picatura al apei.
Asta e parerea mea si fara suparare nu trebuie neaparat sa fie toata lumea de acord cu ea, nici chiar colegul cipi.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: salutari la toata lumea

Scuze am vrut sa-l editez si s-a postat de 2 ori

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu