1

Subiect: acvariu triunghiular

Acvariul meu este deocamdata un proiect.as vrea sa fac ceva care nu am mai vazut pana acum,dar am nevoie sa lipesc geamurile in triunghi,adica sa aiba doar 3 laturi.imi poate da cineva niste idei cum as putea sa le lipesc ca sa reziste?merg taiate geamurile in unghi de 45 sau exista alta solutie de a le imbina(acvariul as dorii sa aiba o capacitate de 150-200l,deci sa reziste la cantitatea asta de apa)

Re: acvariu triunghiular

si eu am de gand sa fac un acv triunghiular si tot asa ma gandeam ca imbinarile sun putin dificile sper sa ne dea cineva un pont tongue

Gott mit uns!

3 Editat de Baracuda (2011-01-25 16:31)

Re: acvariu triunghiular

Imbinarile in alte unghiuri decit 90 grade, sunt foarte dificile dar nu imposibile. Slefuirea canturilor se face numai industrial, de catre firme care detin utilajele necesare:
   - Delta Glass SRL
   Str. Bucovat, Nr. 3A, Sect. 4, Bucuresti
   Intrarea prin Str. Drumul Jilavei, Nr. 14
   Tel.: +40 74 478 66 90
   +40 21 460 06 50
   +40 21 461 05 41
   Fax: +40 21 460 06 50
   +40 21 461 05 41

   - GLASS EXPERT
   SHOWROOM SI PRODUCTIE
   Romania, Popesti Leordeni, sos Oltenitei, nr. 202
   Telefoane
   +40.21.361.5472
   +40.21.361.5473
   +40.21.361.5474
   Fax
   +40.21.361.5475    
   Mobil
   +40.722.311.035    
   Email
   office@glassexpert.ro

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu triunghiular

multumim bradaqua  ^:)^

Gott mit uns!

5

Re: acvariu triunghiular

merci pt informatie,dar nu sunt in tara.am gasit si pe aici unde sa letai.poate iese ceva frumos

6 Editat de Baracuda (2011-01-26 12:17)

Re: acvariu triunghiular

Magoo A scris:

merci pt informatie,dar nu sunt in tara.am gasit si pe aici unde sa letai.poate iese ceva frumos

   Cu atit mai mult, daca esti pe alte meleaguri, completeaza locatia la profil, altfel, colegii vor continua sa-ti faca recomandari legate de plaiurile mioritice!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu triunghiular

In perioada de trecere de la acvariile "cu cornier" la cele "full silicon", intrucit "meseriasilor" le era greu sa calculeze dimensiunile fetzelor mici, astfel incit sa se incadreze intre fetzele mari (tz utilizat pentru a evita ambiguitatile, si DA, unora le era greu sa calculeze) se utiliza sistemul de lipire cu silicon "muchie pe muchie", practic cordonul de lipire fiind un mic triunghi. Este adevarat ca respectivele acvarii, tineau, ar la fel de adevarat este ca acele acvarii nu depaseau 30-40 l.

Acvariul pe care vrei sa-l faci este realizabil, insa ai nevoie de foi de geam taiate "la micron", nu musai cantuite la 60 grade, dar cantuirea sa fie facuta cu maxima raspundere, in plus, mai ai nevoie de 3 coltari pe care sa-i lipesti aidoma asa ziselor intaritoare, pe colturi cit mai mascat in partea de sus a imbinarilor.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

8

Re: acvariu triunghiular

Cam asa ma gandeam eu,daca nu se imbina bine geamurile,si suprafata unde se ating este mica,sa incarc cu silicon si sa pun intarituri,dar totusi,ca sa suporte 150-200 l nu stiu daca sa incerc sau sa renunt la idee

9

Re: acvariu triunghiular

Magoo A scris:

Cam asa ma gandeam eu,daca nu se imbina bine geamurile,si suprafata unde se ating este mica,sa incarc cu silicon si sa pun intarituri,dar totusi,ca sa suporte 150-200 l nu stiu daca sa incerc sau sa renunt la idee

   Cel mai documentat raspuns ti-l poate da Florin Racovita (seful suprem). Daca nu citeste postul asta, trimite-i un PM!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!