1

Subiect: Sa fie viermi intestinali?

Ma adresez voua pentru ca eu sunt mai novice in cresterea discusilor si nu stiu ce sa mai cred. De curand mi-am achizitionat un acvariu de 130 l  complet echipat. Dupa acvariu mi-am cumparat pietris, plante, si buturugi pe care l-am instalat in acvariu. Am pus apa, l-am lasat la ciclat cam 4 zile, iar dupa asta mi-am cumparat 3 discusi cam la 6-7 cm si 10 neoni. Astazi... la 4 saptamani de cand am facut "investitia" tongue observ ca mi-au murit cam 4 neoni iar discusii mei tot ascunsi stau pe dupa plante. Ies la plimbare si sa manance doar cand nu e nimeni prin camera. Oare sunt bolnavi? Am mai vazut prin apa ceva asemanator cu un fir de par, lung cam de 1,5 cm si foarte subtire, care as putea sa zic ca inota prin apa(exact ca un sarpe).
Prima oara mi-a trecut prin minte ca e un vierme intestinal(sa nu radeti de mine:)). Aveti o idee ce ar putea sa fie chestia aia si ce se intampla cu pestii mei?

Multumesc anticipat.

2

Re: Sa fie viermi intestinali?

Am uitat sa zic ca am si  foarte multi melci care nu stiu de unde au aparut si am auzit ca sunt purtatori de boli. sad

Re: Sa fie viermi intestinali?

Melcii i-ai luat cu plantele.
Se inmultesc in nesimtire si sunt inestetici.
Ciclarea nu dureaza 4 zile ci minim 2 saptamani.
Acei viermisori sunt planarii si din cate stiu sunt inofensivi.
Cat despre discusi, nu le convine ceva.
Poate inca se acomodeaza, si de aceea sunt mai timizi.
Trebuie sa le schimbi apa cat mai des si sa ai o temperatura ridicata pentru discusi 29-30 grade.
Incearca sa petreci mai mult timp in fata acvariului sa se obisnuiasca cu prezenta ta.
S-ar mai putea ascunde si din alte motive si mai exact ceva boli, dar sper sa nu ai ghinionu asta.
Daca mananca e un semn bun.

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

4

Re: Sa fie viermi intestinali?

De mancat mananca. Am sa ma duc sa mai cumpar 2 discusi, ca poate  cauza timiditati lor e ca sunt doar 3.

Re: Sa fie viermi intestinali?

Intr-adevar.
Nu am observat ca ai laut doar 3.
Ai putea sa pui si poze cu ei.
Fiind mici, e recomandat sa iei mai multi, le da un sentiment de securitate si se acomodeaza mai repede.
De unde ii cumperi, ce pret, si ce varietati sunt?
Marimea banuiesc ca e aceeasi - 6-7 cm.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Sa fie viermi intestinali?

Sa ti cont de schimburile de apa dese, si temperatura ridicata.
Sunt doua dintre cele mai importante conditii pentru a creste sanatosi, frumosi si mari.
Eu pe ai mei ii tin intr-un acvariu steril de 160 L brut si pe fiecare zi imi dedic 15 minute sa scot 4 galeti de apa si sa pun la loc altele 4 cu apa proaspata tinuta la declorinat 24 ore.
In rest dupa fiecare masa (3-4 mese pe zi cu granule tetra discus, artemia inghetata si din cand in cand larve de chironomidae) le scot mizeria cu ajutorul uni aspirator electric Eheim.
Astfel apa ramane mult mai curata iar NO3 nu ajunge la nivele mari.

Succes cu ei, sunt niste pesti deosebiti.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

7

Re: Sa fie viermi intestinali?

Poze cu ei am pus aici : http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=619
Am fost azi si mi-am mai luat inca 2 mai albastri.
Pe astia care ii aveam de acum o luna au fost mosteniti. big_smile

8

Re: Sa fie viermi intestinali?

Asa arata cei doi discusi pe care i-am achizitionat acum. Blue Diamond parca sunt.

Re: Sa fie viermi intestinali?

Da, sunt frumosi.

Sunt de la IDA discus?
Ce pret si ce marime?

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Sa fie viermi intestinali?

discusii sunt timizi de aceea nu ies decat daca nu e nimeni in camera.
Incearca sa petreci mai mult timp langa acvariu dar sa il "ignori" ca sa se acomodeze cu prezenta ta in camera iar mai apoi se pot acomoda si cu mana ta in acvariu tongue
Viermele respectiv nu este intestinal.
Viermii intestinali stau doar in pesti si se transmit prin hrana, simptomele sunt fecale lungi si subtiri, transparente.

Felicitari discusii arata bine wink

11

Re: Sa fie viermi intestinali?

Poza este de la IDA pentru ca eu nu am avut cu ce sa le fac o poza clara si acolo am gasit poze cu unul care seamana perfect cu ai mei. Eu i-am cumparat din Trigodava. Au cam 7-8 cm si a costat 85 de lei unul.
Sper sa nu am probleme cu ei din cauza ca sunt mai incepetor in discusi.

PS: Multumesc pentru raspunsuri.
Toate cele bune.

12

Re: Sa fie viermi intestinali?

marian4232 A scris:

Da, sunt frumosi.

Sunt de la IDA discus?
Ce pret si ce marime?

Numai bine.

Apropo de IDA Marian ai cumparat de la ei discusi? Sau stii daca sunt ok de cumparat? Ma refer la sanatate si calitate wink. Eu am vazut ca au exemplare frumoase si nu foarte scumpe.

13

Re: Sa fie viermi intestinali?

Stef A scris:
marian4232 A scris:

Da, sunt frumosi.

Sunt de la IDA discus?
Ce pret si ce marime?

Numai bine.

Apropo de IDA Marian ai cumparat de la ei discusi? Sau stii daca sunt ok de cumparat? Ma refer la sanatate si calitate wink. Eu am vazut ca au exemplare frumoase si nu foarte scumpe.

Crescatoria IDA e din Bucuresti nu?

Re: Sa fie viermi intestinali?

Nu am cumparat dar aveam de gand.
Poate pe viitor.
Da, din cate stiu eu, e in Bucuresti.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

15

Re: Sa fie viermi intestinali?

Revin cu problema pestilor mei. Pana la urma ei cred ca au viermi intestinali.  Intrebarea este: Cu ce sa ii tratez si cum? sad

16

Re: Sa fie viermi intestinali?

Am auzit ca pot sa ii tratez cu Metronidazol. Este adevarat?

17

Re: Sa fie viermi intestinali?

Chiar nu stie nimeni?:(:(:(

Re: Sa fie viermi intestinali?

da cu metromidazol in mancare nu stiu exact tratamentul dar trebuie sa fie cineva care stie.

Re: Sa fie viermi intestinali?

Metronidazol nu este pentru viermi intestinali ci pentru flagelate.
Cum ai ajuns la concluzia ca au viermi intestinali?
Ce simptome au?

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

20

Re: Sa fie viermi intestinali?

Stau retrasi, nu mai mananca si au excrementele albicioase si lungi. Asta doar la 3 dintre ei. Ceilalti doi sunt mai bine. In sensul ca mananca si nu stau retrasi. Dar oricum stiu ca se ia microbul de la unul la altul. Ieri dimineata am mai pierdut unul. sad:(:(