Subiect: primul meu acvariu

are 70x35x35 momentan am 2 carasi, 4 scalari, 4 neoni rosii, 4 ancistrusi si 4 xifo. plante am niste ferigi si multe alge big_smile. astept sugestii fiind la inceput

2 Editat de lup cosmin (2011-01-29 14:53)

Re: primul meu acvariu

Bine ai venit jamaikanu  :sok .Problemele stau cam asa:
Ai specii necompatibile în acvariu de pești.La un caras trebuie săi asiguri 50 litri,acvariul tău are undeva la 85 litri deci este suprapopulat.Granulația nisipului din acvariu este mare trebuie sa fie undeva intre 2,3 mm.Trebuie sa ne mai dai detalii despre iluminare,fertilizare si co 2 dacă folosești.
Te rog sati treci locația la profil ca sa știm de unde ești.
Ape limpezi  :acv

Re: primul meu acvariu

Cum zice si colegul meu, este un acvariu prea mic sa poti tine carasi si scalari. Granulatia pietrisului este prea mare si o sa se stranga foarte multa mizeri prin el ceea ce o sa iti aduca multe probleme.

Re: primul meu acvariu

co2 nu am, iar iluminarea am un resun si un aqua glow sunt t5 amandoua nu stiu detalii le-am primit de la un acvarist care a renuntat. ca nisip este bun cel de rau? am alge pe plante si nush ce fac, am cumparat din magazin ceva solutie dar nu ajuta.

Re: primul meu acvariu

am filtru intern trixie de 700l/h si imi face curent in acvariu. influenteaza cu ceva pestii? intr-un fel e ok ca bate pe incalzitor si incalzeste mai ok.

6

Re: primul meu acvariu

Cred ca trebuia sa treci mai intii pe la alte rubrici ale acestui forum, pina sa ajungi la "mindreste-te cu acvariul tau".

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: primul meu acvariu

trebuia sa pun la incepatori, sunt nou pe forum. poate sa il mute un admin in sectiunea corespunzatoare?

Re: primul meu acvariu

OK sa le luam pe rand:
-Bine ai venit printre noi! :sok  ... sper ca prezenta ta pe acest forum sa iti fie cat mai benefica. Ca sa nu fi si tu ca si orce alt incepator, sfatul meu este sa citesti forumul cap-coada si sa bagi la cap :stupid
-la acvariul tau se poate sa ii ridici nivelul de umplere si mai mult ca nu are nimic, poti sa bagi apa in el pana iti ramane 1-2 cm gol (eu am doar 0.5 cm gol din acvariu big_smile )
-ca populatie ai de ales intre carasi, scalari, si xifo. Nu merge treaba ca "las ca se impaca ei" sau "las ca se obisnuiesc ei". Plus ca mai sunt si motivele enumerate mai sus de ceilalti colegi (prea putina apa sau daca vrei altfel prea multi pesti)

Re: primul meu acvariu

Adevarul e ca am fost nehotarat cu sa populez acvariul si am luat cate 2 din fiecare, am mai primit de la prieteni. As vrea sa scap de carasi dar ii plac la prietena mea, as tine numai scalari si neoni. O sa ma apuc de studiat forumul sa schimb setup-ul.
Mersi fain de sfaturi

10

Re: primul meu acvariu

la o latime de 30 pot baga decor 3D?

11

Re: primul meu acvariu

cred ca cea mai mare incopatibilitate o au carasii si scalarii,unii find  de apa rece ceilalti de apa cald cu o diferenta de vreo 10 grade,deci nu exista cale de mijloc.

12

Re: primul meu acvariu

jamaikanu A scris:

la o latime de 30 pot baga decor 3D?

Salut, poti baga decor 3D, dar prima data ai altele de facut, cum iti sugerau si colegii mai sus, ori tii carasii dar golesti acvariu de tot, ca sa poti avea o igiena buna, ori tii 2 scalari (nici cu scalarii nu stai prea bine, ai doar 35 cm inaltimea acvariului) cu restul pestilor, si asa poti avea si plante. Pune filtrul sa bata la suprafata apei ca sa nu mai faci acolo "bubble jumping" la pesti tongue. Si iti recomand sa citesti articolul asta http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/ ca sa-ti poti raspunde si singur la anumite intrebari care le mai ai, oricum nu ezita sa intrebi si aici, doar este topicul tau wink. Succes!

13

Re: primul meu acvariu

Ancistrus A scris:
jamaikanu A scris:

la o latime de 30 pot baga decor 3D?

Salut, poti baga decor 3D, dar prima data ai altele de facut, cum iti sugerau si colegii mai sus, ori tii carasii dar golesti acvariu de tot, ca sa poti avea o igiena buna, ori tii 2 scalari (nici cu scalarii nu stai prea bine, ai doar 35 cm inaltimea acvariului) cu restul pestilor, si asa poti avea si plante. Pune filtrul sa bata la suprafata apei ca sa nu mai faci acolo "bubble jumping" la pesti tongue. Si iti recomand sa citesti articolul asta http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/ ca sa-ti poti raspunde si singur la anumite intrebari care le mai ai, oricum nu ezita sa intrebi si aici, doar este topicul tau wink. Succes!

dar cat de sus sa ridic filtrul? pana teava e la suprafata apei? nu trebuie sa fie de tot in apa filtrul?

14

Re: primul meu acvariu

Printr-o miscare a apei la suprafata (valurire) realizezi o oxigenare buna pentru acvariu, nici macar tubuletul prin care bagi bule de aer nu iti este necesar la filtru. Montezi filtru sa faca "valuri" la suprafata, si daca este jetul prea puternic, il pui sa bata spre o laterala a acvariului... intelegi ce vreau sa spun? Te descurci tu smile

15

Re: primul meu acvariu

Ancistrus A scris:

Printr-o miscare a apei la suprafata (valurire) realizezi o oxigenare buna pentru acvariu, nici macar tubuletul prin care bagi bule de aer nu iti este necesar la filtru. Montezi filtru sa faca "valuri" la suprafata, si daca este jetul prea puternic, il pui sa bata spre o laterala a acvariului... intelegi ce vreau sa spun? Te descurci tu smile

l-am pus sa bata lateral ca nu pot sa il ridic mai sus ca am bucata de sticla pe post de suport de capac. am pus si o poza, e facuta cu telefonul scuze de calitatea proasta. mersi fain

16 Editat de Ancistrus (2011-02-11 22:05)

Re: primul meu acvariu

Eu zic sa-l aranjezi cumva sa bata spre suprafata apei (ca sa miste luciul apei), nu in jos, si scoate-i tubuletul ala care baga bule, oxigenarea se face prin agitarea apei de la suprafata.

Re: primul meu acvariu

Salut. Avand in vedere ca latimea acvariului tau este de 35 cm, iti sugerez sa nu montezi decor 3d.Iti va ocupa foarte mult spatiu.Mai bine pui un autocolant .

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

18

Re: primul meu acvariu

am schimbat setup-ul sper ca e mai bine

19

Re: primul meu acvariu

am primit ceva plante si incepe sa arate mai bine acvariul. mi-am facut si capac din lambriu PVC. am 3 neoane 1 resun de 18w, flora glo 20w si un osram 830, sunt prea multe? din stingator pot face butelie CO2?

20 Editat de Magoo (2011-03-06 03:00)

Re: primul meu acvariu

da merge,am vazut o schema pe un forum dar nu dau de ea acum.o sa o caut si-ti dau link-ul sa te uiti
Imi plac scalarii cu aripioarele alea lungi,si bravo pt acvariu,o imbunatatire considerabila