1 Editat de badboy20cm (2011-01-31 04:22)

Subiect: Bine v-am gasit Dragii mei

:crap Salutare tuturor .MA numesc IOnut am 25 ani sunt din Bucuresti si am ceva microb de acvaristica.Am inceput de la vreo 14 ani de la acvariu de 30 l ,fara sa stiu ce si cum trebuia facut dar am luat-o usurel .M-am ridicat la alt nivel am luat acvariu de 60 l in care aveam ,gurany,sanitari ,scalari.apoi l-am schimbat cu 100 L.Am mai invatat si de la vanzatoare de unde cumparam mancare pt pesti si alteele ,am mai invatat si din greseli,mi-au murit pesti si din cauza mea si in final am ajuns sa am asa

Acvariu Eheim 100Lx40lx45h (180L)+capac cu 2 neoane t 8

Filtru extern JBL Cristal Profi E 900

Filtru intern Eheim Aquaball 180

Incalzitor Jager-Eheim 150 w cu termostat reglabil de la 18 - 34 g C(rar folosit)

Pompa aer Resun Ac9603( Debit: 4.5 l/min\debit reglabil\2 iesiri)

Warmtone Food Timer posibilitate la 6 mese zi\noapte

1 difuzor eheim folosit pt pompa aer

1 decor gen stanca cu piatra de aer si ies bulele frumos din ei

1 decor cufar cu bijuteri la care ii se ridica la un interval capacul si ies bule aer

2 plante artificiale

1 casuta care gasduieste 1 peste viu mai mereu

2 pietre marmura

1 decor gen castel ,negru

30-40 kg de piestri rosiatic si pietris blue

1 termometru

PS:inca nu am gasit un colant pt spatele acvariu care sa imi placa mult

Si acum cu pesti

1 scalar maricel primit ca donatie

1 fosilis de 20-23 cm

11 carasei din care Carassius Auratus,CArasei Oranda si unu caras corcit cu Caras telescop

Mancare le dau un meniu asa ,bobite troco2 scrie ca au vitamine A,D,E,fulgi Tetra MIN si niste viermi uscati cam cat 1 bob de grau,toate astea le bag intr-un tub le mixez ca pe shaker si le da food timerul detoate deodata

Multi zic ca 1 caras are nevoie de 5o l apa,sau minim 35,eu zic ca daca specii rare de nevertebrate,animale etc sau adaptat la seceta,frig etc asa si caraseii mei crescuti de mici s-au adaptat la acvariu de 180 L

Va astept cu parerile ,indrumarile

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Salut Ionut si bun venit. Cu toata parerea de rau tin sa-ti spun ca combinatia scalar- caras este foarte nepotrivita, ca sa nu mai vorbim ca scalarul este un peste sociabil care are nevoie de semeni de ai lui. Cat despre adaptarea celor 11 carasi la acvariul tau e cam asa:Poti tine si 11 oameni sa traiasca intr-o camera si nu vor muri, dar asta nu inseamna ca traiesc bine. Nu lua in nume de rau dar ai spus ca astepti pareri si sfaturi.
In alta ordine de idei, genul de decor (cufere, castel, corabii), chiar daca arata frumos nu sunt bine venite intr-un acvariu care se respecta, mai bine pui o radacina, sau buturuga, pietre, orice dar sa fie natural, adica ceea ce ai gasi si in mediul lor natural de viata., si asta e valabil si pentru plantele de plastic.
In rest numai bine si ape limpezi.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Tinand cont ca numai unui pentru un singur carasel e nevoie de 50 litri apa...cam multi saracii...

Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!

4 Editat de Baracuda (2011-01-31 13:41)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Bine ca ai venit! Cu parere de rau, ridicarea de nivel pe care o amintesti in postul tau, se materializeaza deocamdata numai in ceea ce priveste capacitatea acvariilor. Daca vrei, ca in curind sa imbogatesti acest forum prin prezenta ta si nicidecum sa ramii un vesnic incepator, invata, invata, invata!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

badboy20cm A scris:

:crap Salutare tuturor .MA numesc IOnut am 25 ani sunt din Bucuresti si am ceva microb de acvaristica.Am inceput de la vreo 14 ani de la acvariu de 30 l ,fara sa stiu ce si cum trebuia facut dar am luat-o usurel .M-am ridicat la alt nivel am luat acvariu de 60 l in care aveam ,gurany,sanitari ,scalari.apoi l-am schimbat cu 100 L.Am mai invatat si de la vanzatoare de unde cumparam mancare pt pesti si alteele ,am mai invatat si din greseli,mi-au murit pesti si din cauza mea si in final am ajuns sa am asa

Acvariu Eheim 100Lx40lx45h (180L)+capac cu 2 neoane t 8

Filtru extern JBL Cristal Profi E 900

Filtru intern Eheim Aquaball 180

Incalzitor Jager-Eheim 150 w cu termostat reglabil de la 18 - 34 g C(rar folosit)

Pompa aer Resun Ac9603( Debit: 4.5 l/min\debit reglabil\2 iesiri)

Warmtone Food Timer posibilitate la 6 mese zi\noapte

1 difuzor eheim folosit pt pompa aer

1 decor gen stanca cu piatra de aer si ies bulele frumos din ei

1 decor cufar cu bijuteri la care ii se ridica la un interval capacul si ies bule aer

2 plante artificiale

1 casuta care gasduieste 1 peste viu mai mereu

2 pietre marmura

1 decor gen castel ,negru

30-40 kg de piestri rosiatic si pietris blue

1 termometru

PS:inca nu am gasit un colant pt spatele acvariu care sa imi placa mult

Si acum cu pesti

1 scalar maricel primit ca donatie

1 fosilis de 20-23 cm

11 carasei din care Carassius Auratus,CArasei Oranda si unu caras corcit cu Caras telescop

Mancare le dau un meniu asa ,bobite troco2 scrie ca au vitamine A,D,E,fulgi Tetra MIN si niste viermi uscati cam cat 1 bob de grau,toate astea le bag intr-un tub le mixez ca pe shaker si le da food timerul detoate deodata

Multi zic ca 1 caras are nevoie de 5o l apa,sau minim 35,eu zic ca daca specii rare de nevertebrate,animale etc sau adaptat la seceta,frig etc asa si caraseii mei crescuti de mici s-au adaptat la acvariu de 180 L

Va astept cu parerile ,indrumarile

Cu permisiunea ta am si eu cateva observatii de facut punctual k ma stiti doar k asa vorbesc eu:
1. plantele artificiale... sunt ca bibelourile pe care sigur le urasti... sunt kitci-uri, mai bine inlocuiestele cu plante adevarate;
2. Incearca sa eviti combinatia scalar-caras, poate dai scalarul si cativa carasi k sa iti traiasca restul bine. Tu vrei sa iti prospere nu sa supravietuiasca, daca intelegi;
3. Nu face confuzie intre adaptare si evolutie (referitor la ce spuneai despre nevertebrate, animale etc). acele animale s-au adaptat la mediu prin evolutie.... adica de-a lungul a mii, poate chiar zeci de mii de ani (la nevertebrate chiar mai mult), iar carasii tai s-au "obisnuit" cu acvariul tau probabil in mai putin de 2 ani.... intelegi?
Trebuie sa recunosc ca ai aparatura buna, e pacat sa nu profiti de ea si  sa iti faci un acvariu "de moare lumea". Multa bafta si ape limpezi

Gott mit uns!

6 Editat de badboy20cm (2011-01-31 16:26)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

:melc Salutare

Plante as fii luat cu gramada (naturale) dar astia sunt mancaciosi rau si papa tot iar sambata abia am fost la cumparaturi si am luat cele 2 artificiale.Abia ce am aflat despre o planta care s-ar putea sa reziste .
1 fir de anubiansu  era 25 ron ,avea 3 frunzulite ,m-am gandit ca dau banii aiurea pe ea ,daca pe viitor gasesc pe aici pachete de plante naturale ,o sa cumpar nu-i bai.

Scalarul o sa incerc sa vedem pe cine gasesc sa il dau la schimb pe ceva,o buturuga etc.

Si legat de nr carasilor ,de dat nu pot sa ii dau ,mi-e greu, dar vreau sa le imbogatesc si mai mult filtrarea apei ca sa nu sufere de vreo boala,voi suplimenta cu siporax.

CE sa zic ,daia sunt incepator,m-ai am de invatat si sunt bine venite sfaturile voastre


Imi place cum sunt primit aici pe forum ,vreau sa zic ca este al 3 forum pe care m-am inscris in decursul la 2 zile.Am intrat pe aquarium,aici nu am ce sa zic de rau ,m-a intampinat decat 1 coleg, dupa studiat un pic forumul este cam mort(inactiv)nu mai este lumea activa, foarte foarte putini la modul general ,multe anunturi vechi.
   PE forumul acvaristica ,sincer dezamagit total ,cred ca este numai moderatorul si 5-6 colegi de  ai lui ,pentru ca abia am intrat m-am prezentat ca si aici si hop in loc sa imi dea sfaturi sau bine ai venit ma avertizeaza ca i s-a parut lui ca am tenta de mirc ,apoi am postat un anunt cu vand acvariu si a doua zi am lasat 10 ron la pret ,hoop domnu moderator ca am incalcat iar nu stiu ce ,ca sunt obligat sa scad pretul cu minim 10%.
   Macar de era regulamentul pus asa ,la vanzari sa fie sus acolo in topic,la restul la fel in fine dejamagit.
   Aici vad ca lumea este m-ai calda ,m-ai primitoare ,intelege ca sunt incepator si vor sa ma ajute

7 Editat de Baracuda (2011-01-31 18:50)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Ma bucur ca apreciezi acest forum, ca fiind mai bun decit altele (ar fi fost bine sa nu le dai numele). Prezenta ta aici va fi benefica, in masura in care iti vei insusi sfaturile primite de la colegi, in asa fel incit, sa evoluezi. Asta este scopul unui astfel de forum.
   Acum ca ne cunoastem, am si eu o curiozitate: ce inseamna "20cm", particula care face parte din nick-ul tau? Badboy, am gasit in dictionar, m-am lamurit! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

lol  lol  lol  lol  va omoara curiozitatea dl Radu ?

9

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

costyy_78 A scris:

lol  lol  lol  lol  va omoara curiozitatea dl Radu ?

   Dar pe tine? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Numa la prostii va sta gandul ...  :fbr  :pp  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol Eu totusi cred si sper ca se refera la personajul asta ... http://img196.imageshack.us/img196/8291/12963507583205ft0hpim34.jpg ... dar daca nu am dreptate ...???  hmm  :sok  :stupid

11

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Mr_BigOlyMan A scris:

Numa la prostii va sta gandul ...  :fbr  :pp  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol Eu totusi cred si sper ca se refera la personajul asta ... http://img196.imageshack.us/img196/8291/12963507583205ft0hpim34.jpg ... dar daca nu am dreptate ...???  hmm  :sok  :stupid

   Mai, mai, mai! Cu atitia prieteni, nu mai am nevoie de dusmani! lol  :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de iuliana-24 (2011-01-31 19:27)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Buna si bine ai venit
pacat  sunt foarte frumosi,dar imi este mila de ei.Se vad frumos ,dar cum bine ai aflat se pare ca incep  sa apara si problemele, chiar daca tu incerci sa ignori sau o iei in gluma,nu-mi lua parerea, in nume de rau ,dar ce-i  acolo este o bomba cu ceas.Mai bine mai faci un acvariu sau mai renunti la ei.Asta, in cazul in care vrei sa le fie bine. :acv

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

20 cm =20 cm records (music records) fan paraziti  ^:)^

iuliana-24 nu am dece sa ma supar ,doar am cerut pareri,sfaturi .

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

ma bucur ca nu te-ai suparat,dar sincer vorbind,trebuie sa faci ceva :froll

15 Editat de Baracuda (2011-01-31 20:12)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

badboy20cm A scris:

20 cm =20 cm records (music records) fan paraziti  ^:)^

iuliana-24 nu am dece sa ma supar ,doar am cerut pareri,sfaturi .

Multumesc pentru raspuns! Si eu si "binevoitorii" mei prieteni, ne-am luminat si ne-am linistit! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

bradraqua A scris:
badboy20cm A scris:

20 cm =20 cm records (music records) fan paraziti  ^:)^

iuliana-24 nu am dece sa ma supar ,doar am cerut pareri,sfaturi .

Multumesc pentru raspuns! Si eu si "binevoitorii" mei prieteni, ne-am luminat si ne-am linistit! lol

  da...chiar asa ..am rasuflat usurati  lol  lol  lol

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

:pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls  :pls   :sok
Chiar asa ...

Bine bine dar cu acvariul cum stai, noutati ceva ... ? :fconf

18 Editat de Horia (2011-02-01 12:06)

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Salut si bine ai venit!  Nici nu iti inchipui cate informatii nepretuite o sa gaseste la ai nostri colegi. Si eu sunt intr-o continua documentare si tin sa multumesc tuturor celor care au dat un umar, pardon un post de ajutor.
Acum referitor la acvariul tau si eu am unul identic (180l) si pot sa spun ca arata mult mai frumos plantat cu plante de diferite nuante si condimentat cu pestisori foarte vioi si colorati (neoni, rhodostomus, colisa, betta, rasbora si multi altii - dar foarte mare atentie la asociere - ) dar totodata te inteleg si pe tine fan carasei sunt foarte dragalasi dar e si munca dupa ei  big_smile
Cu acel monstru, fosilles am avut intamplari neplacute am avut un acvariu de betta si 3 fossiles si banuiesc ca ai vazut ca ziua dorm si noaptea bantuie, ei bine ai mei seara de seara dadeau la propriu had shoot la betta, dimineata ii gaseam morti, incovoiati si o pata mare alba in jurul capului. Cand am vazut ca ei sunt vinovatii i-am scos din acvariu si sa vezi minune m-au ''muscat'' lasandu-mi doua puncte intre degetele de la mana dreapata si o usturime care a persistat pe parcursul intregii zile


Si un pic de OFF TOPIC referitor la 20 cm Records - ''nu sunt cu capu-n nori am in cap norii de fum''.

Numai bine si sa auzim numai lucruri bune.

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

Noutati am mai cumparat aspirator de la sera pt pietris si un set de carbuni activ de la tera ,asta pana vor aduce siporax ca nu aveau.

20

Re: Bine v-am gasit Dragii mei

sal deci in primul rand BINE AI VeNIT .
nu comentezdecizia ta de a tine carasii dar gadeste-te la finantare ....eu sunt om de afaceri ..iar sa rin atatia carasi chiar si singuri in acvariu ....e cam scump...si nu se dezvolta frumos ....mai ales cu scalarul ala agresiv ...eu vreau sa tin 5-6 carasi singuri in acvaiu de 150l ma gandesc daca  sa las si 2 per de gurami langa ei in per intermediara reproducerii guramilor .. scz de cicaleala dar ...prefer sa ma pomenesti acum decat sa regreti mai tz

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic