Subiect: Anomalie Carasel sau Boala?posibil tumoara?

Salutare dragi mei

Un carasel din cei 11 buc,cumparat de mic ,care el defapt a fost negru complet si acum este galben albicios,asta de vre-un 1an jumate ,i-a iesit cam acum 6-7 luni o umbflatura pe codita de sus,aproximativ 1 cm .DUpa cam 2-3 saptamani ia disparut ,iar acum a reaparut .
Inafara de acea umflatura nu are nici alt semn de boala ,nu i s-a marit acea umflatura,mananca,inoata normal dar ma ingrijoreaza ca nu ii mai trece .Privita asa pe o parte, pare decat o umflatura ,pe celalta parte este normal nu este umflat nimic dar se vede un punc negru sub piele cam jumatate de bob de orez.L-am luat in paleta ca sa pun mana pe acea umflatura!La atingere este tare ,nu este gen basica moale
Am tot cautat pe alte forumuri genul asta de boala ,dar nimic .Nu vreau sa indop pe saracu carasel cu medicamente fara sa stiu exact ce are .
Caraselul este ceva gen telescopic.

Re: Anomalie Carasel sau Boala?posibil tumoara?

Buna si bine ai venit!
am cautat si am vazut  acvariul tau dar este ffffff mic la ce ai tu acolo,11 carasei in 180L si tinind cont,care este parerea ta,despre adaptarea lor la un mediu mai mic decat ce le trebuie lor,  sincer nu stiu ce sa-ti zic.

Re: Anomalie Carasel sau Boala?posibil tumoara?

Lasand restul la o parte doar acel caras are problema,ceailalti perfect sanatosi .