1 Editat de tibi59 (2011-02-01 20:06)

Subiect: malawi 430 l

m-am intors la ciclide
acvariu 430 l doua neoane de 36W(philips blue si osram)
doua filtre unul home made de 25 l tip filtru pt iaz cu burete icnele ceramice si carbune activ, debit 1400 l/h, si un tetrate ex 1200
Aulonocara Rubin Rouj 6buc
Aulonocara sp. O.B. 6buc
Aulonocara “eureka” 4buc
Aulonocara jacksoni mbenj 4buc
Aulocara firefish 2 buc
Mailandia Esthere 25buc din acestea trebuie sa vind daca le pot prinde
Labeothropheus Trewavasae 4buc
Labidochromis Hongi SRT 5buc
Sciaenochromis Fryeri Iceberg 4buc
Protomelas Taeniolatus 4buc
Capadichromis Ivory 4buc

Pseudotropheus Crabro 4buc
Pseudotropheus Acei Ngara 5buc

filmulet
[youtube][/youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dJEmLQSb3gk
citeva poze

2 Editat de Baracuda (2011-02-01 16:41)

Re: malawi 430 l

tibi59 A scris:

m-am intors la ciclide
acvariu 430 l doua neoane de 36W(philips blue si osram)
doua filtre unul home made de 25 l tip filtru pt iaz cu burete icnele ceramice si carbune activ, debit 1400 l/h, si un tetrate ex 1200
Aulonocara Rubin Rouj 6buc
Aulonocara sp. O.B. 6buc
Aulonocara “eureka” 4buc
Aulonocara jacksoni mbenj 4buc
Aulocara firefish 2 buc
Mailandia Esthere 25buc din acestea trebuie sa vind daca le pot prinde
Labeothropheus Trewavasae 4buc
Labidochromis Hongi SRT 5buc
Sciaenochromis Fryeri Iceberg 4buc
Protomelas Taeniolatus 4buc
Capadichromis Ivory 4buc

Pseudotropheus Crabro 4buc
Pseudotropheus Acei Ngara 5buc

filmulet
http://www.youtube.com/watch?v=dJEmLQSb3gk
citeva poze

   Frumos acvariu, un pic suprapopulat dar e loc de mai bine! Ce pH si duritate ai in apa?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: malawi 430 l

cu timpul cum cresc se va reduce personalul
ph 7.5 duritate 16

4 Editat de Baracuda (2011-02-01 19:22)

Re: malawi 430 l

tibi59 A scris:

cu timpul cum cresc se va reduce personalul
ph 7.5 duritate 16

Cum explici asocierea unei duritati 16 la un pH 7,5, mie mi se pare cam mare diferenta si nu inteleg de unde provine nivelul duritatii. Rocile nu par sa fie calcaroase iar un pH 7,5 este cam mic pentru o astfel de duritate. La duritatea de 16 (care este buna pentru pestii tai), ar fi fost normal un pH cuprins intre 8-9, ideal 8,5.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: malawi 430 l

E ok si nou amenajare, dar era muuult mai frumoasa cea veche. Avea culoare, dinamism, noul decor pare foarte..."mort". Oricum, numai bine micutilor :fok

Etiamsi omnes, sed non ego.

6 Editat de Andi66 (2011-02-01 19:46)

Re: malawi 430 l

Frumos Tibi, imi place mult peisajul. Banuiesc ca fundalul este facut de tine, pentru asta va trebui sa cresti un pic duritatea apei deoarece, asa cum spunea si dl. Radu pietrele nu sunt calcaroase iar in privinta PH-ului sunt de aceeasi parere. Adica la o duritate a apei mai mare decat este normala, PH-ul trebuie sa creasca si el peste valorile normale. Poate nu este chiar atat de precis tesul pe care l-ai facut, ai putea sa-l repeti.
Iar ca sa cresti duritatea fara a fi nevoit sa bagi pietre calcaroase poti folosi si cochilii de scoici si/sau melci pisate si puse intr-un saculet din plasa pe care il poti ascunde undeva printre pietre. Poti incepe introducerea sparturii progresiv si concomitent cu teste de duritate, astfel incat sa te opresti la o duritate convenabila: apa din Malawi are pH-ul intre 7,5-8,6 ; KH intre 180-220 ppm si GH intre 15 si 25 dgh.
Ce sa spun, imi place mult cum l-ai aranjat si astept evolutii viitoare, poate fac si ceva achizitii de la tine pe viitor, cand vei avea pui.
Ai toata stima mea pentru tot ceea ce faci. Multa bafta si sa auzim numai de bine!  :noroc

PS: editeaza-ti textul de la inceput unde ai postat link-ul cu filmuletul ca sa-ti apara direct si pentru asta este butonul de "youtube", adica [youtube]link[/youtube]

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7 Editat de tibi59 (2011-02-01 20:19)

Re: malawi 430 l

Apa este din fintina mea la care duritatea a fost masurata la directia apelor. Este drept ca ph am masurat cu hitie turnesol cam veche si poate de aici diferenta. Este adavarat fundalul este facut de mine nu este calcaros dar si cimentul mareste duritatea apei dupa cite stiu eu.. Am mai bagat putin nisip din pietris calcaros, alb in cel pe care-l vedeti dar este foarte fin si nu am avut curajul sa bag mult, dar mai am un sac si pot pune citeun pic
Cezara. acest desing este copiat dupa mediul lor natural din lacul Malawi pe care l-am vazut pe youtube + asa sunt mute ascunzisuri pt pesti. Multumesc pt aprecieri si sfaturi :noroc

Re: malawi 430 l

Jos palaria Tibi, malawi-ul tau are darul de a atrage si capta privirea. Filmuletul prezinta pesti jucausi, deci fericiti.Merita sa urmarim evolutia acvariului. Felicitari!!!
Apropo, pe aceasta cale iti multumesc si pentru decorul pe care mi l-ai facut. Ai mana buna.
Salutari.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

9

Re: malawi 430 l

Inteleg, ai vrut sa mergi cat se poate de mult pe ideea de acvariu biotop. E chestie de gusturi, oricum nici acesta nu este urat :fbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

10 Editat de tibi59 (2011-02-02 09:56)

Re: malawi 430 l

Multumesc
ce se vede aici am incercat sa reproduc
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xVVKQDIkkks[/youtube]

11

Re: malawi 430 l

tibi59 A scris:

Apa este din fintina mea la care duritatea a fost masurata la directia apelor. Este drept ca ph am masurat cu hitie turnesol cam veche si poate de aici diferenta. Este adavarat fundalul este facut de mine nu este calcaros dar si cimentul mareste duritatea apei dupa cite stiu eu.. Am mai bagat putin nisip din pietris calcaros, alb in cel pe care-l vedeti dar este foarte fin si nu am avut curajul sa bag mult, dar mai am un sac si pot pune citeun pic
Cezara. acest desing este copiat dupa mediul lor natural din lacul Malawi pe care l-am vazut pe youtube + asa sunt mute ascunzisuri pt pesti. Multumesc pt aprecieri si sfaturi :noroc

   La urma urmelor este un acvariu foarte frumos, iar parametrii pot fi reglati in timp. Felicitari! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: malawi 430 l

poza nr. 5 este geniala...foarte mult loc de ascuns pentru ''micuti'', un acvariu foarte frumos prin simplitatea aranjamentului. bravo  :apl

Multi vad, putini cunosc !

13

Re: malawi 430 l

au aparut algele si au mai crescut  micutii. am redus din efectivul M esterae 13 simai trebuie sa prind 11 din ei.
citeva poze cu telefonul

14

Re: malawi 430 l

bravo  :apl , acum cu alge crescute pe pietre chiar arata ca la ''mama lor''

Multi vad, putini cunosc !

15

Re: malawi 430 l

Ceva frumos...  :apl
Tibi Baci, trebuie sa facem o excursie pana la Mures ca sa vedem acvariul pe viu.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16

Re: malawi 430 l

da , daca treci pe la Tg-Mures esti bine venit

17

Re: malawi 430 l

Super acvariul ! Bravo tibi ceva frumos

18

Re: malawi 430 l

cateva pimplanuri cu "locatarii"

19

Re: malawi 430 l

a mai trecut o luna

20

Re: malawi 430 l

moon light 2x30 cm albastru
50 cm alb