Subiect: buna tuturor

va salut pe toti si bine v-am gasit.am si eu un acvariu cam micut momentan pentru 3 carasii, 4 sanitari ,2 ancitrusi si inca 2 micuti care nu stiu cum se numesc.am un incalzitor in acvariul de 45 de litri, un filtru boyu submersibile  sp-100L o broascuta ca decor un lemn, ceva scoici,pietris,si 2 flori artificiale .

Re: buna tuturor

astept orice sfat bun din partea voastra

Re: buna tuturor

Salut Dane si bun venit, treceti locatia la profil pentru a sti lumea de unde esti.
In alta ordine de idei, acvariul tau este foarte mic la ce pesti ai (numai unui caras i-ar trebui vreo 40 l de apa), am vazut in poza parca si un neon, peste care nu e potrivit deloc cu carasii si chiar ma mir ca mai traieste (multe zile nu va mai avea. Si filtrarea ta este foarte slaba, dupa cum se vede din poza sau acvariul nu este inca ciclat.
In rest numai bine si ape limpezi

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: buna tuturor

a murit neonul astazi.as vrea sa-mi fac acvariul mai frumos.recomandat-mi un filtru bun si ceva pentru oxigenarea apei mai bun.pentru un acvariu de 100-150 de litri

Re: buna tuturor

Filtrul pentru care vei opta (indiferent ca va fi intern sau extern, cele externe se spune ca sunt mai bune din multe puncte de vedere), trebuie sa aiba un debit de cel putin 4 ori capacitatea acvariului in litrii. Daca cauti vei gasii pe forum multe subiecte legate de filtre si in sectiunea vanzari poti gasi chiar si produse la preturi acceptabile.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

6 Editat de Baracuda (2011-02-02 11:21)

Re: buna tuturor

dan zichi A scris:

va salut pe toti si bine v-am gasit.am si eu un acvariu cam micut momentan pentru 3 carasii, 4 sanitari ,2 ancitrusi si inca 2 micuti care nu stiu cum se numesc.am un incalzitor in acvariul de 45 de litri, un filtru boyu submersibile  sp-100L o broascuta ca decor un lemn, ceva scoici,pietris,si 2 flori artificiale .

   In stadiul in care esti, banuind ca nu-ti permiti sa achizitionezi un acvariu mai mare, cel putin deocamdata:
   1. Decide ce pesti vrei sa pastrezi (eu iti propun, datorita dimensiunilor acvariului, sa renunti la carasi si sa te orientezi catre niste pesti mici, 3-5 cm, din care vei tine in jur de 6-8)
   2. Scoate tot ce inseamna scoici, acestea cresc duritatea apei, lucru de care nu ai nevoie.
   3. Scoate tot ce inseamna decor artificial si plante artificiale, acestea contribuie la o imagine rupta de realitate a acvariului.
   4. Daca vei intelege si vei da curs acestor sfaturi, echipamentele pe care le ai in prezent, vor fi suficiente pentru mentinerea unui echilibru onorabil in acvariu.
   5. Poti pastra un singur caras (nimic altceva), situatie in care acvariul va fi oarecum in regula.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!