1 Editat de BIBESCU (2011-02-26 04:40)

Subiect: Salut

Sunt Bibi din Constanta , am un acvariu de colt capacitate aproximativ 170 l , home made , capac acvariu tot home made cu 3 neoane Aqua medic plant grow de cate 18W,
substrat de la Jbl , pietris de rau granulatie 3-5 mm , pesti aproximativ 50 buc de diferite dimensiuni ( molly , guppy, xipho, pleco), 2 filtre externe, 1 tetratec ex 600 si un altul home made din tub pvc cu un powerhead Sunsun de 900 l/h.

2

Re: Salut

Pacat ca il vinzi

3

Re: Salut

Frumos acvariu,bine ai venit:)

Ciclare usoara si rapida!

4

Re: Salut

multumesc , bine v-am gasit . Il vand doar ca sa imi pot construii un nou acvariu ceva mai mare ( 350-400l ).
ImI scuze ca nu am pus pozele in ordinea lor cronologica

5

Re: Salut

intrebare intrebatoare ....sunt tare curios ...fara sistem co2 ?
Daca este fara sistem co2 de cant timp il ai plantat ?

6

Re: Salut

Frumos acvariul! multa bafta incontinuare  wink

7

Re: Salut

fara CO2 , am renuntat de 1 an la el , momentan tin plantele doar cu fertilizanti lichizi adaugati saptamanal la schimbarea apei. Acvariul este plantat de 1 an si jumatate (aprox).

8 Editat de BIBESCU (2011-02-03 01:54)

Re: Salut

asa arata knd aveam CO2-ul, din pacate multe plante m-au parasit odata cu CO2-ul

9

Re: Salut

salut si bine ai venit! frumos acvariu :sok

10

Re: Salut

Intre timp am trecut la un acvariu nou de 360 l home made asa ca m-am simtit dator  smile  sa postez si sa va arat ce a iesit.
Acvariu - 110L x 60l x 55h
             - sticla 10mm lipita cu silicon Den Braven negru
             - fundal vopsit cu spray negru

Suport  - home made din pal de 18 mm si blat de bucatarie de 5 cm
             - picioruse reglabile pe inaltime
             - sub acvariu am pus covoras din izolator de 1,5 cm aproape identic cu
              cu cele dedicate

Capac - home made din plastic folosit in publicitate( panouri) impartit in 2 pe
             latime pentru un acces mai eficient in acvariu , date fiind latimea si
             inaltimea acvariului.

Iluminare - 8 tuburi T5 osram 865 de cate 24W fiecare fiind prevazut cu
                 reflector din jgheab din plastic colat cu folie reflectorizanta.
             
Program iluminare - 10.00 - 23.00 - cu 6 neoane
                                14.00 - 18.00 - cu 8 neoane

Substrat - 3 pungi Florapol JBL 700g si peste 25 kg pietris maro din Hornbach,
                 urmand sa mai adaug inca 15 kg in viitorul apropiat

Decoruri - 2 buturugi luate din pet shop si un butuc de vita de vie , 2 nuci de
                 de cocos cateva pietre de cariera( nu sunt calcaroase) taiate
                 cumva gen felie si 4 tigle asezate astfel incat sa ofere scorburi
                 pentru ancistrusi si pleco.

Plante    - cate am reusit sa adun de la cunoscuti , pe viitor ma voi hotara ce
                pastrez si ce nu

Fertilizare - micro si macro de la Cristi Ionescu , 10 mm din fiecare, zilnic si
                 aditie de CO2 fara numar cat sa-mi indice test-ul permanent de
                 la JBL un ph intre 6,8 si 7,0.
                 
Pesti  - 15 molly , 20 gupii , 2 ancistrusi , 2 pleco , 1 betta , 1 corry
            Dupa ciclarea completa toti pestii vor fi inlocuiti si voi lua neoni .

Filtrare - 1 filtru extern Tetratec ex 600 si 1 filtru intern Aquael Fan 2

Incalzitor - Resun 200W

11

Re: Salut

Frumoasa evolutie.
Putin cam saracacios din punct de vedere al florei si cam haotic aranjate plantele, dar cu mare potential. Din punct de vedere al peisajului l-as vedea mai potrivit pentru scalari, dar alegerea asta iti apartine in totalitate. Despre filtrare nu pot sa-ti spun decat ca este extrem de insuficienta, daca ti-as spune ca te-ai grabit in a starta un acvariu asa de mare si nu ai toate accesoriile coespunzatoare, poate ca te-ai supara....
Pe langa acel ex 600 iti mai trebuie cel putin un filtru extern cu un debit de 900-1000 l/h. Despre aditia de CO2, ma gandesc ca folosesti EasyCarbo pentru ca nu ai mentionat ca ai avea o instalatie, ceea ce la volumul acvariului in mod sigur iti va trebui. Aditia de CO2, folosind EasyCarbo, pentru volumul acvariului tau, mi se pare cam costisitoare, iar din punct de vedere al nevoilor plantelor, insuficient.
Astept evolutii viitoare si sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12 Editat de sTTTk (2011-04-03 03:02)

Re: Salut

Frumos acvariu, cu un mare potential.
Eu daca as schimba ceva la el ar fi filtrarea : as pune un eheim 2228 sau jbl e1500 cu medii bio de calitate.

Multi vad, putini cunosc !

13

Re: Salut

BIBESCU A scris:

                 aditie de CO2 fara numar cat sa-mi indice test-ul permanent de
                 la JBL un ph intre 6,8 si 7,0.

Are Andi!
Bun venit constantene! se ingoasa randurile celor de la mal de mare! Bravo!
CUm spune si Andi,esteica,aranjarea plantelor si inbunatatirea filtrari,aste mai trebui revizuite!

14

Re: Salut

Stiu ca trebuie amenajat cu gust doar ca momentan nu am toate plantele pe care le doresc si in cantitatea necesara , motiv pentru care le voi tine pe acestea doar ca sa nu ma umplu de alge. Din plantele actuale mai mult de jumate vor pleca inapoi la proprietar. Legat de filtrare , sper sa fie suficienta deoarece intentionez sa am 20 de neoni si 4-6 ancistrusi.
     Folosesc o instalatie de CO2 ( butelie 2l , reductor chinezesc(praf) si un difuzor ceramic( urmeaza un reactor).

15

Re: Salut

Revin cu cateva fotografii si cu rugamintea de a ma sfatuii cum sa-l coafez, dat fiind ca plantele au ramas plantate cum s-a nimerit la inceput.

16

Re: Salut

In prezent

Re: Salut

Salut!
Arata bine acvariul tau.

18

Re: Salut

frumoasa evolutia ta ,felicitarile mele

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

19

Re: Salut

Foarte frumos :sok

20

Re: Salut

multumesc baieti  ^:)^