1 Editat de allexya (2011-02-03 21:42)

Subiect: viermi in acvariu

Pentru ca nu aveam destule motive pentru care sa ma satur de problemele specifice acvaristicii, a mai aparut una mare si draga.

Sa imi pice ochii astazi cand vad un vierme mare si frumos plimbandu-se linistit pe geamul acvariului. Am banuit initial ca e planarie. Unde e una sigur sunt mai multe  :stupid Eu stiam ca apar in special in acvariile cu creveti, de unde mama masii au poposit la mine?
Stiu si ce le provoaca, mancarea excesiva chestii de genul asta, pai de unde?? ca abia le dau 3 fulgi pe care ii linseaza pana ajung pe substrat.

Are cineva vreo idee pana nu decid sa arunc la gunoi tot, de unde au aparut minunatiile de viermi si ce pot face sa scap de ei?

LE: dar daca nu e planarie? am mai vazut pana acum si semana dar.... n-am vazut chiar asa de multe. Era un vierme relativ subtire, nu foarte gros, lung de vreo 3-5mm cu un cap putin mai lataret. am vrut sa il prind cu minciogul dar s-a "rupt" imediat

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: viermi in acvariu

Buna, pentru a fi ajuta-ta cat mai urgent si corect, pune niste poze sau da mai multe detalii (marime, culoare)

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3

Re: viermi in acvariu

poze nu am, am prins-o imediat si nu stiam ca se va rupe in 2 asa de usor. era cam de 3-5mm alba

pe net am gasit o poza a unei planarii si ca forma este identica cu ce am gasit eu . pozele nu sunt ale mele sunt de pe net dar identice cu ce am gasit eu

http://clean-water.uwex.edu/pubs/clipart/images/CRITTER/original/PlanariaOrFlatworm.jpg
http://img.webme.com/pic/a/aquaristik-im-keller/planarie1n.jpg

http://crusta.de/wp-content/uploads/2007/11/planarie101.jpg

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: viermi in acvariu

prima poza este superba lol  lol  lol
PS. Alexandra ești un adevărat "magnet " de belele :scry

5

Re: viermi in acvariu

presupun ca poti scapa de ei (nu e singurul) prin schimburi mai masive de apa
si cu o mai buna aspirare a substratului
cu ei am avut probleme odata cind mau lasat fara staurogyne in acvariu
ps. si acum am in acvariu la creveti in care ii tin sub control cu o aspirare buna in substrat
chiar daca e bine plantat si cu plante gen gazon

poti bricola o ustensila, furtun cu diametru de genu celor de aerare cu o tija metalica mai lunga cu 2 ..3 cm(pina la adincimea pe care vrei sa o aspiri) cu care agiti pietrisul usor

6

Re: viermi in acvariu

da paul  lol  lol in ultima vreme numai belele am, nu numai cu acvariul. Cred ca stiu eu de unde mi se trage, cine ma injura draceste si imi ureaza de "bine'  roll

claaar nu este singurul, dar stiam ca este mai mult sau mai putin specific acvariilor cu creveti, ca neonii si alti pesti ii mananca. pai eu am ramirez, neoni si tot scapa vii? lol si nici nu hranesc mult,mai am si melci de subtrat sa manance ce ramane in plus (desi niciodata nu ramane)


o sa fac curatenie mai des si mai bine ce d-zeu sa fac. asta pana imi iau lumea-n cap si renunt la tot

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7

Re: viermi in acvariu

De ce nu iți iei un porcușor de guinea?....uite aici ce băiețel mi-am luat , asta ca sa mai schimb atmosfera și sa înlătur stresul tongue

8

Re: viermi in acvariu

oooo ce scumpiiiii  :flove  :flove uite ce labute mici are piticania  :flove

si eu sa imi iau o fetita sa le facem cunostinta?  :noroc

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

9

Re: viermi in acvariu

acum am vazut ca i-ai desenat picioruse viermisorului  lol  lol  lol  lol  esti incredibil paul  lol  lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: viermi in acvariu

...în sfârșit!!!! lol  lol  lol  lol  lol  lol

11

Re: viermi in acvariu

se vede ca te iubeste lumea, cum pica toti numai pe topicul tau nu voi intelege lol lol lol

vai i-ai facut si gurita lol lol lol de ar fi asa haiosi si in realitate lol lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12

Re: viermi in acvariu

lol  lol  lol  lol  lol este al 6-lea  lol  lol  lol  lol ...am avut și doua tipe pe vremuri lol  lol  lol  lol  lol

13

Re: viermi in acvariu

lol  lol  lol ar trebui sa primesti premiul de Mister Popularitate, aduni cei mai multi novici  lol  lol  lol  lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

14

Re: viermi in acvariu

...și tu de Miss Belea...se țin de tine belele scai! lol ....sa fi tu sănătoasă :sok  :kiss

15

Re: viermi in acvariu

lol  lol nici sanatoasa nu sunt, am la belele de nu mai stiu de ele  roll pana la urma cred ca va trebui sa vand acvariul sa am bani de medici  roll asta ca o paranteza mai sumbra tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

16

Re: viermi in acvariu

pfuai daca erau un pic mai mari ii colectai si ii vindeai ca hrana vie pentru pescari, scoteai si tu un ban cinstit.

alexa eu zic sa incerci si metoda asta mai radicala. ia pune doua linguri de apa sfintita in apa acvariului. un amic a incercat si a mers dupa ce timp de o saptamana ia murit in fiecare zi cate un peste ( guppi ). o fi adevarat nu o fi incercarea nu dauneaza cu nimic.

17

Re: viermi in acvariu

coco pe bune? serios ca nu m-am gandit la asta, poate scap si de alge lol ca si asa au venit toate deodata, am ajuns sa cred ca sunt blestemata

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

18

Re: viermi in acvariu

''crede si nu cerceta''
incearca ce te costa? 2 minute maxim. eu cred ca nu e asa de mult poate pentru un lucru care va face mult.

19

Re: viermi in acvariu

am sa incerc clar, poate stropesc si tot ce a fost atins de o anumita persoana si a avut de-a face cu un anumit oras, poate scap de toate belele care au venit buluc.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

20

Re: viermi in acvariu

lol  lol  lol cheamă un popa și f-ai și feștanie lol  lol  lol  lol