Subiect: cabomba aquatica cu alge

salut mi-am luat si eu dintr-un petshop din ploiesti o planta de acvariu cabomba aquatica si are pe frunze ceva ...un fel de puf as vrea sa stiu daca sunt alge si cum pot scapa de ele :pls  :pls  :pls

Re: cabomba aquatica cu alge

o sa fac o poza si o sa o pun dar am citit un topic si sar pute sa fie Rhizoclonium cum as putea sa scap de ea???arata exact ca cea mai maro din poza urmatoare

Re: cabomba aquatica cu alge

Salut irinel171, nu inteleg de ce ai luat plantele daca ai vazut acel puf pe ele? Daca e intra-devar ce spui tu ca este, pentru combaterea ei ai nevoie de schimburi dese de apa, cresterea nivelului de CO2, tratament nutritiv pentru plante, curatarea acvariului, sau poti pune creveti Amano, o vor manca cu placere.
Dar cel mai bine si mai sigur ar fi sa renunti la planta aia si sa cumperi ceva sanatos si eventual sa fi mai atent pe viitor

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

4 Editat de Paul Hencz (2011-02-05 01:59)

Re: cabomba aquatica cu alge

bitanu A scris:
Paul Hencz A scris:

Salut irinel171, nu inteleg de ce ai luat plantele daca ai vazut acel puf pe ele? Daca e intra-devar ce spui tu ca este, pentru combaterea ei ai nevoie de schimburi dese de apa, cresterea nivelului de CO2, tratament nutritiv pentru plante, curatarea acvariului, sau poti pune creveti Amano, o vor manca cu placere.
Dar cel mai bine si mai sigur ar fi sa renunti la planta aia si sa cumperi ceva sanatos si eventual sa fi mai atent pe viitor

Creveti Amano?! De ce recomanzi tocmai acesti creveti? Ai in acvariu asa ceva? Eu cred ca nu merita deloc pentru ca sunt rari, sunt scumpi, nu se inmultesc prin acvarii si sunt cam uratei. Fara suparare, dar acum doua luni nici nu stiai de existenta aditiei de CO2 in acvaristica. Sunt multi avansati care nu-si permit asemenea vietati. Legat de achizitionarea plantelor: nu  poti gasi plante 100% curate de la nimeni, tocmai de aceea trebuiesc curatate si tratate de boli, si paraziti (melci, alge, viermisori...). Eu am mai introdus in acvariu  si plante cu ,,resturi de puf" si acesta a  disparut de la sine. Repet: se repara cauza aparitiei si dezvoltarii algelor mai intai.

Chestia cu Amano era de fapt o gluma , dar intradevar le place acestor creveti, cat despre acum doua luni, sunt multe de spus. Eu am intrat pe forum pentru ca chiar imi place acvaristica si ma documentez zilnic in cat mai multe probleme si crede-ma mai am multe de invatat dar timp este berechet si nu ma las. In rest sunt perfect de acord cu tine.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

5 Editat de irinel171 (2011-02-05 11:31)

Re: cabomba aquatica cu alge

ms pentru soluti mentinez ca planta cand am cumparato nu se vedea sa aiba ''puf'' pe frunze

Re: cabomba aquatica cu alge

deci ce fel de lumina ar fi mai buna cea cu bec flourescent?

7 Editat de Ancistrus (2011-02-05 17:09)

Re: cabomba aquatica cu alge

Cea mai buna iluminare o poti face cu bec cuarţ cu metal halide, dar scumpa, mai ieftin poti face o iluminare cu neoane T5 965, dar astea sunt variante de iluminare buna pentru plante, deci nu te scapa de alge. Impotriva algelor iti mai trebuie si: multa rabdare, CO2, fertilizare buna si multe teste de apa. Suces!