1

Subiect: Probleme discus/slabire

Am urmatoarea problema:
acvariu 180 l plantat (mediu spre mult); printre locatari sunt si 2 DISCUSI 10-11 cm
Unul dintre ei sta numai retras si nu mananca(am observat o slabire mare la el)
Daca ma puteti ajuta cu ce ar putea avea si care ar fii tratamentul;mentionez ca cel de-al doilea nu are nici un simptom si este bine fericit.
Parametrii apa:NO3:25 ; NO2:0.5 ; GH 9; KH 6 ; PH 7.6

S-a facut un tratament in acvariu acum 2 saptamani cu decaris (fara nici o victima ; inclusiv ramirezi) la momentul respectiv discusii fiind separat in steril

"Oricât de putini am fi, tot trebuie sa ridicam steagul"

2

Re: Probleme discus/slabire

costyoo A scris:

Am urmatoarea problema:
acvariu 180 l plantat (mediu spre mult); printre locatari sunt si 2 DISCUSI 10-11 cm
Unul dintre ei sta numai retras si nu mananca(am observat o slabire mare la el)
Daca ma puteti ajuta cu ce ar putea avea si care ar fii tratamentul;mentionez ca cel de-al doilea nu are nici un simptom si este bine fericit.
Parametrii apa:NO3:25 ; NO2:0.5 ; GH 9; KH 6 ; PH 7.6

S-a facut un tratament in acvariu acum 2 saptamani cu decaris (fara nici o victima ; inclusiv ramirezi) la momentul respectiv discusii fiind separat in steril

Buna
i-ai tratat la steril si pe ei cu ceva?

3

Re: Probleme discus/slabire

nu in steril nu s-a facut nici un tratament

"Oricât de putini am fi, tot trebuie sa ridicam steagul"

4 Editat de imi (2011-02-06 02:18)

Re: Probleme discus/slabire

i_ mi da de gandit Capillaria,dar  poate infecta si ceilalti
incearca sa scazi pH_ul

5

Re: Probleme discus/slabire

imi A scris:
costyoo A scris:

Am urmatoarea problema:
acvariu 180 l plantat (mediu spre mult); printre locatari sunt si 2 DISCUSI 10-11 cm
Unul dintre ei sta numai retras si nu mananca(am observat o slabire mare la el)
Daca ma puteti ajuta cu ce ar putea avea si care ar fii tratamentul;mentionez ca cel de-al doilea nu are nici un simptom si este bine fericit.
Parametrii apa:NO3:25 ; NO2:0.5 ; GH 9; KH 6 ; PH 7.6

S-a facut un tratament in acvariu acum 2 saptamani cu decaris (fara nici o victima ; inclusiv ramirezi) la momentul respectiv discusii fiind separat in steril

Buna
i-ai tratat la steril si pe ei cu ceva?

   Ce si citi pesti mai exista in acel acvariu?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Probleme discus/slabire

pai ...2 scalari 4 ramirezi 2 sae si 6-8 cory
Nu cred ca este vorba de suprapopulare(filtrare hailea h12 + filtru intern tetratech 1000)

"Oricât de putini am fi, tot trebuie sa ridicam steagul"

7 Editat de Baracuda (2011-02-07 13:24)

Re: Probleme discus/slabire

costyoo A scris:

pai ...2 scalari 4 ramirezi 2 sae si 6-8 cory
Nu cred ca este vorba de suprapopulare(filtrare hailea h12 + filtru intern tetratech 1000)

   Poate ca ai dreptate, nu este vorba de suprapopulare, insa asocierea discusilor cu scalarii este periculoasa, pentru ca acestia din urma sunt vectorii transmiterii unor boli grave, discusilor. Te sfatuiesc sa citesti despre: Hexamita, Spironucleus Vortens, flagelatele care inafara parazitarii sistemului digestiv, provoaca boala "Hole In The Head", specifica ciclidelor. Evident ca discusul tau poate fi afectat si de alte boli: tuberculoza, gripa discusului, etc. Numai tu esti acela care, poti prin observatii, sa determini boala si in consecinta tratamentul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Probleme discus/slabire

Stiu de problemele asocierii cu scalarii dar pana acuma nu am avut probleme cu ei...
Cat despre factorul care il afecteaza "pe asta micu " nu stiu ce sa mai cred....singura lui problema fiind ca nu il vad sa manance si este mult mai slab(in zona burtii ) decat celalalt sau cei 2 din steril.
In schimb nu are nici un simptom...nici o pata...nici un punct nelalocul lui...nu pierdere de culoare...
A! era sa uit am observat ca dupa stingerea luminii nu mai sta retras ; acuma...nu as spune ca e nici de la lumina puternica (4 t5 )fiindca cel de-al doilea nu este afectat...
Am luat concluzia sa-l mai las acolo unde este si daca vad ca se agraveaza ceva sa-l separ

"Oricât de putini am fi, tot trebuie sa ridicam steagul"

Re: Probleme discus/slabire

costyoo A scris:

A! era sa uit am observat ca dupa stingerea luminii nu mai sta retras ; acuma...nu as spune ca e nici de la lumina puternica (4 t5 )fiindca cel de-al doilea nu este afectat...

Salut, unii Discus sunt mai adaptati la lumina puternica iar altii pot fii mai sensibili, dar 4 neoane T5 eu zic ca este lumina puternica si pentru cei mai adaptati, deci este o posibilitate sa aibe probleme din cauza ca il oboseste lumina prea puternica.
PS: Cam de la lumina asta au venit din salbaticie (si inca aici au reflectoarele camerelor de filmat pe ei):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NHgnnJiShRA&feature=related[/youtube]

10 Editat de Baracuda (2011-02-07 14:22)

Re: Probleme discus/slabire

costyoo A scris:

Stiu de problemele asocierii cu scalarii dar pana acuma nu am avut probleme cu ei...
Cat despre factorul care il afecteaza "pe asta micu " nu stiu ce sa mai cred....singura lui problema fiind ca nu il vad sa manance si este mult mai slab(in zona burtii ) decat celalalt sau cei 2 din steril.
In schimb nu are nici un simptom...nici o pata...nici un punct nelalocul lui...nu pierdere de culoare...
A! era sa uit am observat ca dupa stingerea luminii nu mai sta retras ; acuma...nu as spune ca e nici de la lumina puternica (4 t5 )fiindca cel de-al doilea nu este afectat...
Am luat concluzia sa-l mai las acolo unde este si daca vad ca se agraveaza ceva sa-l separ

   Citeste despre bolile pe care le-am enumerat si cauta sa identifici simptomele. Faptul ca nu suporta lumina, este un simptom al mai multor boli. Nu stiu de ce, dar eu cred ca este vorba despre gripa discusului. De asemenea este posibil, ca el sa fie mult mai sensibil la lumina puternica din acvariu, fapt care ii transmite o mare nesiguranta/stres si in consecinta nu iese la "zbor" si sa se hraneasca.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Probleme discus/slabire

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/7184/discus-deshidratat/
Am observat ca si alt user area ceasi problema care o aveam si eu ...un tratament cu decaris s-ar putea sa rezolve problema....al meu a inceput sa manance...nu asa mult cum ar trebui dar macar mananca big_smile

"Oricât de putini am fi, tot trebuie sa ridicam steagul"