1

Subiect: Va salut pe toti!

Buna ziua tuturor ,numele meu este Ciprian sant din Arad si am 35 ani,in copilarie  pe la 13-14 ani am avut un acvariu din acela cu rama de cornier cu sticla lipita cu chit de geamuri,aveam un bec de 100w care era si pe post de incalzitor fiind scufundat o treime in apa,iar cand am achizitionat si o pompa de aer numita la acea vreme vibrator am fost cel mai fericit cu toate ca facea un zgomot infernal,asa am inceput eu acvaristica dar nu stiu cum am terminat cu ea si dupa multi ani mai precis acum trei ani am fost intr-un mall si am vazut un acvariu hexagonal de 20 l pe care l-am si cumparat si asa m-am imbolnavit din nou,in prezent am patru acvarii dupa cum urmeaza:acvariul 1 este de 54l  cu capac, filtrare fluval 2 plus in care am tetrazone si neoni ,acvariul 2 este cu capac filtrare  fluval 2 plus in care am o armata de red cherry shrimp(rcs)acvariul 3 este de 25 litri filtrare sp 900 de la resun in care am 6 guppy si un mascul de betta,iar al patrulea acvariu este momentan la ciclat am sa vi-l arat peste o luna,am sa incerc sa v-a arat niste poze,scuzati claritatea ca sant facute cu telefonul mobil,ape limpezi.

Sa fii OM ii lucru mare!!!

Re: Va salut pe toti!

Salut Ciprian si bun venit. Acvarile tale sunt frumoase dar nu stiu daca din cauza claritatii pozelor, mi se pare ca in primele doua stai cam prost cu algele, sau poate ma insel. Oricum n-ai spus nimic de iluminarea folosita sau CO2 si fertilizanti, pentru ca vad ca plante ai destule. Ape limpezi

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Va salut pe toti!

Bine ai venit printre noi, speram ca aici sa te simti la fel de confortabil ca acasa.
In rest sa auzim numai de bine.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: Va salut pe toti!

Nu ,sa stii ca alge nu am dar din cauza calitatii pozelor se vede asa ,sper ca pe viitor sa imi achizitionez o camera foto digitala si atunci sa se poata vedea acvariile asa cum sunt in realitate,despre co2 le dau plantelor din bomba cu reactor ferplast iar fertilizanti folosesc easy carbo si profito de la easy life si fertilizant de seara NPK,iar lumina este de 18 w la cele de 54 l cu tub proflora si la cel mic de 8w cu lumina daylight(stiu ca este putin per litru dar deocamdata nu am gasit solutia sa introduc doua tuburi de 18w in acvariul de 54 l avand in vedere ca este de 60cm lungime si acesta este pus in diagonala) multumesc pentru primire! ^:)^

Sa fii OM ii lucru mare!!!

5

Re: Va salut pe toti!

salut si bine ai venit !

Re: Va salut pe toti!

Salutare si bun venit! O solutie zic eu ar fi sa pui la cel de 54l 2xT8 de 15W ca iti incap perfect.
Ape limpezi!

7

Re: Va salut pe toti!

O.K ce lungime au acele tuburi de 15w ???Da-mi si cateva firme de tuburi daca se poate sa stiu ce sa caut,multumesc  mult de sugestie! :sok

Sa fii OM ii lucru mare!!!

8 Editat de Ancistrus (2011-02-06 21:28)

Re: Va salut pe toti!

Salut cyp! Aici gasesti tot ce vrei: http://www.nevertebrate.ro/Iluminare-Tu … eb83e7276b Succes!

9

Re: Va salut pe toti!

Multumesc mult m-am lamurit ,am gasit tot ce am nevoie!

Sa fii OM ii lucru mare!!!

Re: Va salut pe toti!

Bine ai venit.
Eu iti recomand 1 x Osram Fluora 15w si 1x Osram 865 15w.
O zi buna si ape limpezi.

[img]http://img820.imageshack.us/img820/9177/logotr.png[/img]

11

Re: Va salut pe toti!

Multumesc Alex si pentru aceasta sugestie este cat se poate de folositoare am sa tin cont si de ea.

Sa fii OM ii lucru mare!!!