1 Editat de Axl (2011-02-07 01:31)

Subiect: We are new

Salutare!

Am un acvariu de 60L impreuna cu prietena mea. Acvariul este la ea acasa asa ca majoritatea timpului ea este cea care se ocupa de pesti.

Am folosit substrat, am adaugat pietris (ambele cumparate de la petshop). Asta sambata trecuta (29-01-2011). Atunci am umplut si acvariul (picture 1). Miercuri (2-02-2011) au sosit urmatoarele plante de la bobi de pe forum:

Ludvigia cuba
Eleocharis vivipara
Staurogyne repens
Blyxa japonica
Mayaca fluviatilis
Didiplis diandra
Flame moss
Cryptocoryne brown
Micrantherum umbrosum
Bolbitis heudeloti

Cei 20 de pui de guppy au venit de la Visiniu, la fel si femela si cei 2 molly.
Acvariul mai gazduieste si doi tetra (Gymnocorymbus ternetzi daca am retinut eu bine tongue )

A 2-a poza este facuta vineri (4-02-2011) cand au fost adaugati si pestii.

Tot sambata  (29-01-2011) am adaugat substanta de echilibrat ph-ul si o solutie easy life (tot de la pet shop luate) + ceva care sa ajute la declorificare

Notes:

1. Nu stiu sa va spun ce marca este filtrul/substratul/solutiile pe care le-am adaugat pentru ca nu sunt la prietena in momentul acesta. O sa intreb si o sa revin tongue
2. Am facut gafa mare ca am adaugat pestii atat de repede? :-S

So... any words? big_smile

The dance is a poem of which each movement is a word.

2

Re: We are new

colegule, ai grija ca bolbitisul nu se planteaza, se leaga de cioata. din poza nu-mi dau exact seama, dar mie asa mi se pare ca l-ai plantat.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: We are new

Thx, astept sa vina miercuri radacina/cioata ca sa o pun tongue Nu am avut unde sa il pun asa ca am zis ca pentru moment sa-l tin in acvariu sub forma curenta e cea mai buna idee. Nu e plantat tongue

The dance is a poem of which each movement is a word.

4

Re: We are new

So... a few words......peștii trebuiau introdu-și după cel puțin 2 săptămâni, sau atunci când acvariul era complet ciclat. Apa trebuia lăsată la declorinat înainte sa o pui în acvariu măcar 48 ore. Unele plante care le-ai luat de la bobi le vei pierde fiindcă el le creste în niște condiții speciale (co2,lumina etc), condiții pe care tu nu le ai în acvariul tău. Atenție cu guppy fiindcă sunt foarte prolifici și în câteva luni vei avea o cantitate tripla de pești în acvariul tău.

5

Re: We are new

1. decor negru pe spatele acvariului
2 termimetrul ala acolo zgarie retina ori il scoti ( deoarece ai incalzitor cu termostat ) il asezi altfel
3 plantele mari in spate , cele medii in mijloc si cele mici in fata
4 nu mai baga atatea chimicale in apa, iti faci munca mai usoara dar nu vei avea mari pogrese
5 filtrul lasal nitel mai jos
6 teoretic DA te-ai grabit bagand pestii acum, macar o saptamana trebuia sa il lasi sa isi faca ciclul azotului care il gasesti pe forum
7 de lumina nu zici nimic ( vei pierde ceva din plante )

8 si cel mai important citeste si aplica ceea ce vei citi ca sa nu te chinui pe viitor.

bine ai venit si spor la treaba.

6

Re: We are new

Pelly, am zis ca de ce sa o mai tin la declorinat in diferite recipiente daca pot sa o pun in acvariu. Tinand cont ca a stat apa in acvariu oricum 4 zile fara sa pun nici o planta/peste.

Cu ciclarea am cam dato in bara totusi...

Ca sursa de lumina am 2 neoane care au venit echipate cu acvariul. Unu albastru si unu alb, fiecare de 8W (le tin deshise 6 ore dimineatasi 4 ore seara). Mi-a mai sugerat cineva ca lumina venita cu acvariu nu este buna si ca ar trebui sa o schimb.

Pentru guppy ma gandesc sa le pregatesc un alt acvariu (@ my place) cand o sa se mai inmulteasca/maturizeze.

The dance is a poem of which each movement is a word.

7 Editat de Axl (2011-02-07 01:56)

Re: We are new

@coco ms, o sa rearanjez plantele. Nu am zis mare lucru despre lumina pentru ca sunt dotarile standard ale acvariului si vreau sa le schimb. Inca ma mai documentez cu ce ar trebui sa iau si de cati W etc.

Prin decor banuiesc ca te referi la folie neagra? Ne gandeam daca sa luam albastru sau negru. La ideea ta probabil o sa ramanem la negru big_smile

Solutiile le-am pus la indemnul celor de la petshop.
Totusi, ca sa aduc ph-ul apei la 7, ce alt mod as mai avea? (daca am retinut eu bine cu CO2 scadeam nivelul ph-ului daca era prea mare).

Continuati cu sfaturile/crticile. Thx big_smile

The dance is a poem of which each movement is a word.

8

Re: We are new

Deci 2 neoane de 8w fiecare, dintre care unul albastru = 16 w albaștrii! tongue
La capitolul lumina stai foarte slab. Pentru un acvariu plantat cum cred ca iți dorești, iți trebuie cca. 1w/litru și nu cu neoane colorate.
Repet...plantele luate de tine au nevoie de cel puțin lumina, fertilizanti si dacă mai poti si CO2 este si mai bine, dacă nu iți poți lua adio de la ele într-o săptămână.

9

Re: We are new

acum cum doresti dar datorita plantelor verzi pe fundalul negru o sa arate bine.cel putin mie imi place asa. insa daca vrei albastru nu te opreste nimeni. poti sa te uiti la pozele de la acvariul meu si sa vezi cum arata fundalul negru sau la bradaqua sa vezi cum sunt pe albastru. de acolo poti sa iti faci o idee.

si inca un sfat. lasa acvariu asa cel putin pana te documentezi macar minimum esential. apoi incepi sa reamenajezi sa nu tot invarti atat la el ca nu o sa iti iasa nimic si urmatoarea tendinta o sa fie sa il iei in brate si sa vezi daca zboara de la etajul x.
o seara buna.

10

Re: We are new

Damn... Deci maine ma duc la cumparaturi...

Totusi, acvariul suporta 60L, scazand ce mai am prin el sa zicem ca ajung la un 55L. Deci am nevoie de lumina de 55W aprox. Acvariul in capac are suport doar pentru 2 neoane. Se pot gasi 2 neoane de aprox 25~30W care sa respecte dimensiule celor actuale? Sau sa iau mai multe dar de putere mai mica pe care sa le conctez?

Fertilizanti o sa apelez la Marian. Sa vedem daca isi mai aduce amine de mine si daca ma poate ajuta.

The dance is a poem of which each movement is a word.

11

Re: We are new

Axl A scris:

Totusi, ca sa aduc ph-ul apei la 7, ce alt mod as mai avea? (daca am retinut eu bine cu CO2 scadeam nivelul ph-ului daca era prea mare).

De unde stii ce PH ai acum? Ai cumparat teste? Lasa PH-ul in paca ca pentru pestii tai, PH-ul de Bucuresti este bun... 7 adica  big_smile (aproximativ... mai variaza). Eu zic sa-ti faci probleme din cauza ca nu ai acvariul ciclat http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … iului-nou/

12 Editat de Axl (2011-02-07 02:15)

Re: We are new

Tot cei de la petshop mi-au sugerat solutia pt ph. Pe motivul ca apa din Bucuresti are variatii mari de ph.

Sa-mi zici daca gandesc bine. Lasand deja o saptamana acvariul la ciclat (din cele 2 care erau sugerate) inseamna ca dupa saptamana asta ar trebui sa fie totul ok. In cazul in care nu apar decese printre pesti.

Oricum pestii i-am adaugat si pentru ca am citit ca ar fi o idee buna sa adaug pestii chiar daca nu s-a finalizat ciclarea acvariului complet. Deoarece excrementele lor si mancarea care nu au consumato ajuta intr-o oarecare masura la grabirea ciclarii acvariului.

The dance is a poem of which each movement is a word.

13

Re: We are new

Axl A scris:

Totusi, acvariul suporta 60L, scazand ce mai am prin el sa zicem ca ajung la un 55L. Deci am nevoie de lumina de 55W aprox. Acvariul in capac are suport doar pentru 2 neoane. Se pot gasi 2 neoane de aprox 25~30W care sa respecte dimensiule celor actuale?

Iluminare cu 1w/litru este recomandata pentru bazine foarte bine plantate si fertilizate (substrat+coloana de apa+CO2). Neoanele la o anumita putere au o anumita dimensiune (ex: la 54 W, cam cum spui tu, neoanele T5 au 115 cm). Mai multe vezi aici http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/ … e+Speciale

14

Re: We are new

hai ca vad ca nu ne intelegem si numai ne ametim unii pe ceilalti:
1 faci o lista cu tot ceea ce ai pus in acvariu in special la solutii denumirea lor copleta daca se poate pentru ca sa stim exact cum trebuie sa iei treaba. daca ne dam cu parerea ca ai fi pus din aceea si era din cealalta nu ajungem nicaieri si mai mult rau facem. maine dimineata mergi trezesti prietena cu un sarut si iei cutiutele de solutii si ne spui ce ai acolo ca sa stim ce ai de facut .

15

Re: We are new

Axl A scris:

Tot cei de la petshop mi-au sugerat solutia pt ph. Pe motivul ca apa din Bucuresti are variatii mari de ph. Sa-mi zici daca gandesc bine. Lasand deja o saptamana acvariul la ciclat (din cele 2 care erau sugerate) inseamna ca dupa saptamana asta ar trebui sa fie totul ok.

Cei de la petshop daca asta ti-au recomandat, cred ca se gandeau la PH ca la Prahova... adica vorbeau aiurea. Nu exista o saptamana, sau doua, ca sa se cicleze acvariul, de aia ti-am dat linkul de mai sus ca sa citesti ce inseamna ciclare.

16

Re: We are new

Solutii:
Aquasafe, EasyBalance de la Tetra
EasyStart de la Easy Life

The dance is a poem of which each movement is a word.

17 Editat de Ancistrus (2011-02-07 02:34)

Re: We are new

Axl A scris:

Solutii:
Aquasafe, EasyBalance de la Tetra
EasyStart de la Easy Life

Deci din ce ai bagat tu acolo nimic nu are legatura cu PH-ul. Astea sunt solutii care scot clorul din apa, leaga anumite metale grele (cam nasol pentru plante), si Easy Balance "cica" mareste durata intre schimburile de apa. Easy Start ala e cat de cat bun, ca cica ar coloniza cu bacterii denitrificatoare apa din acvariu (totodata buretele din filtru si nisipul). Parerea mea este ca ai bagat in acvariu o gramada de chimicale aiurea, frectii toate. Deci inca odata, ca sa ai un acvariu sanatos, urmeaza linkul de mai sus cu ciclarea. Succes!

18

Re: We are new

This is what I found. http://www.happypets.ro/tetra-easy-balance-p-755.html

Oricum, o sa intreb/o sa ma documentez mai mult de acum inainte sa apelez la ajutorul celor de la petshop... Am mai vazut pe forum ca au incurcat destule persoane cu sfaturile lor...

The dance is a poem of which each movement is a word.

19 Editat de air (2011-02-07 04:55)

Re: We are new

1 W/L, acvariul lui are 60 L. Rezulta ca ii trebuie o iluminare de 60 W ? Eu intr-un acvariu de 54 L am avut iluminare de 48 W, iluminat 8 ore pe zi si m-am umplut de alge! Eu cred ca e mult 60 W pentru acvariul lui.

Ce acvariu ai ? Hailea F60 ? Daca da, inseamna ca ai 2 tuburi, unul alb si unul violet, care insumeaza 24 W.

Spor la treaba si ape limpezi.

20

Re: We are new

Prietene,acum ca ai bagat pestii treaba e facuta! Guppy sunt destul de rezistenti,tetra in schimb,mai putin.Totusi daca te ingrijesti de el pana se incheie acest proces de "ciclare" nu`s probleme! Bun! In primul rand va trebui sa faci schimburi dese de apa,acum la o saptamana de la umplerea acvariului ,timp de inca o saptamana ,vei avea cele mai dure fenomene biochimice,respectiv nivelul nitritilor va avea un nivel ridicat,astfel ar trebui la 2 zile sa schimbi 30% din apa.In perioada asta si inca macar 2 saptamani,nu speli filtrul,nu (prea) cureti peretii acvariului,nu(prea)umbli in substrat,practic incerci pe cat posibil sa nu deranjezi formarea de colonii de bacterii benefice ecosistemului tau,pentru asta si temperatura ceva mai mare,27C ar fi de folos pentru inceput.Nu mai pui substante chimice in acvariu nici macar cele cu caracter de "amelioratori" dacat in cazul apritiei problemelor vizibile in comportamentul pestilor.Fertilizarea in masa apei ,trebuie avut grija cu ea,sistemul e nou neechilibrat iar plantele tale au avut pana de curand alte conditii ,deci se vor adapta mai greu,sau deloc, astfel vor consuma foarte putin din microelemente.Si sa nu uit, fertilizanti contin si cupru,care daca nu e consumat e destul de "neplacut".Acum ,la 2 saptamani de la start,poti incepe sa adaugi fertilizare de macro,pps de ex. in doze ceva mai mici crescute saptamanal pana la modul deadministrare dat de producator, apoi fertilizare cu micro asemeni cu mare grija.Lumina,pentru un acvariu fara CO2,dar chiar si pentru, o lumina de 0,5-0,6W/l este o lumina buna,pentru un acvariu fertilizat cu CO2, 0,7-0,8W/l este o iluminare suficienta de puternica si numai buna de tinut sub control.In altfel de conditii ,de exemplu,acvariu "jungla" doldora de plante,sau crestere in conditii deosebite ale unor plante mai"fitzoase" ,ai sa afli tu pe parcurs la ce ma refer citind pe net, se pote suplimenta lumina 0,9W-1,2W/l  ,DAR,zic DAR,sunt conditii pentru care tu nu esti pregatit,fertilizare trebuie sa fie pe masura,consumul de nutrienti trebuie tinut sub observatie etc. Eu zic sa nu regreti si sa le iei usor pentru ca dezamagirile pot fi pe masura!Munca acvaristului de luni de zile ,se poate strica in cateva zile...Acum,referitor la programul de iluminare,desi personal nu sunt pentru inpartirea in 2 a zilei de iluminare pot accepta ideea in cazul acvariilor fortate oarecum de lumina si fertilizanti la limita superioara,iar pentru a nu" obosi "plantele si a nu induce carente de elemente esentiale atunci durata de iluminare ar trebui sa fie mai mica.La tine nu gasesc acest motiv,10h de iluminare,fara probleme! In schimb recomand aprinderea luminilor in trepte asemeni si stingerea.Incearca sa cauti un filtru cat mai bun,cu cat mai mare mediul filtrant ,cu atat mai bine,ideal filtru extern...Pentru ca te adresezi unor plante mai sensibile si cu un nivel ceva mai crescut de cerinte,recomand aditia de CO2 macar din bomba!Sa nu uiti din lina de fertilizare lichida aditia de fier Fe2 este esentiala. Ah ,cu regret te anunt ca sunt slabe sanse sa ti plantele amintite fara CO2... Si da,Bolbitis ca orice feriga,trebuie suspendata in apa si tinuta in curenti.
Eh,din ce am scris aici,nu e nici macar 1% din necesarul de informatie al acvaristului.
Imi pare substratul nefertil,nisipul,destul de subtirel ,cel putin asta vad eu in poza.
Gata,te-am plictisit destul, ape limpezi si spor...mai ales in lectura de specialitate! :sok