1 Editat de broschi526 (2009-05-03 01:33)

Subiect: acvariu in formare

va salut.o sa dau niste detalii despre proiectul la care m-am apucat si as vrea sa va dati cu parerea si sa ma ajutati daca se poate.mi-am luat un acvariu de 200 l 100x40x50 din hornbach mi-am facut singur o masa de acvariu din pal laminat 18mm(noanta stejar)i-am bagat niste intarituri care sper sa tina as baga si poze dar nu stiu cum sa fac,mi-am facut un capac din bond(este un material din plexic acoperit cu o tablita de aluminiu ca un sandwici si este vopsit cu o vopsea speciala are grosimea de 3mm si este foarte usor)voi capitona tot capacul la interior cu staniol,de curand mi-am luat 3 neoane philips TLD 30w/89 aquarelle si trei drosere electronice.asa si acum intrebarile:
-cum este mai bine sa bag cele 3 drosere in capac sau sa le las inafara capacului?
-este vre-o problema daca leg cele 3 drosere la un singur cablu pe care il voi baga in priza? ca sa nu bag la fiecare droser cate un stecher
-ce pietris imi recomandati?as vrea sa bag  dinala alb fin dar am inteles ca sufoca plantele(vreau sa-l populez cu multe plante)
-vreau sa-mi fac si un sistem co2 si as vrea sa stiu la un acvariu de 200l cate bule pe sec trebuie sa intre in el?
-vreau sa-mi mai fac si un sistem cu uv ala o sa trebuiasca sa stea aprins non stop?
-mai trebuie sa-mi cumpar un filtru intern(nu vreau extern),incalzitor,si o pompa de aer ce imi recomandati?
-voi ce parere aveti cum ar arata mai fain capacul,acoperit cu autocolant negru sau la culoarea mesei(stejar)
-unde pot gasii dulii hidrofuge pentru neoane?
cu stima DAN

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

In primu rand nu te-as sfatui sa imbraci interiorul capacului cu staniol , pentru ca razele de lumina nu se vor distribui uniform, ceea ce pentru plante nu este bine. ! Capacul la acvariu da cel mai bine negru..este parerea mea personala ! Uv trebie sa stea aprins non-stop. Bagi ceva substrat in el?.  Eu ti-as recomanda unul extern pt k e mai usor de intretinut si de spalat. O sa trebuiasca sa bagi mana mereu dupa filtru ca sa il speli si o sa deranjezi plantele !! Incalzitor , ti le-as recomanda pe cele de la JBL, sunt un pic mai scumpe ce e adevarat, dar sa sti ca isi merita toti bani !! Astea sunt parerile mele si nu tre sa le ei ca atare ! Sanatate Domnului Dan !

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

3 Editat de broschi526 (2009-05-17 13:29)

Re: acvariu in formare

deci nu o sa mai pun staniol si o sa mai pun ceva bani deoparte pentru niste reflectoare.in legatura cu filtru extern nu stiu ce sa fac problema este ca e prea scump dar o sa mai vad eu ce fac, oricum o sa mai dureze ceva pana o sa pun acvariul la punct.multumesc mult.cu stima dan

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

chiar nu ma poate ajuta nimeni cu niste pareri?multumesc oricum

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

5 Editat de marian4232 (2009-05-11 12:19)

Re: acvariu in formare

Haide ca ma voi chinui eu sa iti raspund la intrebari.
Suportul arata destul de bine.L-ai copiat dupa modelul Juwel Rio 180 am impresia.

Neoanele sunt cumva T8 (din acelea groase) ?
Daca da, atunci iti spun ca te-ai grabit sa le cumperi.
La cei 160 litri cat va intra la tine in acvariu ai fi putut sa iei 2 neoane T5 (subtiri) care la lungimea de 85 cm au 39W.Pentru inceput ti-as fi recomandat doar 2 neoane atasate unui droser electronic 2x36W.Daca ai fi ales sa pui 4 neoane deci 160 W la 160 litri, ai fi avut probleme cu algele deoarece inca nu detii un sistem de CO2.

1.Droserele iti recomand sa le lasi afara, mai exact in spatele acvariului ascunse.
2.Nu sunt electrician si nu stiu sa iti raspund dar s-ar putea sa mearga.
3.Intr-adevar, pietrisul de granulatie mica sufoca radacinile plantelor.Eu iti recomand sa iei negru de granulatie 2-4 mm deoarece cel alb se va murdai si va arata urat.
4.Depinde de ce sistem vrei sa iti faci.Daca vrei sa iti faci bomba cu drojdie, iti va fi greu sa reglezi debitul.In general o bula\s este de ajuns.Depinde si de cate plante ai.
5.Sistemul de UV nu trebuie sa stea aprins non stop.Acuma depinde de cati W este becul.
Daca vrei sa il confectionezi ai mare grija la radiatii.Este de ajuns sa functioneze 2-3 ore.
5.Pentru acvariul tau iti recomand tot filtru extern.Un filtru intern va trebui curatat pe fiecare saptamana pe cand unul extern poate ajunge la 3 luni inainte sa-l cureti.Unul extern iti va face o filtrare mult mai buna.Pentru inceput ai putea sa folosesti unul intern dar zic eu ca la banii care ii va da pe acesta ~100 lei ai putea sa mai pui 150-200 lei si sa iei unul extern.Pompa de aer nu este necesara, mai ales daca vei baga CO2.Prin aerarea acvariului cu bule vei scoate CO2 din acvariu.
Nivelul de oxigen necesar pestiilor se poate obtine prin plante multe si sanatoase.Si pentru a avea plante sanatoase trebuie sa le dai lumina, CO2 si fertilizanti (micro JBL ferropol si macro PPS Pro sau altele)
Daca tii neaparat sa faci oxigenarea acvariului prin alte metode, poti directiona iesirea filtrului sa bata catre suprafata apei si sa faca valuri.De asemenea sunt filtre interne care baga si bule de aer si te scutesc de achizitia unei pompe.
Un incalzitor de 200W este suficient zic eu.Recoamnd tot JBL.
6.Capacul ar arata mai bine acoperit cu autocolant negru dar sa fie lipit ca la carte.
7.Dulii cu protectie la apa poti gasi pe alte forumuri de acvaristica la categoria vanzari.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: acvariu in formare

insfarsit sa mai gasit cineva sa ma ajute si pe mine
apropo ce zici sa las 3 aquarelle 30w sau 2aquarelle si un tld 830 30w?
in legatura cu filtru cred ca o sa fac un efort si o sa-l las la sfarsit si poate o sa gasesc bani si pentru unul extern.
daca folosesc co2 trebuie neaparat fertilizanti?
sitemul co2 va fi home made cu manomeru(16bar si robinet cu reglaj fin ca sa pot lasa la o bula pe sec,recipientul unde o sa pun  drojdia va fi un stingator
multumesc mult pentru sfaturi
cu stima dan

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

am terminat si capacul

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

droserele le-am pus inafara capacului si le-am legat pe toate trei la un singur cablu de alimentare luat de la un calculator.am in plan sa separ un neon care vreau sa se aprinda mai tarziu fata de cele doua si trebuie sa mai caut un led albastru care sa functioneze la 220 pe care il voi pune pe timp de noapte

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

asa arata dulapul o sa fac si o schema pe care o voi posta poate mai intereseaza pe careva marimile la care a fost facut.

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

schema masa pentru acvariu 100x40

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

broschi526 A scris:

insfarsit sa mai gasit cineva sa ma ajute si pe mine
apropo ce zici sa las 3 aquarelle 30w sau 2aquarelle si un tld 830 30w?
in legatura cu filtru cred ca o sa fac un efort si o sa-l las la sfarsit si poate o sa gasesc bani si pentru unul extern.
daca folosesc co2 trebuie neaparat fertilizanti?
sitemul co2 va fi home made cu manomeru(16bar si robinet cu reglaj fin ca sa pot lasa la o bula pe sec,recipientul unde o sa pun  drojdia va fi un stingator
multumesc mult pentru sfaturi
cu stima dan

Nu stiu ce temperatura de culoare au neoanele Aquarelle.
Daca tu dai plantelor CO2 si lumina 90 W ele vor consuma rapid substantele nutritive ce se gasesc in apa de la retea.Oricum sunt ele in cantitati foarte mici.
Dupa ce vor consuma aceste substante vor creste mai greu si eventual vor aparea alge.
Vor aparea carente si plantele nu vor fi sanatoase, nu vor produce oxigen si intr-un final vor muri.
Acuma depinde de ce plante vorbim ca sunt plante foarte usor de crescut, care nu necesita CO2, cantitati mari de lumina si fertilianti.
Daca vrei jungla si plante sanatoase baga si fertilizare.
O idee geniala sa folosesti un stingator si sa pui drojdie cu zahar.
Nu stiu acuma cat te va tine.
CO2 industrial sa nu incerci in stingator, nu cred ca va tine.

Arata bine capacul si standul.
Te descurci foarte bine, imi place.
Se vede ca esti o persoana cu rabdare si pui pasiune in ceea ce faci, ca si mine de altfel smile.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

12 Editat de broschi526 (2009-05-17 13:31)

Re: acvariu in formare

philips aquarelle au 10000k
ma gandeam sa pun in loc de 830 un 840 cica este mai bun,complicata treaba cu neoanele astea
multumesc inca odata si apropo am vazut acvariul tau:cool:super belea la tine chiar se vede pasiunea
cu stima Dan

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: acvariu in formare

Mi se pare cam mult 10000 K.
Eu as incerca sa stau in raza 3000 - 6500 K
Mersi.

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: acvariu in formare

va salut.de curand mi-am mai luat un philips tld830 si nu stiu unde este mai indicat sa-l pun,la mijlocul capacului sau in spate.voi ce parere aveti?
stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

15

Re: acvariu in formare

Pune neonul pe mijloc. Sa stii ca poti incerca sa il pui in toate pozitiile si sa vezi cum da mai bine. Dar eu zic ca pe mijloc o sa se vada cel mai bine.

Am vazut ca vrei sa incerci sa faci bomba cu drojdie in stingator. Nu incerca. O sa mearga prima data, si inca de cateva ori. Apoi amestecul isi va face loc prin peretii stingatorului, si vei ramane si fara stingator, si fara drojdie, si fara CO2. Recipientele stingatoarelor nu sunt protejate la coroziune pe interior.

Deorece nu ai experienta cu electricitatea, nu iti recomand sa iti construiesti singur sterilizatorul cu UV. In cazul in care ceva merge gresit te poti curenta (si se moare din asta) sau poti avea arsuri permanente ale retinei, ireversibile. Radiatiile UV modifica structurile chimice ale fertilizantilor, oxidand microelementele, facand inutila fertilizarea in coloana de apa. Eu folosesc UV noaptea, cand e lumina stinsa. Mai merge si vreo 36 de ore dupa schimbul de apa, iar abia apoi torn fertilizantii lichizi. Daca nu folosesti fertilizanti, poti lasa non-stop lampa sa functioneze, atata timp cat circula apa prin lampa.

Acum e deja cald afara si nu e cazul, dar eu la 200 de litri as pune 2 incalzitoare de 150W. In cazul in care pica unul iarna, nu ramai cu aisberguri in acvariu pana iti cumperi altul. Depinde si ce specii de pesti ai in acvariu. Eu folosesc 1 incalzitor Tetra de 150W si nu am avut nici o problema pana acum.

Re: acvariu in formare

cu neonu pana la urma o sa-l las in mijloc,acum nu stiu ce sa fac cu UV-ul si cu stingatorul daca zici ca asa sta treba trebuie sa caut alt recipint in care sa bag drojdia in bidon mi-e cam teama ca o sa explodeze.
iti multumesc frumos de sfaturi.stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

17

Re: acvariu in formare

Orice PET de cola, bere sau alta bautura carbogazoasa rezista la presiunea data de bomba cu drojdie daca respecti reteta, bineinteles.
Exista pe net retete de bombe cu drojdie si gelatina la care debitul e aproximativ constant pe toata perioada de fermentare. cauta si incearca asa.
UV este folosit pentru eliminarea apei tulburi in cazul invaziei de alge sau pentru dezinfectare partiala si distrugerea germenilor. nu e obligatoriu sa mearga non-stop decat daca ai un motiv anume.

Re: acvariu in formare

m-am hotarat sa-mi iau filtru extern,ce imi recomandati tetratec ex700 sau jbl e900 pt acvariu de 200l
stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

19

Re: acvariu in formare

eu recomand JBL il folosesc de 4 luni fara probleme si in plus de asta este si mai puternic un e900 decat ex700.( e900 are debitul real 350-450 l/h )

20

Re: acvariu in formare

Sub nici o forma Tetratec. Filtrele externe de la ei (din ultimele generatii) au probleme de etansare, adica scapa pe la inbinari. Nu cred ca vrei sa ramai fara apa in acvariu, nu?