1

Subiect: Buna

Buna,

Ma numesc Dana si sunt din Bucuresti, sunt acvarist de cand ma stiu , doar ca in copilarie se ocupa tatal meu , care la un moment dat a  lasat deoparte aceasta pasiune si eu am preluat-o cam de un an. Am doua acvarii micute dar ma voi extinde cat de curand acasa . Am la birou un acvariu de 40l cu cativa carasei frumosi foc care ma ajuta sa ma destresez atat pe mine cat si pe colegii mei care sunt incantati de aceasta pasiune a mea. Acasa am un acvariu de 80l care se va transforma asa cum spuneam in ceva mult mai mare si mai incapator, acasa am un mix de pestisori : platy, moli, zebre, neoni.......si un scalar(am avut cinci ..dar, se mai intampla incerc sa ma obisnuiesc cu ideea ). Din pacate nu pot posta poze deocamdata , folosesc mailul de la birou si nu ma lasa compania .......

Va salut pe toti si admir saite-ul asta de multa vreme dar ca vizitator. acum m-am hotarat sa devin si membru.

Inca o data mii de salutari si multumesc pentru sfaturi si idei !

Re: Buna

DanaD A scris:

Am la birou un acvariu de 40l cu cativa carasei frumosi foc care ma ajuta sa ma destresez atat pe mine cat si pe colegii mei care sunt incantati de aceasta pasiune a mea.

Bine ai venit! Deci te relaxezi la birou sa vezi cativa carasei intr-un acvariu de 40 litri? Realitatea este ca tu te relaxezi, ei insa nu prea... caraseii aceia fac foarte multa mizerie (la ei in acvariu) "mizerie" care nu se vede cu ochiul liber, fapt pentru care sunt tinuti in acvarii mari, si nu in multe exemplare, cam un carasel la 50 litri ar fi o medie, iar faptul ca au supravietuit pana acum este pentru ca varietatile mai comune de carasei sunt mai rezistente dar... tu ai putea sa locuiesti intr-un WC public? Ma scuzi ca am facut comparatia asta, dar nu este foarte departe de ceea ce le oferi tu acelor carasei. Mai da detalii despre acvariul de acasa macar, ca sa poti primi sfaturi sau mustrari de la colegii de aici, sunt pozitive ambele  smile

3

Re: Buna

DanaD A scris:

Buna,

Ma numesc Dana si sunt din Bucuresti, sunt acvarist de cand ma stiu , doar ca in copilarie se ocupa tatal meu , care la un moment dat a  lasat deoparte aceasta pasiune si eu am preluat-o cam de un an. Am doua acvarii micute dar ma voi extinde cat de curand acasa . Am la birou un acvariu de 40l cu cativa carasei frumosi foc care ma ajuta sa ma destresez atat pe mine cat si pe colegii mei care sunt incantati de aceasta pasiune a mea. Acasa am un acvariu de 80l care se va transforma asa cum spuneam in ceva mult mai mare si mai incapator, acasa am un mix de pestisori : platy, moli, zebre, neoni.......si un scalar(am avut cinci ..dar, se mai intampla incerc sa ma obisnuiesc cu ideea ). Din pacate nu pot posta poze deocamdata , folosesc mailul de la birou si nu ma lasa compania .......

Va salut pe toti si admir saite-ul asta de multa vreme dar ca vizitator. acum m-am hotarat sa devin si membru.

Inca o data mii de salutari si multumesc pentru sfaturi si idei !

   Dana, bine ai venit! Atentie mare, acesta este un forum de acvaristica, unde userii manifesta dorinta de a se perfectiona, de a invata cit mai multe destre hobby-ul lor. Pregateste-te sa faci fata unui tratament (ai luat deja cunostinta de opinia unui coleg) care nu va tine cont ca reprezinti sexul... frumos! Aici vinam greselile ca sa avem ce discuta si sa nu ne plictisim lol Deci: cit mai putine greseli!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Buna

Va multumesc pentru mesajele voastre, stiu ca cei 4 carasi stau intr-un spatiu foarte mic dar in cateva zile vom avea un spatiu mult mai generos pentru ei prin bunavointa unui priten vom avea un bazin destul de generos cu tot ce este necesar pentru a le oferi o buna ingrijire.
Draga Ancistrus sa stii ca am mare grija de carasii mei si le inlocuiesc o treime din apa la fiecare doua zile, am un sistem de filtrare destul de bunicel , eu sunt multumita de filtrul meu un Fluval 3 care face fata destul de bine.
Initial au fost doar doi carasi dar colegii mi-au facut o ,,surpriza'' si mi-au mai luat doi .......pe care nu am avut cum sa-i iau acasa, sunt pesti de apa rece...acasa am pesti de apa calda...deci crede-ma ca nu sunt chiar o inconstienta.......drept dovada ca am facut pe draq in patru sa le fac rost de o casa mai mare, si am reusit, in cateva zile schimbam garsoniera pe vila.
Oricum va multumesc pentru sfaturi si pentru primirea calduroasa din partea unora, nici o grija nu sunt ranchiunoasa si accept orice critica  !

5 Editat de Ancistrus (2011-02-09 01:16)

Re: Buna

DanaD A scris:

deci crede-ma ca nu sunt chiar o inconstienta...

Eu nu te-am descris in nici un fel, doar incercam sa-ti spun ca 4 carasei in 40 litri sunt "conserva de carasei in suc propriu".

DanaD A scris:

Oricum va multumesc pentru sfaturi si pentru primirea calduroasa din partea unora, nici o grija nu sunt ranchiunoasa si accept orice critica  !

Nu am vrut sa te simti primita "la rece", deci tie iti plac primirile alea oficiale gen: "vaai ce bine imi pare ca ai venit, cat stai?" Am glumit, si chiar sper sa nu-mi porti ranchiuna pentru ca am ceva aparte pentru carasei... imi plac inca de cand am avut primul acvariu, ce-i mai chinuiam saracii... cred ca si de aia incerc acum sa ma recompensez fata de ei incercand sa-i salvez daca ii simt la "inghesuiala"  :acv

Re: Buna

bine ai venit.
sunt sigur ca nici un coleg de pe acest site nu spune nimic din rautate, sunt doar sfaturi. cred ca ar trebuii sa tii cont de aceste sfaturi.
iti urez bun venit si sa auzim de bine.

7

Re: Buna

dana fiecare am trecut prin acest botez al forumului, nu sunt multi care sunt acvaristi si au stiut totul de la inceput si de aceea cum noi am fost sfatuiti la sange si noi acum la randul nostru incercam sa facem ca viata celor care ne sunt dragi si nu pot sa vorbeasca si sa ne spuna ceea ce anume ii doare, mai buna si sa traisca si sa se dezvolte in armonie atat cu noi insine cat si cu mediul pe care il creem. nimeni nu iti spune cu rautate ceea ce iti spune.
o seara placuta.

8

Re: Buna

Buna tuturor ,

Am inteles botezul si asa cum am mai spus nu ma deranjeaza nici o critica daca este intemeiata si critica lui Ancistrus chiar a fost intemeiata, mai ales ca stiam si eram constienta ca am o problema care in acest week-end se va rezolva si baietii mei se vor muta din spatiul mic intr-un bazin mare, frumos si bine dotat cu tot ce este nevoie. Dau detalii despre noul acvariu saptamana viitoare .
Ca sa va dati seama de ce fel de om sunt vreau sa va spun (nu ca sa ma laud sau sa primesc aprecierea voastra) ca am in grija pe langa cele doua acvarii (sau acvarele ca sunt cam mici...dar vine ziua mea si voi avea acasa un bazin de 300l , cadou de la tata  :hug ) , un papagal Micul Alexander de 5-6 ani nu sunt foarte sigura pentru a ajuns la mine dintr-o intamplare , un motan birmanez de 11 ani si una bucata copil de 7 ani , de toti astia ma ocup cu mare drag si o fac din placere si sunt convinsa ca o fac foarte bine , cu pestii trebuie sa ma mai instruiesc dar la asta o sa ma ajutati voi , nu ?

O zi frumoasa tuturor si ape limpezi !

Re: Buna

Ma bucur ca ai reusit sa impaci papagalul cu pisica :hug, si esti singura in ingrijirea tuturor sufletelor mentionate de tine? Tu sa ai placerea pentru acvaristica, ca ajutorul va veni sigur de aici de pe forum.

10

Re: Buna

Nu sunt singura, dar m-am gandit sa nu-l trec si pe sotul meu la capitolul animale de ingrijit .............  big_smile smile..........el nu ma ajuta in ingrijirea lor dar ma accepta cu toate vietuitoarele pe care le aduc acasa....pana un moment dat.......  i-mi este frica sa-mi mai incerc norocul cu alt animal sau un acvariu in plus ca e posibil sa dorm pe la usa cu toata ferma pe langa mine ..... big_smile.

11

Re: Buna

Dana fi...."bărbată" ! Ca sa vezi ce paradox...la mine este invers, dar procentul de data asta este mai mare în cazul bărbaților, asa ca tu ești excepția de la regula  lol
PS. Sotul nu are nicio pasiune? lol

12

Re: Buna

pelly67 A scris:

Dana fi...."bărbată" ! Ca sa vezi ce paradox...la mine este invers, dar procentul de data asta este mai mare în cazul bărbaților, asa ca tu ești excepția de la regula  lol
PS. Sotul nu are nicio pasiune? lol

Ce-ti venii Paul, nu ajunge pasiunea de a-si lasa sotia sa faca ce vrea? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Buna

bradraqua A scris:
pelly67 A scris:

Dana fi...."bărbată" ! Ca sa vezi ce paradox...la mine este invers, dar procentul de data asta este mai mare în cazul bărbaților, asa ca tu ești excepția de la regula  lol
PS. Sotul nu are nicio pasiune? lol

Ce-ti venii Paul, nu ajunge pasiunea de a-si lasa sotia sa faca ce vrea? lol

Nu prea cred....la mine numai pereții nu sunt kaki lol  lol  lol

Re: Buna

Bine ai venit printre noi, vad ca deja ai facut cunostinta cu "baietii veseli" asa ca trebuie sa te ti bine. Sper sa te simti alaturi de noi la fel de confortabil ca acasa. Poate ne inveselesti cu cateva poze, ale acvariilor binenteles.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

15

Re: Buna

Inca o data mii de multumiri pentru primire ''baieti veseli'' , intotdeauna am fost asa mai ,,barbata''   :smoke  , voi posta cateva poze cand voi reusi sa pacalesc sistemul informatic al firmei unde lucrez , acasa mi-am prajit placa video si prefer sa dau bani pe un acvariu mai mare pentru pestisori decat sa dau o caruta de bani pe o placa video ......si asa cu atatea lighioane pe cap nu mai am timp acasa de stat la computer. In concluzie daca reusesc sa fac pe hakerul si sa pacalesc baietii de la IT poate reusesc sa postez si cateva poze cu micutii mei inotatori :flove

O zi placuta tuturor 

PS : Nu ma lasa astia sa pun poze.............dar mai incerc

Re: Buna

DanaD A scris:

PS : Nu ma lasa astia sa pun poze.............dar mai incerc

mama lor......................... ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

17

Re: Buna

incearca sa uploadezi pozele ( de ex: postimage.org ) si apoi ca copi-paste link-urile respective.

18

Re: Buna

coco A scris:

incearca sa uploadezi pozele ( de ex: postimage.org ) si apoi ca copi-paste link-urile respective.

Hmm...la firmele adevărate care au administrator de rețea și compartiment specializat iți riști pâinea pentru accesul fraudulos în sistem. Un simplu stick băgat și poți fi următorul care dispare sad

19

Re: Buna

Buna din nou ,

Sunt foarte fericita , am trecut la un alt nivel , eu asa cred , ajutata in proportie de 80% de voi, vreau sa mentionez ca avariul, filtrul si plantele sunt achizitionate de la doua persoane de pe acest forum carora le multumesc foarte mult . As vrea daca se poate sa ma mai ajutati cu cateva idei ... mi se pare ca lipseste ceva .......
Noul meu acvariu are 140L , dimensiuni 80/35/50, capac negru ehaim, 2 neoane si reflecoare, filtru intern eheim aquaball 2212.
Plante:
Staurogyne repens
Heteranthera zosterifolia
Ludwigia Repens
Glossostigma elatinoides
Pesti :
- 2 tetrazone (stapanii acvariului )
- 1 scalar
- moli vreo patru adulti si foarte multi pui
- 4 pesti care nu am stiut niciodata cum se numesc (sunt doi gri si doi portocalii si au o bulina neagra spre coada)
- 7 neoni rosii si doi negrii
- 3 corydoras , unul albinos si doi Jully
- 2 xipho (fata si baiat )
Poze nu pot atasa la mesaj dar daca trimit un e-mail via forum mi le poate atasa un administrator daca il rog mulllltttt de tot ?
D-lor administratori va rog mult sa-mi atasati si mie pozele !

Multumesc !

20

Re: Buna

Pot trimite pozele pe adresa office@acvariidevis.ro ? sau i-mi puteti da o alta adresa de e-mail ? asta daca vreti sa ma ajutati........

Multumesc !