1 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-08 18:38)

Subiect: Ce planta este ?

Are careva idee ce planta este ? Este luata dintr-un paraias

am postat gresit..... :stupid

Satul de Romania !!!

2 Editat de costyy_78 (2011-02-08 18:23)

Re: Ce planta este ?

cred ca Bacopa caroliniana smile

Re: Ce planta este ?

Am fost astazi si am luat apa de la un izvor, si unde se varsa izvoru era un parau micut care avea cateva specii de plante printe care si asta care mi-a placut cel mai mult,

Satul de Romania !!!

Re: Ce planta este ?

Si se gaseste la noi in romania? eu am luat-o din paraias, mai erau cateva specii dar nu am stat sa le iau ca ma grabeam, am luat o gramada de bacopa caroliana daca intradevar asta este

Satul de Romania !!!

5 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-08 18:51)

Re: Ce planta este ?

Eu am in acvariu bacopa caroliniana, dar nu prea seamana cu ce am gasit eu azi in paraiasul de la izvor :omfg  :omfg  :omfg

Satul de Romania !!!

6 Editat de Baracuda (2011-02-08 19:05)

Re: Ce planta este ?

Edisonjohn86 A scris:

Eu am in acvariu bacopa caroliniana, dar nu prea seamana cu ce am gasit eu azi in paraiasul de la izvor :omfg  :omfg  :omfg

   Mai oameni buni, accea este Bacopa Caroliniana cum suntem noi eschimosi. O astfel de planta nu are ce cauta intr-un piriu si mai ales inghetat, este o planta exotica (originara din Sudul Americii de Nord). Poate doar daca piriul se varsa direct dintr-un acvariu in care se tundeau plantele lol
   Este valabil si pentru Cabomba gasita intr-un bazin cu pesti dintr-un parc, de colegul emilian.
   Singurele plante din flora acvatica a Romaniei, care se pot folosi in acvarii sunt: Ceratophyllum demersum, unele specii de nuferi, Vallisneria gigantea si Potamogeton.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-08 19:08)

Re: Ce planta este ?

bradraqua daca iti place acea planta o sa iti aduc un sac din orasul meu exotic Alexandria din Teleorman :frogp :frogp Macar ce planta este ? Mai erau cateva specii in parau si multe dintre ele erau sub gheata. Sa inteleg ca nu merge in acvariu ?

Satul de Romania !!!

8

Re: Ce planta este ?

emilian A scris:

auzi colegu bradraqua pot pune un fir de cabomba deaia din balta

Aud colegu emilian dar mai bine ma fac ca nu aud... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de Baracuda (2011-02-08 19:11)

Re: Ce planta este ?

Edisonjohn86 A scris:

bradraqua daca iti place acea planta o sa iti aduc un sac din orasul meu exotic Alexandria din Teleorman:frogp Macar ce planta este ? Mai erau cateva specii in parau si multe dintre ele erau sub gheata

    De unde a reiesit ca-mi place acea planta? Nu stiu ce planta este, am vazut si eu zeci de specii de plante prin lacurile dintre Bucuresti si Alexandria, unde mai merg la pescuit dar nu am avut curiozitatea sa aflu cum se numesc, imi ajung cele consacrate pentru acvaristica. lol
   Am scris mai sus care sunt plantele din flora acvatica A Romaniei, care se pot folosi in acvarii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-08 19:12)

Re: Ce planta este ?

Maine am sa introduc planta in acvariu  :frogp   :omfg  Va tin la curent cu evolutia

Satul de Romania !!!

11

Re: Ce planta este ?

Acum am vazut si eu planta care ai pozat-o, nu-mi vine sa cred ce frumoasa este smile, ar merita sa incerci sa o adaptezi la acvariu, dar trebuia sa o faci treptat, ii cresti temperatura cu 1 grad la 2-3 zile... dureaza, dar la cat de frumoasa este parca ar merita incercat  :sok

Re: Ce planta este ?

Momentan sta la 18-20 grade in lighean in baie, sa vedem ce o iesi  :noroc

Satul de Romania !!!

13 Editat de Ancistrus (2011-02-08 19:32)

Re: Ce planta este ?

Chiar te rog sa povestesti aici ce se intampla cu ea  :noroc

PS:

bradraqua A scris:

Singurele plante din flora acvatica a Romaniei, care se pot folosi in acvarii sunt: Ceratophyllum demersum, unele specii de nuferi, Vallisneria gigantea si Potamogeton.

Eu mai stiam si de Myriophyllum, Elodea si Sagittaria.

14

Re: Ce planta este ?

Ancistrus A scris:

Chiar te rog sa povestesti aici ce se intampla cu ea  :noroc

PS:

bradraqua A scris:

Singurele plante din flora acvatica a Romaniei, care se pot folosi in acvarii sunt: Ceratophyllum demersum, unele specii de nuferi, Vallisneria gigantea si Potamogeton.

Eu mai stiam si de Myriophyllum, Elodea si Sagittaria.

   Probabil. Oricum ma flatezi, esti foarte atent la ce scriu. Exista vreu motiv anume?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Ce planta este ?

bradraqua A scris:

Probabil. Oricum ma flatezi, esti foarte atent la ce scriu. Exista vreu motiv anume?

Am citit tot topicul nu doar ce ai scris tu, si chiar nu stiam ca in apele noastre creste si Potamogeton, acum am aflat. Am completat un pic lista ta de plante in ideea ca vrea cineva sa stie de ele, nicidecum sa te corectez pe tine. Ma scuzi si te voi evita de acum, e clar ca te deranjez.

16

Re: Ce planta este ?

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

Probabil. Oricum ma flatezi, esti foarte atent la ce scriu. Exista vreu motiv anume?

Am citit tot topicul nu doar ce ai scris tu, si chiar nu stiam ca in apele noastre creste si Potamogeton, acum am aflat. Am completat un pic lista ta de plante in ideea ca vrea cineva sa stie de ele, nicidecum sa te corectez pe tine. Ma scuzi si te voi evita de acum, e clar ca te deranjez.

Sper sa-ti aduci aminte ca am afirmat: "esti un partener de dialog interesant", sincer nu ma deranjezi de loc, dimpotriva, ma faci sa-mi aduc aminte cum ar trebui sa scriu, mi-am cam pierdut obisnuinta de cind cu valul nou-venitilor... :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Ce planta este ?

Edisonjohn86 A scris:

Maine am sa introduc planta in acvariu  :frogp   :omfg  Va tin la curent cu evolutia

dezinfectare

18

Re: Ce planta este ?

bradraqua A scris:

Sper sa-ti aduci aminte ca am afirmat: "esti un partener de dialog interesant", sincer nu ma deranjezi de loc, dimpotriva, ma faci sa-mi aduc aminte cum ar trebui sa scriu, mi-am cam pierdut obisnuinta de cind cu valul nou-venitilor... :noroc

Inseamna ca am inteles eu gresit, e adevarat ca la ce treaba am avut azi sunt si cam obosit smile

Re: Ce planta este ?

Cum sa o dezinfectez?

Satul de Romania !!!

Re: Ce planta este ?

Eu de abia astept sa ma duc sa ma uit mai bine si sa iau si alte specii de plante, mai erau cateva smile Eu am spalato intr-un lighean cu apa, si o las in apa si o schimb treptat

Satul de Romania !!!